Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Çantaların Gizemi...! | Define Mekanı- Define işaretleri

Çantaların Gizemi...!

Konusu 'Tarihi gizemlerle dolu konular' forumundadır ve Kader25 tarafından 5 Nisan 2017 başlatılmıştır.

 1. Kader25

  Kader25 V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  13 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.159
  Beğenileri:
  2.854
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  TÜRKİYE
  Bende çantasız gezemiyorum.
  Genlerimizde mi var :D

  http://www.sabah.com.tr/kultur-sanat/2017/04/05/binlerce-kilometre-uzakta-ayni-canta

  Binlerce kilometre uzakta aynı çanta!
  DIŞ HABERLER
  Kültür Sanat Haberleri
  Giriş Tarihi: 5.4.2017
  [​IMG]
  Mezopotamya’da M.Ö. 4000-2000 yılları arasında hüküm süren Sümerler’in tanrı tasvirinde görülen gizemli çantanın, Orta Amerika uygarlıklarında da yer alması şaşırtıyor
  Arkeologlar, bu kez Şanlıurfa Göbeklitepe'deki SİT alanında ve Güney Amerika'da bulunan tanrı tasvirlerinin benzerliğine odaklandı. Arkeolojik haberlerin yer aldığı The Ancient Code adlı web sitesindeki habere göre, Göbeklitepe'de Mezopotamya medeniyeti olan, M.Ö. 4000-2000 yılları arasında hüküm sürmüş Sümerler'in mitolojisindeki Annunaki tanrılarının tasvir edildiği heykellerde görülen küçük el çantasının Orta Amerika'daki tanrı heykellerinde de görülmesi kafaları karıştırıyor. Heykeller arasındaki benzerlik medeniyetlerin beşiği olarak tanımlanan Mezopotamya ile Orta Amerika arasında nasıl bir bağ olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Bundan binlerce yıl önce yaşamış medeniyetler arasındaki sayısız benzerliğe ise şimdilik net cevaplar vermek oldukça zor.

  [​IMG]

  MISIR'DA DA BENZERLİKLER
  Maya, Aztek, Toltek ve Olmek kültürlerinin ortaya çıktığı Orta Amerika ve Mısır'da görülen piramitler arasındaki benzerlik de cevaplanamamış sorulardan yalnızca biri. Üstelik heykeller arasındaki benzerlikler bununla sınırlı değil. Sümerler, Eski Mısırlılar ve Orta Amerika'daki eski kültür tanrıların insan formunda yapılması bu benzerlikler arasında. Mısır'da haç şekline büyük benzerlik gösteren "ankh" sembolünün, Mezopotamya ve Amerika'daki tanrı heykellerinin taşıdığı çantalarının üzerinde olması akıllara şu soruyu getiriyor: Bazı farklılıklar olsa da Amerika, Mısır ve Mezopotamya'da binlerce yıl önce aynı tanrılara mı inanılıyordu?

  BİRÇOK BÖLGEDE VAR
  Sümerler'in büyük tanrılarını ifade etmek için kullanılan ve insan formunda yapılan Annunaki heykellerinde merak uyandıran çanta tasvirinin Orta Amerika'daki heykellerde de bulunması merak uyandırıyor. Meksika'nın Tobasco eyaletinde bulunan La Venta arkeolojik sitesinde, Mezoamerika'nın eski kültürlerinde görülen "Quetzalcoatl" adlı tanrı aynı el çantasını taşıyor. Ancak bu site Meksika'da çanta tasvirinin görüldüğü tek bölge değil. Orta Amerika'da 496-1122 yılları arasında hüküm sürdüğü düşünülen Toltec İmparatorluğu'nun başkenti olduğu sırada zirveye ulaşan ve önemli bir dini merkez olan Tula kentinde görülen ve Toltec savaşçılarının tasvir edildiği Atlantean heykellerinde bu el çantasını görmek mümkün. El çantasının içinde ne olduğu da en büyük merak konularından biri. Annunaki heykellerindeki kol saatine benzer betimlemelerde merak uyandıran diğer unsurlar arasında yer alıyor.

  ARALARINDA BAĞ VAR
  Dünyadaki en eski megalitik tapınaklarından birinin bulunduğu Göbeklitepe'deki tapınaklarda kullanılan sütunların, 12 bin yıl önce avcı toplayıcı insanlar tarafından oyularak yapıldığı düşünülüyor. O zamanın koşullarında bu boyutta sütunların nasıl dikildiği hâlen bilinmiyor. Ancak birçok arkeolog, tanrı heykellerinin taşıdığı çantaların Mezopotamya ile Orta Amerika kültürleri arasında büyük bir bağ olduğunu kanıtladığını düşünüyor.
   
  • Beğen Beğen x 10
  • Bilgi Verici Bilgi Verici x 2
 2. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.889
  Beğenileri:
  10.022
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  (keyif)işde kanıt modası geçmeyen eşya...:D:D:D
   
  • Beğen Beğen x 4
  • Eğlenceli Eğlenceli x 1
 3. esrarengiz2828

  esrarengiz2828 Admin Araştırmacı

  Katılım:
  12 Mart 2016
  Mesajlar:
  3.249
  Beğenileri:
  6.286
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  oto teknisyen araştırmacı
  Yer:
  nicopolis
  • Beğen Beğen x 5
 4. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.802
  Beğenileri:
  16.451
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Güzel bi o kadar ilginç bilgiler
  Eline sağlık ustam
   
  • Beğen Beğen x 3
 5. Mirkut

  Mirkut üye Kullanıcı

  Katılım:
  3 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  3.304
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Emegine saglim ustam
   
  • Beğen Beğen x 3
 6. handegurur

  handegurur üye Kullanıcı

  Katılım:
  1 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Tecrübe Puanı:
  1
  Cinsiyet:
  Bay

Sayfayı Paylaş