Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Ermeni gömüleri ve stratejileri | Sayfa 3 | Define Mekanı- Define işaretleri

Ermeni gömüleri ve stratejileri

Konusu 'Eşkiya belgeleri - Bandit documents' forumundadır ve ramses28 tarafından 3 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. sedegor

  sedegor üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Ocak 2016
  Mesajlar:
  61
  Beğenileri:
  57
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Aynen öyledir! Dağda bayırda, insanlar Ermeniler denilince akıllarına ev bahçe kuyu ocak ahır getirirler. Lakin bir çok gömüleri dere catakları makas yapan yollar, daha çok insanların çok gelip geçtiği yol kenarları, su gözlerinin içi ve Seki yapan az yüksek yerler, yöreye göre değişen çok yaşayan ağaçların dipleri, 3 taş 4 taş 5 taş gibi 3 ila 4 kişinin kaldıracagı taşlar yanına küçük yıgmalar. Çevrede olmayan tek o bölgede tek renkteki küçük taşlar 200 kilo yu geçmez yine bu taşlar. Küçük magra kovukları gibi bir çok yer saymakla bitmez 3 göze çok önemlidir 3 Ahlat 3 alıç, 3 kuşburnu gibi hepsinin çok basit şifresi vardır ama asla belirgin görsel işareti olmaz. Derinlikleri genelde 50 cm ila 1 meredir nadiren 1.5 metreye iner.
   
  • Beğen Beğen x 11
 2. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.897
  Beğenileri:
  10.024
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  güzel bilgiler bunlar devamını bekliyoruz usta.....
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. sedegor

  sedegor üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Ocak 2016
  Mesajlar:
  61
  Beğenileri:
  57
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Bunların devamı bitmez usta hemde anlatılmaz kolaydır lakin arazide çıplak göz şarttır. Yani çözüm için hiç bir işaret bırakılmamıştır. Lakin Ermenilerin yaşadığı bir ören de ve çevresinde mutlak rastlanır böyle yerler. Hava su ateş toprak aslında hepsi bu 5.insandır. Çevreye iyi bakan insandır

  Gömüler büyük değildir çoğu kap kacak yani o yıllardaki gerekli mutfak eşyaları. En büyük gömüler ise böyle yerlerde 1 -2 küp altındır. Zengin ören yerlerinde ise Altın tozu vardır küp içinde rast gele bulanlar çok savurmuştur kül toprak diye.

  Ve cifci Ermenilerin tarlaları çokmu çok önemlidir. Tump denilen tarla sınırlarında rengi yapısı farklı taşlar olur aslında horasandır, içi doludur.

  Evet % 99 böyle gömülerde işaret olmaz, fakat nişan kesinlikle vardır. Ve çevredeki en önemli unsur çatal yapan şeylerdir çatal olan bir ağaç bile ve küçük noktadır genelde.
   
  Son düzenleme: 18 Ocak 2016
  • Beğen Beğen x 10
  • Bilgi Verici Bilgi Verici x 1
 4. KaranLik

  KaranLik üye Kullanıcı

  Katılım:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  77
  Beğenileri:
  43
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Arastirmaci
  Yer:
  Alti
  Bilgiler etkileyici. Paylasimin devamini bekliyoruz usta. Ama nedense resimler bende gorulmuyor. Telefondan girdigimdenmi acaba?
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. KaranLik

  KaranLik üye Kullanıcı

  Katılım:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  77
  Beğenileri:
  43
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Arastirmaci
  Yer:
  Alti
  Geç kaldık sanırım bilgilerinizden faydalanmaya. Son giriş tarihi 2014 diyor. Kaçırdık:S
   
  • Beğen Beğen x 1
 6. acer

  acer üye Kullanıcı

  Katılım:
  28 Ocak 2016
  Mesajlar:
  135
  Beğenileri:
  262
  Tecrübe Puanı:
  63
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  özel sektör çalışan
  ESKİ RUM VE ERMENİ EVLERİNE AİT GÖMÜ YERLERİ
  Eski evlere ait gömü yerleri.:

  Kişilerin kendileri ne ait olan altın para ve kıymetli eşyalarını sakladıkları mekanların en başında evler gelir.

