Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Oğuz Boyu Tamgalari | Define Mekanı- Define işaretleri

Oğuz Boyu Tamgalari

Konusu 'Eski uygarlıklar ve yaşam tarzları' forumundadır ve esrarengiz2828 tarafından 11 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. esrarengiz2828

  esrarengiz2828 Admin Araştırmacı

  Katılım:
  12 Mart 2016
  Mesajlar:
  3.268
  Beğenileri:
  6.295
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  oto teknisyen araştırmacı
  Yer:
  nicopolis
  Çepni Boyunun Tamgası Yengeç Takımyıldızının İzdüşümü Kanımca. Bulgarların ve biz Türklerinde sahiplendiği Pliska Rozetinde de aynı sembol kullanılmış ve yan tarafına Ay yazılmış. Yani Ay'ın yönettiği burç. Yengeç Burcu...Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.


  Kanımca Dodurga Boyunun Sembolü Aquila yani Kartal Takımyıldızının izdüşümü. Yani Meşhur, başı doğu ve batıya bakan Çift başlı Selçuklu Kartalı..İlginç olan şu Dodurga Boyunun Kuş Sembolü de Kızıl Kartal.Aquila Takımyıldızında bulunan Nebula Kızıl Kartal..Dodurga Boy Tamgası İki Simetrik "V" şeklindedir. Bu iki imetrik "V" şekli Gökyüzündeki Sağ ve Sola bakan Çift Başlı Kartal Takımyıldızının Sembolüdür. Çift Başlı Kulaklı Kartal, Selçuklu Türklerinin Bayrağıdır. Ayrıca Arapça 7-8 Okunan Harflere de benzer.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Meşhur Çift başlı KULAKLI Selçuklu Kartalı..Kartal Takımyıldızının yersel ikonografisidir. Kartal Takımyıldızının bir başı doğuya diğeri batıya dönüktür..Doğu ve batıya hakimiyeti sembolize eder. Türk çift başlı kartalıda bunun figüratif anlatımıdır.. Türk çift başlı kartalları kulaklıdır..Bu ikonografi Pazırıktan çıkan Kartal figürlerinde de vardır, fakat oradakiler aynı zamanda geyik boynuzlarına da sahiptir..Zamanla boynuzlar kullanılmamaış ve sadece geyiğin kulakları kalmıştır..Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Moğolistan Geyikli Taşlar Üzerindeki Alkaevli ve Bayat Boyu Tamgası..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Moğolistan Geyikli Taşlar Üzerindeki ve Kazakistan Üstyurttaki Bayat Boyu Tamgası..Muhtemelen Güneş sembolü. Bu Sembolün altındaki çizgi işareti, onun gökyüzünde uçan bir şey olduğunu gösterir.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Karelia'daki Hilal ve Güneş Sembolleri.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Karkın, Bayındır, Begdili ya da Alkaevli olabilecek Tamgalar..İran.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  İran Petroglifleri ve Bayındır Boy Tamgası.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Yaparlı Boyu Tamgasını evrim süreci de, araştırmalarıma göre Dağ Tekesi Petroglifleri ile başlamış ve Stilize edilmiş...Nuray Bilgili.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Ben yine "Yıldızlara Bağladım"....Kanımca Bayındır boyu Tamgası Büyükayı Takımyıldızının izdüşümü..Arkaik Toplumlarda, ve Türklerde, Güneş ve Ay disklerini taşıyarak, Mevsimleri oluşturduğu düşünülürdü..7 yıldızdan oluştuğu için, Yitiken ya da Yedi Hanlar olarak bilinir. Büyük kepçe olarak da adlandırılır. Bu kepçeden, yeryüzüne Nisan Yağmurları yağdığı düşünülür.. Nisan ayı başlarında, kepçenin ağzı aşağı doğru bakınca, Yağmurlar yağmaya başlar..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Türkler, eskiden yazılı kültür ve dolayısıyla tarihi bir arşivleri olmadığı için, göç ettikleri coğrafyalardaki kayaların üzerine mantık ve düşünce sistemlerini, yaşayış tarzlarını, inançlarını, aile ve boy tamgalarını, kazımışlardır.Türkler gerçekten isimleri gibi bir “GÖK” milletiydi. Kullandıkları tamgalardaki geometrik şekiller, büyük oranda gökyüzündeki takımyıldızlar gezegenler ve yıldız açıları-görünümleri ile ilgiliydi. Türkler gibi göçer toplumlar gökyüzüne bağımlı yaşardı. Gökyüzündeki yıldızlara bakarak yönlerini bulurlar ve mevsim döngülerini takımyıldızların konumlarına göre takip ederlerdi. Aşağıdaki resimler büyük oranda Gökyüzü ve gökyüzü ile bağlantılı ikonografilerdir..Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Kazakistan Saymalı Taştaki bu petroglif, Güneşin Boğa burcundaki konumunu ifade ediyor..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Erich Fromm’a göre; Sembol dili, insanlığın geliştirdiği, herkes tarafından öğrenilmesi gereken tek evrensel yabancı dildir. Bu dil kişinin toplumsal sınıfını, tarihsel ve ruhsal durumunu ve toplumla ve kozmosla ilişkilerini ifade eder. Hakasyadaki Türklere ait ve benim Koç Yada Boğa sembolü olarak gördüğüm simge..Koç burcu ve Boğa burcu dönemleri yani Bahar mevsimi, Türkler için yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir.. Doğanın yeniden doğması, canlanması..Güneşin Koç burcuna girmesi "Newruz," Güneşin Boğa Burcuna girmesi "Hıdrellez" şeklinde kutlanır..Bu petroglif bu açıdan çok anlamlı..Daire içindeki nokta işaretli sembol Güneşi, Boynuz sembolü ise Koç Ya da Boğa'yı ifade eder..Yani Güneşin Koç ya da Boğa burcundaki konumu ve Yeni Yılın başlaması..Nuray Bilgili

