Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır? | Define Mekanı- Define işaretleri

Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

Konusu 'Arazi şartları ve profesyonel gözlem teknikleri' forumundadır ve BoZKu®T tarafından 4 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.233
  Beğenileri:
  11.636
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  Definecilik gibi eğitim veren bir kurumun olmamayışı bir çok uyanık insanların iştahını kabartmış, Definecilerin zaaf noktalarından faydalanılarak kocaman sektörler meydana getirilmiştir. İnsanımızın gözünün içine baka baka yalancılık, dolandırıcılık hat sefaya gelmiştir. günümüzde bu işi sıkılmadan utanmadan reklamlara başladılar.

  Değerli arkadaşlar şunu kesinlikle unutmayınız. Hiç bir insan elindeki değerleri bir yere gömüp yanı başındaki kayaya ve ya kayalara bir çentik yada bir figür koyup; EY! millet ben buraya gömü yaptım deme mantıksızlığı içerisinde değildir. Arazide karşılaştığımız kayalar üzerinde gördüğümüz bir çok figürler mevcuttur, bunlar bire bir gömü için yapılmamıştır. Bunların bir çoğu mezarlardır, bazıları kabile veya kavimlere ait nişanelerdir, kaya mühürleridir, bir takım figürler sınır taşlarıdır v.s.

  Önemli : Define sadece çil çil altınlardan oluşmaz, bir yazılı toprak tablet, bir figürlü vazo, bir yazılı kaya parçası v.s eser ve objeler kilolarca altın değerinden olduğunu unutmamalıyız, tahrip etmekten şiddetle kaçınmalıyız.
  Defineci, gündönümü yani 21 haziran gönü doğaya çıplak göz ile izlemeye çalışması profesyonel defineciliğin gereğidir. Çünkü bu gündönümü gömünün atlar gibi bitkiler üzerinde etki edip sarartacaktır. İkinci gözlem dönemi rüzgarsız lapa lapa yağan kar zamanında doğayı gözlemlemektir. Gerçekten yer altında bulunan muhtelif metallerin otları sararttığı, kar yağışı esnasında karı erittiği çevresine göre karı geç tutup erken erittiği görülecektir. Bir başka gözlem yolu; kazılan toprak üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka orijinal tabakaya göre yumuşak duracak birde üzerinde yetişen ot gibi bitki türlerinin boyu farklı ve kökleri kalın olacaktır. Bu gözlemler defineciyi ulaşmasında ciddi şekilde götürecektir.

  Mezarlık alanlarında bitki örtüsü boyu çok yüksek sığ olmakla birlikte toprak rengi çevresine göre bir ton daha siyah olur. Bununda sebebi insan bedeninin de yüksek seviyede yağ bulunmasıdır.

  Toprak altında bulunan altın ve gümüş gibi metaller atmosferdeki 15 ile 27 derece ıssı seviyesinde doğal olarak ısınacak ve genleşecek ısınma ve genleşe ile doğal olarak yaydığı manyetik alanı da aynı yönde açığa çıkacaktır. İletkenliği çok yüksek olan altın ,sıcaklığın etkisi ile elektronlarında büyük ölçüde bir hareketlilik olacaktır, bu hareketlilik sonucunda manyetik dalgaları sıkışarak toprağın en zayıf yerinde atmosfere dağılma yapacaktır. Elektronların genleşmesi ile meydana gelen manyetik üst seviyede bir sıkışma meydana getirecektir. Sıkışma ve sürtünme olayında ateşlenme olayı da gerçekleşebilir.Bu nedenle ot ağaç gibi bitki örtüsünün toprak altındaki damarlarını zayıflatıp çevresine göre erken sarmalarına neden olacaktır, eğer sıkışma ve sürtünme fazla ise o yerde bitki örtüsü kalmayacaktır. (Definecilerin hava ısısının 15 ve üzeri derecelerde detektörle arama yapmaları daha avantajlıdır. dedektörlerle sadece toprak yüzeyindeki metaller bulunabilir. Fazlası için dedektörler iş yapmaz umutlanmayınız.)

  Defineci çıplak gözleri ile doğayı iyice gözlemlemelidir, arazının insan yaşamına elverişli olup olmadığına kanaat getirmeli, dikkatini aşağıda sırladığımız unsurlar etrafında yoğunlaştırıp araştırmaya başlamalıdır.

  1- Harabe yerleri (Ören yerleri Gömü mezar ve muhtelif objeler bulunmakta ve sit alanı içinde olup yasal olmayan tahribattan kaçınalım)

  2- Yığma tepeler (Tümülüs ve Höyük yapılarıdır. Muhtelif gömü ve objeler bulunmakta Yasalarımıza göre sit alanıdırlar tahrip etmekten kaçınalım.)

  3- Çeşme veya pınar gibi su kaynakları çevreleri ( Gömü bulunabilinir.)

  4- Üzerinde işaret resim veya sembol bulunan kayaların çevresi (Geneli Mezarlarıdır, içinde muhtelif mezar hediyeleri bulunur.)

  5- Çeşitli medeniyetlere ait mezarlık alanları ( Mezar hediyeleri bulunur)

  6- İnsan yaşantısına uygun mağara önleri (Gömü bulunabilir, yaşayan insanlara ait muhtelif araç ve gereçler ele geçirilebilir.)

