Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Dindarlar Evliliklerinde Daha Mı Mutsuz? | Define Mekanı- Define işaretleri

Dindarlar Evliliklerinde Daha Mı Mutsuz?

Konusu 'Dini konular' forumundadır ve Lacivert24 tarafından 4 Şubat 2017 başlatılmıştır.

 1. Lacivert24

  Lacivert24 Extra/Dini Konular Araştırmacı

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.307
  Beğenileri:
  16.286
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  Erzincan
  Dindarlar Evliliklerinde Daha mı Mutsuz?


  Dindar hanımlardan: “Evlenirken malına mülküne parasına puluna bakmadım, dindar diye evlendim fakat kadın ruhundan hiç anlamıyor, kendimi yalnız ve mutsuz hissediyorum.”

  Dindar erkeklerden de: “ Dindar diye (hafız diye, babası hoca diye, Kur’an Kursu eğitimi almış diye, ilahiyatçı diye…) evlendim boy pos güzellik aramadım fakat çok mutsuzum, karım bana çok saygısızca davranıyor, beni hiç dinlemiyor, itaat etmiyor.” şikayetleri çokça geliyor.

  Dindar insanlar arasında özellikle Diyanet camiasında da çok fazla boşanma var. Sebepleri üzerine biraz kafa yoralım.

  1- İlk hata dindarlığın yanlış anlaşılması diye düşünüyorum: Dindar deyince ibadetlerini yapan kişiler aklımıza geliyor. Dindar demek: Dini hayat tarzı olarak benimsemiş, seve seve yaşamaya çalışan kişi demektir. Sadece ibadet ederek kişi dindar olmaz. Kişinin ilim sahibi ya da hacı, hoca olması da dindar olduğunu göstermez.
  “Damat-gelin adayı dindar” denildiğinde aklımıza dürüst, güvenilir, güzel ahlaklı, oturmasını kalkmasını bilen biri gelmeli değil mi? Bu yüzden eş adayında namaza, abdeste bakıldığı kadar onun ahlakına ve hayat tarzına da bakılmalı. Evlilik öncesi dindarlık deyince sadece ibadete evlilik sonrası dindarlık deyince de sadece güzel huya bakmak ancak hayal kırıklığına uğratır.

  2- Dindarların evlilikten beklentileri daha yüksek: Bu çağda kadın ve erkek arasında beklentiler medya sebebi ile zaten çok yükseltilmiş durumda. Dindar insanlar hem medyanın dayattığı beklentilere sahip oluyorlar hem de eşlerinin dindar olmasının getireceğine inandığı beklentileri var. Dindar kadınlar, Peygamber efendimiz gibi eşleri ile ilgilenen, güzel ahlak sahibi bir koca bekliyorlar, dindar erkekler de Hz.Hatice gibi itaatkar, güzel huylu, fedakar bir kadın bekliyorlar. Beklediklerini bulamadıklarında da çok büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar.
  Fakat kendine bakan az. Oysa herkes önce kendinden sorumludur. Erkek, “Ben Allah’ın emrettiği gibi eşime kavvam olabiliyor muyum, olmak için neler yapmalıyım.” diye kendini sorgulamalı, kadında “Ben Allah’ın emrettiği gibi saliha itaatkar bir eş olabiliyor muyum, olmak için ne yapmalıyım.” diye kendini sorgulamalı ve Allah’ın emrettiği gibi olmak için gayret göstermeli değiller mi? Herkes gözünü eşine dikmiş onun iyi bir eş olmasını bekliyor. Beklentisi gerçekleşmeyen eşler diğerine kızgınlık içinde davranmaya başlıyor ve onun sahip olduğu iyi özellikleri de görmez oluyor. Öyle oluyor ki dini hiç yaşamayan birisi kişinin gözünde eşinden daha değerli hale gelebiliyor.

