Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Definecilikte Yüzey Araştırması | Define Mekanı- Define işaretleri

Definecilikte Yüzey Araştırması

Konusu 'Definecide Olması Gereken Malzemeler' forumundadır ve KOTYORA tarafından 3 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. KOTYORA

  KOTYORA üye Kullanıcı

  Katılım:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  180
  Beğenileri:
  23
  Tecrübe Puanı:
  16
  Definecilik ve arkeolojide kazıya başlamadan önce ilk çalışması yüzey araştırması yapma ve bulduğu bulguları değerlendirme işidir.

  İnsanlar yaşadıkları topraklarda iz bırakırlar, orijinal doğaya yapılan her bir müdahale bir iz bir tabaka oluşturur.Bu tabakaların üzerinde ne kadar zaman geçerse geçsin orijinal doğaya göre farklılık oluşturur. Bu farklılıklar aşağıda anlattığımız şekillerde anlaşılır.


  --Müdahale edilmiş ve orijinali bozulmuş tabaka üzerinde yetişen bitki boyları sap kalınlıkları, köklerin kalınlıkları orijinal tabii katmana göre farklı olur, yumuşaktır kolay ve rahat kazılır. Yine insanlar tarafında müdahale edilmiş kayaların yüzeylerinde oluşan yosun tabakası açık renkli ve gençtir.

  --Şahıs gömüleri ve kaya mezarları direkt olarak kaya içine yapıldığından kayaların yüzeyinde oluşan farklı tabakaları titizlikle incelenmelidir. bu tür yerlerin sonrada kapatılan kaya etrafında kirli beyaz yada yeşilimtırak renkte bir katman oluşur.


  --Yer altına gömülen muhtelif maddenler (altın hariç) zaman içinde yanar ve olarak gaz oluşturur, bu gaz yer yüzüne çıkmak için üst katmanları zorlar ve katmanın zayıf noktasına sızarak atmosfere dağılır, bu tür gazın sızdığı yerde bitki tabakası farklı olur, ya ot yetişmez, toprak yapısı çorak gibi dir, ya erken sararır, erken kurur kurumasa bile renkleri sarıya yakın yeşillikte olur.


  --Kışın karın lapa lapa yağdığı zaman yüzeysel araştırma yapmak çoğu zaman başarıya götürür.Toprak yüzeyine sızan gaz karın erken erimesine yada kar tutmamasına neden olur. kar tutsa bile kendi çevresine göre geç tutar erken erir,


  Doğal tabakaya göre farklılık oluşturan her bir tabaka bulgu birer ip ucudur, bu ip uçlarının sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi gerekir.


  Bu nedenle araştırma yapılan alanlar üzerinde orijinal doğaya aykırı olan, insanların müdahalesi sonucunda oluşan katmanlara odaklanmalıdır.
   
  • Beğen Beğen x 4
 2. Seker efe

  Seker efe üye Kullanıcı

  Katılım:
  22 Şubat 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Çiftçi
  Yer:
  İzmir
  Peki sayın ustam çubukla altın bulmak tamamen hayal öylemi???
   
 3. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.233
  Beğenileri:
  11.636
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  merhaba,
  bunun hayal oldugunu kım soyluyor, bu konuda sitemizde deneyimli ustaların açmış oldugu konuları okumanızı fikir edinmenizi tavsiye ederim.
   
  • Beğen Beğen x 2
 4. Seker efe

  Seker efe üye Kullanıcı

  Katılım:
  22 Şubat 2016
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  1
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Çiftçi
  Yer:
  İzmir
  Sayın hocam bu açıklamayı yapan kişiye söyledim. Tepki açısından :)
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.233
  Beğenileri:
  11.636
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  Peki o halde.
  Teşekkürler.

  SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğen Beğen x 3

Sayfayı Paylaş