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Zamansal Boyutta, insanlığın bilinç düzeyinin yükselişi, yeni imge ve tasarımların açığa çıkmasına neden olur. Örneğin Demirin keşfi ve işlenmesi Demir Çağı Mitolojileri dediğimiz mitolojilerin yaratılmasını sağlamıştır. Ya da kayaların üzerinde gördüğümüz arkaik dönem yön işaretleri, (Daire içinde artı işareti) insanların ana yönleri keşfetmesinden sonrasına tarihlenir. Dik duruş sayesinde insanlar merkezi, “yukarı-aşağı” eksenden çıkan, dört yatay yön doğrultusunda düzenler. Bir başka deyişle mekan insan bedeninin etrafında, öne, arkaya, sağa, sola, yukarı ve aşağı doğru uzanıyormuşçasına simgelenir. Bu şekilde daire içindeki dört yön sembolü, altı (dört yön, yukarı-aşağı) sekiz (dört ana yön ve ara yönler) ve on (dört ana yön, ara yönler, yukarı ve aşağı) biçiminde çeşitlenir. Ve en nihayetinde 12 bölümlü daire olur ki bu gökyüzündeki takımyıldızları simgeler. Bunlar merkez simgeciliği ile de alakalıdır. Gökyüzünün merkezi kutup yıldızı olarak bilinir.Ünlü Psikanalist C. Gustav Jung'a göre İnsanlığın ilk "Tanrı İmgesi" budur.. Kanımca Türklerin Tanrı Tamgası tüm bu kavramları içinde barındıran ve tüm evreni ifade eden bir Hiyerofani yani kutsalın tezahürüdür..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Çarkıfelek ve çarkıfeleğin etrafında dönen Ay ve Güneş figürleri, Tibetten bir petroglif..Çarkıfelek Türk kozmolojisinde, Kutup yıldızı ve mevsimleri oluşturduğu düşünülen Büyükayı Takımyıldızını ifade eder. Büyük ayı Takımyıldızı, Güneş ve Ay'ı taşır, gece-gündüzü ve mevsimleri oluşturur..Bu petroglifi görünce Yunus Emrenin şu sözü gelir aklıma.."O FELEKTE DÜN OLMAZ, AY GÜN DOĞUP DOLANMAZ"..Yunus Emre uzayda gece ve gündüzün olmadığını ve "dolanmadığını" nereden biliyordu acaba?..Ya da kastettiği öteki dünyamı idi bilemiyorum..Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Venüs yani Ana Tanrıça sembolüde Orta Asya Türklerine ait..Bu petroglifler..M.Ö. 10.000 yıllarına ait..Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Emel Esin'e göre Türklerde daire içindeki nokta işaretli sembol "Güneş" okunan Tamgadır. Türk Petrogliflerinde varmı acaba diye çok aradım ve sonunda buldum....Zaten Geyiğin boynuzları hayat ağacı, gökkuşağı vs ile bağlantılı olduğu kadar, Güneşinde alegorisidir...Nuray Bilgili. Türkler de, Geyiğin Boynuzları Hayat Ağacı, Gökkuşağı ve Sonsuz Yaşam Döngüsünü İfade eder. Bunun yanında Geyik "Güneşi" de sembolize eder. Çünkü Geyik Dişildir ve Hayat Verendir. Güneşin ve Venüsün ""Yersel Hayvan İzdüşümüdür". Türkler de geyik, Tanrıçanın Özellikle de Tanrıça Umay ve Tanrıça Ak Ana'nın Tezahürüdür. Türk İkonografisinde Tanrıçalar daima "AK" renk simgeciliği ile ve "Boynuzlu" olarak sembolize edilir. Tanrıça Umay Ana'nın üç dilimli tacı aslında Üç tane boynuzdur..Tüm kadim Tanrı ve Tanrıçalar Bolluk bereket ve yeniden doğuş sembolizmine bağlı olarak, Boynuzlu olarak resimlenmiş ve ifade edilmiştir. Kanımca ve bulgularım doğrultusunda, günümüzde kullanılan Astrolojik sembollerin tamamı, Türklerin Tamga dediği simgelerdir. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim..Nuray Bilgi..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  HAZAR TÜRKLERİNE AİT SARKEL'DE BULUNMUŞ MUSEVİ DİNİNE AİT SEMBOLLER. ALTTAKİ TATARLARIN KULLANDIĞI TAMGA..SAĞDAKİ TAMGA ÇERKES ADİGELERİN KULLANDIĞI TAMGA..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  HAZAR TÜRKLERİNE AİT YEDİ KOLLU ŞAMDAN YA DA BİZ TÜRKLERE GÖRE YEDİ DALLI AĞAÇ..AĞACIN ALTINDAKİ TARAK SEMBOLÜ TATAR TAMGASI. SAĞ TARAFINDA HAYVAN BOYNUZUNDAN YAPILAN EJDERHA AĞIZLI BORU..VE DERVİŞLERİN ÇALDIĞI YUH BORUSU..:).

