Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Malatya - Battalgazi - Ulu Camii | Define Mekanı- Define işaretleri

Malatya - Battalgazi - Ulu Camii

Konusu 'Antik bölgeler - Ancient sites' forumundadır ve BaTTaLGaZi44 tarafından 1 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. BaTTaLGaZi44

  BaTTaLGaZi44 üye Kullanıcı

  Katılım:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenileri:
  2.050
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Ticaret
  Yer:
  İstanbul - Malatya
  Ulu Cami’nin tarihi yedinci yüzyıla kadar uzanmaktadır. Ulu Cami’yi Araplar, Malatya ilimizin 8 km kadar kuzeyinde bulunan Battalgazi ilçesinde inşaa etmişlerdir. Eski kaynaklardan öğrenilen bilgiye göre yıkılan Ulu Cami, Anadolu Selçuklu zamanında 1224 yılında yeniden inşaa edilmiştir. Yıkılan Ulu Cami’nin tekrar yapılmasının emrini Mansur bin Yakub vermiştir. Ulu Cami’de bulunan kitabelerden elde edilen bilgiler doğrultusunda. Caminin İlyas bin Şahabeddin Ebubekir tarafından yaptırıldığı yazılmaktadır. Yine camide bulunan başka bir kitabede ise; 1273 ve 1274 yıllarında caminin onarıldığı ve genişletildiği yazılmaktadır. Ayrıca bulunan kitabede yazılanlara göre; bu onarım Hüsrev adında bir usta tarafından yapılmıştır. Başka bir kitabede ise; Ulu Cami’de bulunan Kaysariye bölümü, 14. yüzyılda camiye eklenmiş. Günümüze kadar gelebilen bu tarihi camiyi, 1962 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü birkaç defa onarmıştır. Tarihi Ulu Camii ilk yapıldığı gibi kalmamıştır.

  Tarih boyunca farklı onarımlarla ve eklemelerle sürekli olarak kuzey, doğu ve batı yönünde genişletilmiştir. Bu eklemeler ve onarımlardan dolayı orjinal boyunca kalamamıştır. Anadolu Sekçuklu zamanında tekrar inşaa edilen Ulu Cami, Büyük Selçuklu camii mimarisinden esinlenerek inşaa ettirilmiştir. Büyük Selçuklu mimarisi olan Zevvare Mescid-i Cumasını dikkate alarak inşaa edilen Ulu Cami’nin mimarisi dikdörtgendir. 1969 yılında caminin iki eyvanlı olarak restitüsyonu yapılmıştır. Ulu Cami’nin etrafında birbirinden farklı uzunlukta dikdörtgen şeklinde 24 adet payanda bulunmaktadır. Uzmanlara göre bu 24 payanda caminin çevresine sonradan eklemiştir. Ulu Cami iki farklı bölümden oluşmuştur. Bunlardan birisi harim diğeri ise kaysariyedir. Harim ve kaysariye’nin tam ortasında bir duvar vardır. Batı tarafında bulunan kaysariye kısmında birde minare bulunmaktadır.

  Ulu Camiye ait olan caminin ahşap minberi Ankara’da bulunan Etnografya Müzesinde sergilenmektedir. Ankara Etnografya Müzesini ziyaret ederek hem ahşap minber hakkında bilgi sahibi olursunuz hem de Malatya Ulu Cami’si hakkında bilgi edinirsiniz. Mimari açıdan Malatya Ulu Camisi daha çok Büyük Selçuklu dönemi mimarisine benzemektedir. Çünkü bu caminin yapımında kullanılan malzemeler ve caminin tasarımı ile caminin yapım aşamasındaki teknikler Büyük Selçuklu dönemindeki mimari tekniklere ve özelliklere benzemektedir. Bundan dolayı Malatya Ulu Camisi, Büyük Selçuklu mimarine uygun bir örnek olarak gösterilmektedir.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.


   
  • Beğen Beğen x 4
 2. FENERLİ

  FENERLİ Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.668
  Beğenileri:
  1.748
  Tecrübe Puanı:
  113
  Meslek:
  esnaf
  Yer:
  istanbul
  Eline sağlık çok güzel
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. MURATS44

  MURATS44 üye Kullanıcı

  Katılım:
  16 Mart 2013
  Mesajlar:
  248
  Beğenileri:
  70
  Tecrübe Puanı:
  28
  Eline sağlık hemşo. Çok güzel resimler.
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. osi

  osi üye Kullanıcı

  Katılım:
  17 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  651
  Beğenileri:
  1.548
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  ankara
  ustam paylasım ıçın sagol eline saglık guzel resımler cekmıssın emege saygı
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. BaTTaLGaZi44

  BaTTaLGaZi44 üye Kullanıcı

  Katılım:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenileri:
  2.050
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Ticaret
  Yer:
  İstanbul - Malatya
  Hoş geldiniz ustam ,nerelerdesiniz yoktunuz uzun zamandır..
  Hemşolarımızın kopmamasını istiyoruz.. :)
   

Sayfayı Paylaş