  Bunun sebepleri kontrolü mümkün ve göz önünde olmasından kaynaklanır.

  Böyle düşünülmesinde doğal karşılanır. Aynı zamanda bu tip yerlerin kullanılması dikkat çekmeyi de engeller.

  herhangi bir ev ortamında arama yapılacağı zaman işte bu noktaların göz önünde tutularak çalışmaya başlanması gerekmek dedir . Burada yine o klasik soruyu kendimize sormamız gerekir.

  ( ben olsam bu ortamda nereye gömerdim?) bu soruya tam cevap verebilmek çoğu zaman mümkün olmayacaktır. İnsanların düşünce ve bakışları birbiriyle her zaman örtüşmeyecektir. Birinin önemli gördüğü bir noktayı bir başkası hafife alabilir. Gömüyü saklayan insanın bu noktadaki davranışını ve tercihini belirleyen esas unsurlar, onun kültürü, kafa yapısı ile ilgilidir. Bu yüzden her ev ortamında gömünün aynı yere konulduğu yorumu yanlıştır. Bur da önem arz eden ana noktayı şöylece ifade edelim. Gömü sahibi malını ister evin içine koysun ister bahçesine malının gözü önünde olmasını ve kontrolden uzak kalmamasını sağlayacaktır. O nun içinde yatak odasının penceresinden rahatlıkla göreceği oturma odasının camından gözlenebilecek açı ortak noktaların hedef alınması gerekir.

  Evlerde saklama yeri olarak tercih edilen ana noktalar şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. ye mek ve ekmek pişirme noktaları olan (ocak)lar .buralarda gömüler ateşin tam altına gelen noktaya yapılabildiği gibi,bacanın içinde bir bölüme veya dış temel dipleri kullanılabilmektedir.

  2. merdiven atları.. buralarda tespit yapılırken eve giriş merdivenleri olabileceği gibi;iç mekandaki üst kat merdivenlerini de dikkatle gözlemlemek gerekir.merdivenlerin önemli olan noktası en alttaki veya alttan üçüncü basamağın iç dolgusu olabilir.özellikle taş veya moloz dolgulu merdivenler bu açıdan önemlidir.

  3. kapı eşikleri.. evlere girişte çoğu insanın dikkatini çekmeyecek olan noktalardan birisi sürekli üzerine basılarak geçilen kapı eşikleridir.bu noktalar çoğu define avcılarının nasip elde ettikleri noktalardır.bunun için sokağa açılan kapının iç eşiğinin altını sağlıklı bir biçimde tespitten geçirmek gerekecektir.

  4. avlu içinde uzun ömürlü ağaçlar.. bunlar genellikle armut ceviz alıç ve dut ağaçlarından oluşur.zaman zaman çam ahlat gibi ağaçların altı veya belli mesafede yakınları tercih etmekle beraber.değişik ağaçlar avlu içinde pek sık görülmemektedir.ismini verdiğimiz meyve ağaçları Anadolu nun sıkça rastlanan türleridir.bu tür ağaçlar gömü anlamında şüphe uyandırıyorsa bunların ev tarafından görülen yönleri içinde 3-5-7 gibi adımlarla çevresi cihazla taranmalıdır.ve tespitler buna göre yapılmalıdır.şayet aynı avlunun içinde iki veya 3 gibi fazla sayıda ağaç mevcutsa bu durumda ağaçlar arasında geometrik bir bağlantı kurulmalıdır.