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hazarlar, 5. yüzyılda, Attila'nın 434 yılında Hun imparatoru olması üzerine bir süre Hunlara tâbi olmak zorunda kalmışlardır. Hazar Hakanlığı topraklarında türlü Türk grupları vardı. Bu nedenle çeşitli Türk lehçeleri konuşulmakta idi. 586 yılındaki Bizans kaynağında ise artık iyice tanınırken aynı zamanda TÜRK adı ile de anılıyorlardı. Bu sıralarda Hazarlar Batı Gök Türk Hakanlığı’nın batıda en uç noktasını meydana getiriyorlar ve yine Batı Gök Türkler’in arzusu ile Sasaniler’e karşı Bizans’a yardım ediyorlardı. İslam ve Ermeni kaynaklarına göre Hazarların Gök Türkler’e bağlılığı 7. yy’ın ikinci yarısına kadar sürmüştür. Hazar Hakanlığının gerçek kuruluşu 630 yılındadır. Kuman Kıpçak baskısı altında Hazarlar XI. Yüzyıl içinde kaybolup, gittiler. Bugün Avrupa’da Yahudi dinine mensup olan Karaim Türkleri ve Kafkaslar’da yaşayan Karaçaylar’ın Hazar kalıntıları olduğu sanılmaktadır.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  4.-5. yüzyıl Akhun Parası ve Özbekistan Taşkent Türk Kağan Tamgası olan Dağ Tekesi Sembolü ve aynı Tamga..Petroglif'in tarihini göremedim. Ama sanırım yaklaşık aynı dönemler olmalı. Türklerde Dağ Tekesi ve diğer Geyik cinsinden hayvanlar "Sıgun" otu yiyerek Ölümsüz olmuş Kutlu hayvanlardır. Ayrıca Şehitleri yani Alpleri Tanrının Kapısına taşıyan Bir Gökyüzü bineğidir. Bu yüzden Moğolistandaki pek çok Bengütaşın üzerine yukarı doğru uçan geyik resimleri işlenir. Ayrıca Türkolog Jean Paul Roux'a göre Türklerde Tanrıların Tanrısı "Satürn" Gezegenidir ki, Türk Mitolojisinde Kayra Kağan ya da Kayra Han olarak anılır, Satürn'ün Sembolü ve Yönettiği Burc'un Sembolü Oğlak ve Dağ tekesidir.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Kırımdaki Mezar Taşları Üzerinde Alayundluğ ve Çepni Boy Tamgaları

