Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Malatya - Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı | Define Mekanı- Define işaretleri

Malatya - Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Konusu 'Antik bölgeler - Ancient sites' forumundadır ve BaTTaLGaZi44 tarafından 1 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. BaTTaLGaZi44

  BaTTaLGaZi44 üye Kullanıcı

  Katılım:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.201
  Beğenileri:
  2.050
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Ticaret
  Yer:
  İstanbul - Malatya
  Malatya Battalgazi ilçesinde Alaca Kapı semtinde bulunan bu kervansarayı Bosnalı Silahtar Mustafa Paşa 1637 yılında yaptırmıştır. Kervansaray ile ilgili 1637-1638 tarihli iki kitabe bulunmaktadır. Bunlardan biri kapalı kısma giriş açıklığı üzerinde, diğeri de Alacakapı Mescidi avlusuna sonradan götürülmüştür. Bu kitabe bugün Malatya Müzesi’ndedir.

  Günümüze kısmen harap bir halde gelen kervansaray, orta avlulu ve çevresi revak ve hücreli kervansaraylar gurubundandır. Kervansaray 5168 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Dikdörtgen planlı kervansaray 68.00×76.00 m. ölçüsündedir. Kesme taştan yapılmış olup, avlusunun çevresinde revaklar ve batı kanadında kapalı bir bölüm bulunmaktadır. Kapalı bölüm birbirlerine yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört köşe taş payeler oluşmuş bir mekândır. Avlunun günümüze gelen kanatları çok haraptır. Kervansarayın üst örtüsü düz toprak damlıdır. ADikdörtgen Avlusu İle Tipik Kervan saray görünümündedir. Dış mekandaki oluşumların dükkan olduğu sanılıyor. Külah biçimi ocak ısıtma amaçlı olmalıdır. Misafirler için ayrılmış 12 odası vardır. 68*76 m lik bir alana yapılmıştır. Yazlık ve kışlık mekanları vardır. Ana kapı girişinin Yanlarında iki Hancı odası vardır. Revaklı bölümün ortasında havuz vardır. Doğu Tarafında Basamaklarla çıkılan Mescit yeri bulunmaktadır. Zamanın da ticari ve Askeri amaçlara hizmet etmiştir. Kervansaray Malatya’da, restorasyondan sonra Uluslararası sanatsal ve kültürel toplantıların buluşma yeri oluyor. hırları bulunmaktadır. Kapalı bölümün üzerindeki kitabe Şair Şeyhülislam Zekeriyazade Yahya (1553-1644) tarafından yazılmıştır.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.


   
  • Beğen Beğen x 2

Sayfayı Paylaş