  3- Dindar insanlar birbirini daha çok yargılıyor. İbadetini daha dikkatli yapan kendini kurtulmuş zannediyor ve eşi ile uğraşıyor. Bir hanım kocası ile namazlarını ilk vakitte kılmıyor son vakte bırakıyor diye bu yüzden çok tartıştıklarını söylemişti.”Neden onun namazları ile uğraşıyorsun?” dediğimde “Cennete birlikte gidelim.” diye dedi. Kendi garantilemiş cenneti de kocası gelemez diye kavga ede ede adamı da götürmeye çalışıyor. Bu zihniyet maalesef pek çok dindar insanda var. Oysa yargılamak Allah’a aittir, bizim haddimize düşmez. Ancak yaratan ve her şeyin iç yüzünü bilen Allah (c.c) yargılayabilir. Ayrıca cenneti ümit etmek ayrıdır, ben garanti giderim kibrine düşmek ayrıdır. Zira kibir öyle kötü bir huy ki şeytanın Allah’ın rahmetinden mahrum kalmasına sebep oldu. Ayrıca kadınlar kocalarından sorumlu değillerdir onların ibadet ile ilgili hesaba çekilecek değillerdir, bu yüzden Allah’ın onlara yüklemediği sorumluluğu üstlenmesinler. Fakat erkekler evin reisi oldukları için hanımları namaz kılmıyorsa, dini konuda eksikleri varsa onları öğretmek zorundadır. Eğer hanımı ile ilgilenmemişlerse bundan hesaba çekilecekler. Bunun yolu bağıra çağıra kadını iyice dinden soğutarak değil elbette. Güzel sözlerle ona ibadeti sevdirmeye çalışması gerekir. Zira erkekler, eşleri ile ilgilenmek ve onlara güzelce tebliğ yapmak zorundadırlar.

  4- Karı-koca ilişkisinin dinin bir parçası olduğunun göz ardı edilmesi de sebeplerden biri: Ahlaki anlamda müminin mümine yapması yasaklanmış olan davranışlar karı-koca arasında da yasaklanmıştır. Birbirine kötü davranmak gibi. Tavsiye edilen sevaplı davranışlar da karı-koca arasında da sevaptır. “Gülümsemek sadakadır.” Karı-kocanın birbirine gülümsemesinde de sadaka sevabı vardır. Müminlerin birbirlerine muhabbetli davranması tavsiye edilmiş, karı-kocanın birbirlerine muhabbetli davranışları da Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaya sebeptir. En yakınlarına yapılanın sevabı daha çoktur. İyiliğe en yakınlarımızdan başlamamız emredilmiş.

  5-İsteklerde haklı olunsa da üslup konusunda çok hatalar var: Dindarlar gerek çocuk eğitiminde olsun gerek karı-koca ilişkisinde olsun bir üslup problemi yaşıyorlar. Bu güzel dini güzel anlatıp, güzel öğretemiyoruz. Karı- koca ilişkisinde de üslup hatası iletişim kazalarına sebep oluyor. Kişi haklı da olsa üslup problemi yüzünden haksız durumda kalıyor. Neyi nasıl söyleyeceğimizi bilmiyoruz. Eşler, eşinin onu üzen davranışları hakkında ne hissettiğini anlatmak yerine; sürekli onu suçluyor, yargılıyor ve ne istediğini söylüyor. İki taraf da sadece istediklerini söyleyince ikisi de diğerinin istediklerini yapmıyorlar, önce sen yap diye bekliyorlar, inatlaşıyorlar.

  Erkek “Sen bana itaat etmek zorundasın” diye emrederek karısını itaatkar bir eş yapamaz, kadın da “Sen nasıl Müslümansın, biraz Peygamber efendimizi örnek al onun gibi bir eş ol.” diyerek kocasını iyi bir eş yapamaz. Gel ikimiz de öğrenelim hatalarımızı düzeltelim ve Allah’ın istediği gibi bir eş olalım, muhabbetli bir yuvamız olsun diyerek okumak, öğrenmek ve gayret göstermek lazım. Çağın problemleri dindarları da etkiliyor. Özellikle fıtri bozulmalar. Bunlar da göz ardı edilmemeli. Bireyi suçlamadan toplumsal bozulmaları görebilmek, çözüm için daha doğru adımlar atmaya sebeptir.

  Elbette başka sebepler de vardır. Ben ilk aklıma gelenleri yazdım. Din başlı başına mutluluk sebebidir. Dindarlar evliliklerinde daha mutlu olmaları gerekirken dünyevi yaşayanlara göre daha mutsuzsa bu konu daha çok irdelenmeli diye düşünüyorum.


  Sema Maraşlı
   
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 4
  • Tebrikler Tebrikler x 1
 2. MAVRAN

  MAVRAN Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  31 Aralık 2014
  Mesajlar:
  2.484
  Beğenileri:
  6.487
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Trabzon_Kocaeli
  ALLAH Razı olsun Sevgili Dostum gerçekten çok hassas bir konuya parmak bastın. Dilerim anlayanlardan ve hisse çıkaranlardan oluruz.
   
