Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Izmir Ve Buca’nın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor | Define Mekanı- Define işaretleri

Izmir Ve Buca’nın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Konusu 'Arkeoloji hakkında bilgiler' forumundadır ve BABACONDA tarafından 15 Ocak 2017 başlatılmıştır.

 1. BABACONDA

  BABACONDA DiScOvErY Araştırmacı

  Katılım:
  25 Nisan 2016
  Mesajlar:
  986
  Beğenileri:
  2.679
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  yer 6 mensubu
  Yer:
  iDA
  Buca’nın tarihi gün yüzüne çıkıyor


  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  BUCA Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle yaptığı arkeolojik yüzey araştırmalarında Buca’nın hatta İzmir’in tarihine ışık tutacak verilere ulaştı. İlçe merkezi başta olmak üzere Kaynaklar, Kırıklar ve Belenbaşı köylerinde yapılan araştırmalarda, tarihi MÖ 6. yüzyıla kadar uzanan arkeolojik ve mimari kalıntılar tespit edildi.

  Kentin tarihsel geçmişini ve arkeolojik değerlerini ortaya çıkarmak için harekete geçen Buca Belediyesi, kent tarihinin ilk arkeolojik yüzey araştırmasını tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen araştırma çalışmalarında kentin çeşitli noktalarında çok değerli taşınmaz kültür varlıkları tespit edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Dokuz Eylül Üniversitesi arkeoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kazım Öz tarafından yürütülen yüzey araştırmasında ilçe merkezi başta olmak üzere Kaynaklar, Kırıklar ve Belenbaşı köy bölgelerinde çok sayıda antik dönem kalıntısına rastlandı.

  Arkeolojik ve mimari kalıntıların Arkaik Dönem’den (MÖ. 6. yüzyıl) başlayarak Geç Osmanlı Dönemi’ne (19. yüzyıl) kadar geniş bir zaman dilimine ait olduğu tespit edildi. Yüzey Araştırması sonucunda ayrıca Buca’nın yoğun bir yerleşim bölgesi olduğu, İzmir’in savunması ve ticaretinde önemli yer tuttuğu tespit edildi. Kentte gerçekleştirilen ilk yüzey araştırması olan çalışma ile Kızılçullu Su Kemerleri başta olmak üzere daha önceden tescili yapılmış veya şimdiye kadar hiç çalışılmamış anıt ve sit alanlarında detaylı incelemeler de gerçekleştirildi. Arkeolojik yüzey araştırmasında özellikle şehir merkezi dışındaki yerleşimler, mezarlar, kiliseler, camiler, köprüler, kaleler ve kırsal mimari örnekler dikkat çekiyor. Buca Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi arkeoloji bölümü tarafından yürütülen çalışma sonuçlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunulduğu, gerekli izinlerin alınması durumunda en kısa sürede kazı çalışmalarına başlanacağı bildirildi.
   
  • Bilgi Verici Bilgi Verici x 3
  • Beğen Beğen x 2
 2. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.897
  Beğenileri:
  10.024
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğine sağlık usta..
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. esrarengiz2828

  esrarengiz2828 Admin Araştırmacı

  Katılım:
  12 Mart 2016
  Mesajlar:
  3.268
  Beğenileri:
  6.295
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  oto teknisyen araştırmacı
  Yer:
  nicopolis
  bizimki ne zaman çıkacak kardenizde bu konuda insani bi zayıflık ve rant var diye düşünüyorum yada turist çekmek istemiyorlar
   

Sayfayı Paylaş