Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Cemaatle Kılınan Namazın Fazileti | Define Mekanı- Define işaretleri

Cemaatle Kılınan Namazın Fazileti

Konusu 'Hadisler' forumundadır ve MAVRAN tarafından 30 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. MAVRAN

  MAVRAN Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  31 Aralık 2014
  Mesajlar:
  2.479
  Beğenileri:
  6.481
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Trabzon_Kocaeli
  CEMAATLE KILINAN NAMAZIN FAZİLETİ

  "CEMAATLE KILINAN NAMAZ, TEK BAŞINA KILINACAK NAMAZDAN YİRMİ BEŞ DERECE ÜSTÜNDÜR."

  Cemaatle kılınan namaz, müslümanlar arasındaki muhabbet ve yardımlaşmayı artırır, din kardeşliğini en yüksek dereceye çıkarır, birlikte yapılacak duaların dergah-ı ilahide kabulüne vesile olur. Buna göre cemaatle namaz kılmaya devam etmeli, bunu da Allah'ın bir lutfu bilmelidir.
   
  • Beğen Beğen x 4
 2. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.830
  Beğenileri:
  16.485
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Allah razı olsun saygı değer @Mavran ustam
  İzninle konuyu genişletip anlaşılır hale
  Daha doğrusu ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum

  ...Cemaatle namaz kılmaya, “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.” (Bakara, 43) anlamındaki ayet ile işaret edilmektedir.

  Ayetin başında “namazın kılınması”, sonunda ise “rükû edenlerle birlikte rükû edilmesi” emredilmektedir. “Rükû edenler” ile maksat Müslümanlardır. Dolayısıyla “Müslümanlarla birlikte rükû edin demek cemaatle namaz kılın” demektir. Ayette hem Müslümanların namazlarının rükûlu olduğuna hem de cemaatle namazın varlığına işaret vardır.

  Ayetteki “Rükû edenlerle birlikte rükû edin” emri zorunluluk mu ifade eder? Başka bir ifade ile cemaatle namaz kılmanın hükmü nedir? Farz mı, vacip mi, sünnet mi? Beş vakit namazı cemaatle kılmanın, peygamberin emri, imanın alâmeti, İslâm’ın şiarı ve sembolü olduğu konusunda ittifak etmekle birlikte İslâm bilginleri, ayetteki emrin zorunluluk ifade edip etmediği konusunda ihtilâf etmişlerdir. Cemaatle namaz kılmanın önemine dair hadislerden (Meselâ bk. Ebu Dâvûd, Salât, 47–51, IV, 371–381) hareketle Hanbelî bilginler, cemaatle namaz kılmanın erkekler için “farz-ı ayın”, Şafiî bilginler, “farz-ı kifâye”, Hanefî ve Malikî bilginler ise “sünnet-i müekkede” olduğu içtihadında bulunmuşlardır. Şu hadis, namazı camilerde cemaatle kılmanın sünnet olduğuna delâlet eder: “Ezan okunan camilerde namaz kılmak sünen-i hüdâdandır.” (Müslim, Mesâcid, 256, I, 453)

  İslâm bilginleri beş vakit namazı camilerde cemaatle kılmanın hükmü konusunda ihtilâf etmekle birlikte camilerin cemaatsiz bırakılmasının asla caiz olmadığı, namazların cemaatle kılınmasının daha sevap olduğu, mazeretsiz cemaatin terk edilmesinin doğru olmadığı konusunda ittifak etmişlerdir. (Kurtubî, I, 348)...
  Devamı ve ayrıntılar için: http://www.diyanet.gov.tr/tr/icerik/cemaatle-namaz-kilmanin-hukmu-ve-onemi/5906
   
  • Beğen Beğen x 3

Sayfayı Paylaş