  • Beğen Beğen x 2
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 3. MAVRAN

  MAVRAN Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  31 Aralık 2014
  Mesajlar:
  2.484
  Beğenileri:
  6.487
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Trabzon_Kocaeli
  Eşler birbirine sadık ve bağlı saygılı ve sevgi içinde olunca YÜCE MEVLAM BİTMEYEN HAZİNELERİNDEN ÇOKÇA VERİYOR. Her zaman her işin kırmadan incitmeden bir Oluru vardır.
  Eğer ki çıkmaza düşer iseniz KURANI rehber edinin.
  ALLAHA EMANET OLUN.
   
  • Beğen Beğen x 3
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 4. ikizceli

  ikizceli çalışmalarınızı yasal yapınız. Özel Üyemiz

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  7.222
  Beğenileri:
  25.857
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  EMEKLİ
  Yer:
  ORDU- SAMSUN-ANKARA
  EMEĞİNİZE SAĞLIK HOCAM.
   
  • Beğen Beğen x 2
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 5. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.889
  Beğenileri:
  10.022
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğine yüreğine sağlık hocam...
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 6. Kader25

  Kader25 V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  13 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.159
  Beğenileri:
  2.854
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  TÜRKİYE
  Bugun arabayi yikamaya goturdum. 60 yaslarinda bir agabeyin yanina selam verip oturdum. Gencin birisinden cay varsa iceriz deyip cay istedi. Caylar geldi. Cebimden biskuvi cikarip ikram ettim. Bir adet aldu.Dedim " Haci abi, benim hatun diyor ki sana 27 sene her sabah kahvalti hazirladim. Artik kahvalti yok." Bende boyle cepte biskuvi ile dolasiyorum. Kurt kocamis artik dedim. Haci abi dedi " Kocamisun tecrubesi de cok olur. Allah cc onlari basimizdan eksik etmesin. Benim kizlarim ve gelinlerim var. Vallahi hanimin yuzde onu etmezler.

  Ne oldu bize? Kiz anasina benzemiyor oglan babasina.

  Sokak ve medya bu toplumu dinamitlemeye devam ediyor malesef. Evler yangin yeri gibi olmus.  Turk Telekom TT175 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Doğru Doğru x 1
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 7. Mirkut

  Mirkut üye Kullanıcı

  Katılım:
  3 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.327
  Beğenileri:
  3.304
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  insan oglu hata yapmaya meyillidir illaki hatalarimiz olacak, onemli olan hatayi anlayip ayni hatayi tekrarlamamak. Evlilikte en evlasi rasullulah in s.a.s dedigi gibi dindar olanidir.
  insani cennete goturecek amellerden biride guzel ahlaktir.
  ALLAH subhane ve teala sizden razi olsun.
  Guzel bir paylasim olmus gonul isterki mumin kullar evliliklerinde ve hayatlarinin akisinda ornek bireyler olsun.
  Mumin odurki bakildiginda ALLAH i c.c hatirlatir.
   
  • Beğen Beğen x 2
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
 8. Abdullah313

  Abdullah313 üye Kullanıcı

  Katılım:
  18 Mart 2016
  Mesajlar:
  478
  Beğenileri:
  1.198
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Dindarlardan beklenenler fazla olur. Üzerinde dindar, abid, hoca etiketi olanlardan hem en yakın hem tanımadık kişiler çok daha fazla şey beklerler. "imamın cübbesi beyazdır, bir pire dikkat çeker" misali. Beklenmedik nahoş hareketler onda daha çirkinmiş gibi görünür. Kendisinden her daim, faziletli vakarlı kimselerin ahlakını beklerler. Bu konu, özellikle dindar çiftlerin birbirlerinden beklentileri, davranışları, edepleri, müsamahaları vs ciltler dolusu uzayabilir. Sevgi ve saygı tüm bu hususlarda anakayadır. Eğer anakaya yoksa veya parçalanıp oynak hale gelmişse, işaretler mesabesinde olan diğer tüm karşılıklı davranışlar/hukuklar hedefe götürmekten uzak hale gelir. Aradan kaç yıl geçsede "sevdiğinize, sevdiğinizi söyleyin" emrince bunu sıklaştıran ve kızsa da saygısını kaybetmeyen sağlam bir anakaya üzerindedir. Allah'ımız bize bu konuda acısın ve tüm sevdiklerimizle beraber razı olduğu şekilde yaşatıp, razı olduğu şekilde huzuruna alsın. Saygılar, sevgiler. Çok güzel bir konu olmuş.
   
  • Beğen Beğen x 3

Sayfayı Paylaş