Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Anadolu’da Kurşun Dökme Geleneği 2500 Yıl Önceye Gidiyor | Define Mekanı- Define işaretleri

Anadolu’da Kurşun Dökme Geleneği 2500 Yıl Önceye Gidiyor

Konusu 'Tarihi gizemlerle dolu konular' forumundadır ve aliveli44 tarafından 26 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.802
  Beğenileri:
  16.451
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Amasya’daki Oluz Höyük kazılarında nazardan korunmak için kullanıldığı düşünülen 2500 yıllık kurşun parçaları bulundu.
  Kazı başkanı İstanbul Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Dönmez, İHA’ya yaptığı açıklamada, Oluz Höyük’teki bu örneklerin Anadolu’daki ilk örnekler ve en geniş koleksiyon olduğunu düşünüyoruz.” dedi.
  [​IMG]
  Oluz Höyük’te, Pers döneminde halkın kurşun madenine ilgisi olduğunu belirten Dönmez sözlerine şöyle devam etti; “Bu kurşunların Anadolu geleneği olan nazarla ilgili olduğunu düşünmeye başladık. Çünkü kurşun doğada oldukça bol bulunan önemli bir maden. O dönemde silah yapımında kullanıldığı gibi bu kurşunun bolluğunun Anadolu kültüründe bu güne kadar izleyebildiğimiz nazar ve onunla ilgili konularda da kullanıldığını görüyoruz. Büyük olasılıkla nazarı almak için yapılan kurşun dökme gibi bir takım ritüeller vardı. Nazar olduğuna inanılan insanın tepesinden suyun içine ergimiş kurşun dökülür. O şekillere bakılıp da insanda ne kadar nazar var, bunun ölçüsü nedir yorumu yapılır. Buradaki amorf kurşunların da benzer bir ritüelde kullanıldığını düşünüyoruz. Çünkü bunların hiçbiri birbirine benzemiyor. Hepsi farklı şekillerde, farklı büyüklüklerde.”
  Dönmez ayrıca, kurşun dökme geleneğinin Orta Asya ve Şamanizm ile ilgili olduğunun düşünüldüğünü ancak Oluz Höyük’te bulunan parçalarla bu geleneğin Anadolu’dan da köken aldığını belirlediklerini vurguladı.

  Oluz Höyük

  Gözlek Köyü’nün 2 km kuzeybatısında, Toklucak (eski Oluz) köyünün ise yaklaşık 5 km doğusunda bulunan Oluz Höyük, Amasya-Çorum karayolunun 3 km güneyinde yer almakta. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi adına Doç. Dr. Şevket Dönmez tarafından sistematik arkeolojik kazıları başlatıldı.
  Alıntı Merkezi: http://arkeofili.com/?p=5824
   

Sayfayı Paylaş