Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Define arama yönetmeliği | Define Mekanı- Define işaretleri

Define arama yönetmeliği

Konusu 'Definecilikle ilgili kanunlar' forumundadır ve BoZKu®T tarafından 2 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.230
  Beğenileri:
  11.631
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  Kültür ve Turizm Bakanlığı:
  Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 27/01/1984

  Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 18294
  Amaç
  Madde 1 : Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirlemektedir.
  Kapsam
  Madde 2 : Bu yönetmelik; define arama ruhsatının verilmesine, define arayıcıdan istenecek belgelere, aramanın nasıl yapılacağına ve çıkan defineden arayıcıya tanınacak haklara ilişkin hükümleri kapsar.
  Dayanak
  Madde 3 : Bu Yönetmelik 2863 sayılı Kanunun 6 ve 50. maddeleriyle, Medeni Kanunun 696 ve 697. maddeleri uyarınca hazırlanmıştır.
  Kısaltmalar
  Madde 4 : Bu yönetmelikte geçen:
  "Bakanlık"; Kültür ve Turizm Bakanlığını,
  "Müze"; Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı Müzeleri, İfade eder.
  Müracaat
  Madde 5 : Define aramak isteyenler, define arayacakları yerin bağlı olduğu mülki amire bir dilekçe ile müracaat ederler.
  Madde 6 : Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak ve ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayrimeskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığı ve kime ait bulunduğu açıklanır.
  Madde 7 : Müracaat dilekçesine;
  a) Define aranacak sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş, İl Bayındırlık Müdürlüğünce tasdikli, 1/500 ölçekli tesviye münhanili haritası veya krokisi,
  b) Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler için ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı,
  c) Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları,
  d) Define aranacak yer sahipli ise, gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname, tüzelkişilerden de yetkili organlarından alınacak muvafakat yazısı, eklenir.
  Madde 8 : Define aranacak yer 100 m
  yi geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya krokiler üzerinde işaretlenir.
  Madde 9 : Mülki amir, define aranacak yerin 2863 sayılı Kanunun 6. maddesinde belirtilen yerler ile tesbit edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığını, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığını, en yakın müze müdürlüğüne tespit ettirir.
  Madde 10 : Müze Müdürlüğünce, müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı verilir. Ruhsatname bir yıl sürelidir. Define araması aralıksız en çok bir aya devam eder. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere mülki amirce en çok bir ay daha uzatılabilir.
  Madde 11 : Define araması, define aranacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlıklarının mahalli birer temsilcisi gözetiminde yapılır.
  Diğer Hükümler
  Madde 12 : Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye ve Gümrük ve İçişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafları ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
  Madde 13 : Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesi ile ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tesbit edilir.
  Madde 14 : Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanlarının harcırahı önceden 12. ve 13. maddelerde yazılı diğer harcamalar ise arama başlamadan önce arayıcı tarafından bir devlet bankasına müze müdürlüğü adına yatırılır.
  Müze müdürü aramadan önce görevlilere avans öder.
  Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilere verecek hakediş belgelerine göre kesen hesap yapılır. Artan para aracıyla teslim edilir.
  Madde 15 : Çalışmalar, görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tesbit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak Bakanlığa gönderilir.
  Madde 16 : Define aramasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde arayıcı hiçbir hak, zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.
  Define aramalarında kültür ve tabiat varlığı bulunduğu takdirde arama derhal durdurulur ve durum Bakanlığa bildirilir.
  Arayıcı bulunan kültür ve tabiat varlıkları üzerinde hiç bir hak iddia edemez.
  Madde 17 : Define aramasında çıkan buluntular Bakanlıkça tayin edilecek en az üç kişilik bir uzman heyetine incelettirilir. Elde edilecek buluntular kültür ve tabiat varlığı ise müzelere, define ise Maliye ve Gümrük Bakanlığına teslim edilir.
  Madde 18 : Bulunan definenin Maliye ve Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tesbit edilir. Define Hazineye ait arazide bulunmuşsa %50'si aracıya, özel veya tüzelkişilere ait arazide bulunmuşsa, %40'ı aracıya, %10'u ise mülk sahibine verilir.
  Kaldırılan Hükümler
  Madde 19 : 14 Eylül 1973 gün ve 14855 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Define Araştırılması İle İlgili Yönetmelik" yürürlükten kaldırılmıştır.
  Yürürlük
  Madde 20 : Bu Yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.
  Yürütme
  Madde 21 : Bu Yönetmeliği Kültür ve Turizm Bakanı ve Maliye ve Gümrük Bakanı yürütür.
  http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20852.html yasal adresinden alıntıdır.
   
  • Beğen Beğen x 2
 2. nurox

  nurox üye Kullanıcı

  Katılım:
  1 Ekim 2013
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  2
  Tecrübe Puanı:
  1
  Cevap: Define arama yönetmeliği

  s.a bana yardimci olaılecek kıslıer varmı
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.230
  Beğenileri:
  11.631
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  güncel.
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. mrblueman

  mrblueman üye Kullanıcı

  Katılım:
  26 Nisan 2016
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  2
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  A.s hangi konuda yardım istiyorsunuz?
   
 5. Gokturk20

  Gokturk20 üye Kullanıcı

  Katılım:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  5
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Selamun aleykum. merak ettiğim bir konu var. devlet memurları define suçu işlerlerse memurluktan çıkarılırlar mı?
   
  • Beğen Beğen x 1
 6. Mirkut

  Mirkut üye Kullanıcı

  Katılım:
  3 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  3.304
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Ustam bildigim memurlukta alinan ceza gecen senelerde 6 aydi, 6 ayi gecen cazai islemlerde yani mahpuslukta isten atiliyordu. Simdi 12 aya cikmis olabilir internetten bakarsaniz detayli bilgi alirsiniz. Aramiza hosgeldiniz. Selametle kardesim.
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. Gokturk20

  Gokturk20 üye Kullanıcı

  Katılım:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  5
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  teşekkür ederim hoşbulduk. evet memurlukta her türlü suçtan dolayı alınan hapis cezası 1 yılı geçerse memurun görevine son veriliyor. ama bazı suçlarda 1 gun bile hapis cezası(paraya dönüştürülse dahi) memurluktan çıkarılma sebebi oluyor. işte asıl merak ettiğim bu. definecilik bu tür bir suç mudur?
   
 8. ahmed23

  ahmed23 üye Kullanıcı

  Katılım:
  20 Haziran 2016
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  41
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Kazı ruhsatı alındıktan sonra tarihi bir doku çıktığı zaman hemen kazıyı durduruyorlar.Bu olayın çözümünü istiyoruz.
   
  • Beğen Beğen x 1

Sayfayı Paylaş