  5. ermeni evlerinde saklama metotları içinde eski evlerin büyük odalarındaki tavanda kullanılan (baba ) diye adlandırılan hatıl ağaçları içinde saklama yöntemleri vardır. Paralar ve kıymetli eşyalarını bu ağaçların içine 2 parmak girecek şekilde delik açılarak deliğin içine parmakla bastırılarak sıkıştırılır. Ve delikler parayla doldurulur.

  6.ermeni ve Rumlara ait eski evlerin kalın duvarlı olanları içinde pencerelerin iç/alt kısmının oyularak paraların buralara doldurulması metodu bayağı yaygın rastlanmaktadır.

  7.ahır ve kilerler. Hayvan barınağı olarak kullanılan ahır, Mekanları içinde özellikle saman doldurulan herkesin her an göremeyeceği mekanlar olan samanlık altları çok önemlidir. Kilerlerde ise harman zamanı bitirilip ev sahibinin bütün kışlığı olarak çuvallar dolusu buğday veya un malzemesinin tam altına gelen noktalar dışarıdan bir insanın hemen müdahale edebileceği noktalar değildir. Bu tür yerler insanların gözünden uzak olan hedeflerdir.

  8.evlerde bulunan kuzu neler kaç adet olduğu bunların tamamının bacaları olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Bacası olmayan sahte kuzu ne yemek pişirme yerleri mevcuttur.

  9.evlerin üst bacalarında araştırma yapmak orda değişik bir taş veya baca kapaklarının içini mutlaka kontrol etmek gerekir.

  Bunların dışında akla hayale gelmeyecek pek çok noktalardan gömü çıkma olası çoktur. Bunlardan kuyular, Hayvan su içme yalak altları, Dibek taşı altları, gömme banyolar ve buna benzer sayamadığımız birçok yerlerde dikkatli ve araştırma yapılmalıdır.

  Eğer ahır kapısı girişinde yani duvara gömülü (loğ) varsa ( eskiden toprak evlerin üstünü su akmasın diye yuvarladıkları 30 -40 kğ civarında yuvarlak kaya ) ermeni evlerinin çogunda olur loğ dediğim yerdeyse malı içerdeki sağ taraftaki pencerenin altında duvarın içide olur eger loğ renkli değilde beyaz ise üstünde istavrozu varsa loğun içinde olur 2 evin taştan merdiveni varsa 1. basamakla 3 basamağın altına taşları sökülüp bakılır 3 evin ocaklığı varsa ( odunla yemek pişirdikleri yer ) tam altı kazılır ona keza ocaklığın tam üstü yani baca deliğine dikkatlice bakın eğer değişik bir taş varsa çekmece olma ihtimali yüsektir ve o taşın üstündede genellikle yarım ay istavraoz ve murç deliği olur 4 evin tataklığı ( yani önceden yatakların konduğu taştan örme yer ) boşluk sesi aranmalıdır 5 eğer evin ocaklığa yakın civarında veya ahırında taşta çakılı halkalı demir zikke varsa malı zikkenin tam karşısındaki duvardadır eğer zikke halkasızsa olduğu taş sökülür.
   
  • Beğen Beğen x 4
 7. Abdullah313

  Abdullah313 üye Kullanıcı

  Katılım:
  18 Mart 2016
  Mesajlar:
  481
  Beğenileri:
  1.200
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Haftaya kısmetse bir ermeni bölgesine gideceğiz ama resimler görünmediğinden yeterli bilgi alamamış olduk. Yöneticilerin resimleri yenileme imkanı var mı acaba?

  @BoZKu®T
   
  • Beğen Beğen x 1
 8. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.187
  Beğenileri:
  11.547
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  • Beğen Beğen x 3
 9. meinblauesleben

  meinblauesleben üye Kullanıcı

  Katılım:
  27 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  331
  Beğenileri:
  446
  Tecrübe Puanı:
  63
  Ustam ben de bir şelale konusu açmiştim o şelalenin 100 metre kadar aşasında 2 tane büyük çınar agaci var ustam varmidir birşeyler, agaçlar derede
   

Sayfayı Paylaş