  7- Dini yapılar ( sebep ne olursa olsun saygılı davranmak gerekir İnancımızın gereğidir. )

  8- Çakıl yığınlar ( Büyük çakıl yığınları Roma dönemine ait tümülüslerdir, ufak olanları yine mezarlardır, bir çoğunda mezar hediyesi bulunmamaktadır.)

  9- Şelale arkaları : Önemli bir araştırma alanıdır, mezar ve gömü bulunmaktadır.

  10- Kale surlarının önleri : muhtelif sikke, savaş malzemesi bulunur.

  11- Halk arasında define var olduğu söylentisi olan alanlar ( Yakın tarihe aittir, sabit ve kalıcı olan yüzey unsurları üzerinde durulmalı )

  12- Köprü ayakları : Değerli arkadaşlar definecilik alanında faaliyet gösteren bir site bu tür bilgi vermektedir, sakın bu bilgiye uyup hiç bir tarihi yapıyı, köprüyü hanları ve sairleri define arama uğruna yıkmaya, tahrip etmeye yönelmeyelim. Yanlış ve art niyetli bir bilgilendirmedir . Hiç bir insan deli de olsa bile gidip su yatağına yada köprü ayağına altınlarını gömmez akıl işi değil. Lütfen itibar etmeyelim.

  Şunu unutmayalım insanlar yaşadıkları yerlerde mutlaka bir kalıntı bırakmışlardır, bırakılan çeşitli kalıntılar zamanında yaşamış insanlar hakkında bilgi verir,

  Define bu alanlar içinde olduğuna dair Arkeoloji bilimi ispatlamıştır. Başka yanlış yalan ve dolandırırcıların peşinde gidip zaman ve paranızı ziyan etmemenizi tavsiye ederiz.

  Önemli : Yasal izin almadan kazı işlemine kalkışmayınız.
   
  • Beğen Beğen x 12
  • Doğru Doğru x 1
 2. sakin adam

  sakin adam üye Kullanıcı

  Katılım:
  15 Ekim 2011
  Mesajlar:
  29
  Beğenileri:
  2
  Tecrübe Puanı:
  8
  Cevap: Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

  slm. dfincnin bilinçli olması için gerekli bütün bilgileri vermişsiniz ustam emekleriniz daim olsun paylaşım için tşkler
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. TEVFİK

  TEVFİK üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  3.449
  Beğenileri:
  5.996
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  FETHİYE,MANİSA,İZMİR.
  Selamunaleyküm Çok Güzel Konuyu İşlemişsiniz Allah C.C. Razı Olsun Sayın Bozkurt Ustam
  Her Definecinin Bilipte Öğrenmesi Gerekli Olan Tüm Bilgileri Sunmuşsunuz
  Bu Güzel Bilgileri Okunup Öğrenilmesi Lazım Olduğunu Biliyorum.
  Allah (CC.) Elinize Zeval Vermesin Elinize ve Emeğinize Sağlık.
  Saygılar.:)
   
  • Beğen Beğen x 2
 4. tufan

  tufan üye Kullanıcı

  Katılım:
  1 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  50
  Beğenileri:
  4
  Tecrübe Puanı:
  8
  Cevap: Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

  bozkurt arkadaş bende yeni okudum gerçekten güzel bilgiler...şu bilgiler bu işle aktif ugraşan tecrübeli bir kişiyi %80 sonuca götürür... eline saglık
   
  • Beğen Beğen x 2
 5. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.830
  Beğenileri:
  16.485
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Cevap: Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

  Güzel paylaşım:cool:
  Güzel bilgi:eek:
   
  • Beğen Beğen x 2
 6. poyraz34

  poyraz34 üye Kullanıcı

  Katılım:
  25 Ocak 2014
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  30
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İSTANBUL
  Cevap: Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

  guzel paylasım usta tesekurler
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. ferat

  ferat üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Mart 2014
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  1
  Tecrübe Puanı:
  3
  Meslek:
  cam ustası
  Yer:
  mersin
  Cevap: Define Nerede ve Nasıl Aranmalıdır?

  Eyvala kaptan cok güzel altmışsı teşekuler
   
  • Beğen Beğen x 1
 8. Yanlızefe

  Yanlızefe Çırak Kullanıcı

  Katılım:
  5 Ekim 2014
  Mesajlar:
  300
  Beğenileri:
  406
  Tecrübe Puanı:
  63
  Cinsiyet:
  Bay
  paylaşım için çok teşekkürler..
   
  • Beğen Beğen x 1
 9. BABACONDA

  BABACONDA DiScOvErY Araştırmacı

  Katılım:
  25 Nisan 2016
  Mesajlar:
  982
  Beğenileri:
  2.678
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  yer 6 mensubu
  Yer:
  iDA
  eline emegine saglik guzel ve dogru anlatim bence bunu herkes okuyup anlayip ona gore hareket etmeli hatda uyelik sarti dahi olabilir tum arkadaslarimizin bilincli uzman olmasi dilegimle
   
  • Beğen Beğen x 4
 10. ahmed23

  ahmed23 üye Kullanıcı

  Katılım:
  20 Haziran 2016
  Mesajlar:
  46
  Beğenileri:
  41
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Teşekkür ederiz bilgileriniz için
   
  • Beğen Beğen x 1

Sayfayı Paylaş