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Batı Kazakistan, Mangyshlak,. Atın Sağrısındaki Türk Karkın Boyu Tamgası..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  7 ve 8. Yüzyıl Türk Paralarının Üzerindeki Kağan Tamgalarının Öncelleri Kırgızistan ve Kazakistan Dağlarındaki Petrogliflerde Görülebilir. Çok emin değilim Fakat bu sembol bana Aslan İkonografisini Çağrıştırıyor..Daha önceki paylaşımlarımda, Astrolojik İşaretlerin Orta Asya Türk Petrogliflerine kadar gittiğini göstermiştim.Bu paraların üzerinde yazan isimler genellikle Tonga gibi Aslan cinsinden Hayvanlar. Fakat kesin bir şey söylemeden önce çok iyi araştırmak lazım.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Üzerinde, Türk Sogd Kağan Tonga Yagbu Kağan, yazan Para..7-8.yy. Ay Yıldız ve Türk Tamgaları ile.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Arkadaşlar biliyorsunuzdur, Birileri "İşte bu sizin paranız, Göktürk Parası" deyip, sanki sadece bize ait olan para buymuş gibi dayattı bunu.. Aslında Türklere ait o kadar çok para varki, ben bunların bir çoğunu paylaştım buradan. Bunlarda, Göktürk parası ile aynı özelliklere sahip, üzerinde Türk Kağanlarının adı olan ve Türk ikonografik işaretleri bulunan paralar..Ve bunların hepsi bizim, sahiplenelim....Paralar 7ve 8. yüzyıllardan. Tigin Şah, Yabgu Tonga Kağan gibi Türk Kağanlarına ait..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Bosna Osmanlıdan önce de Türk Kökenli Boyların yerleştiği bir yerdi..4 ve 5. yüzyıllarda, Karadenizin Kuzeyinden Göç eden Kuman Kıpçak Peçenek Türkleri, Bizans İçin Paralı askerlik yapmaya başlar. Ve aileleri ile birlikte Karadenizin Kuzeyi ve Balkanlar hatta Anadoluya yerleşirler. Elbette her Türk Gibi yerleştikleri her yere kendi Tamgalarını vururlar. Macar Bilim adamı Ligetti Çin'in vuruşu ile bu göçleri 1. yüzyıla kadar çeker.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Hun İmparatorluğu Bayrağındaki Sembol EJDERHA Sembolüdür. Ashina Boyunun Sembolü de Ejderhadır, aslında. Bilinenin aksine, Ejderha İkonografisi ve Mitolojisi Türkler için çok önemlidir. Selçuklular ve Osmanlılar bunu kullanmıştır. Ejderhanın Hükümdarlık, güç kuvvet vs. anlamlarının dışında, Kozmolojik Önemi de Türkler tarafından bilinir ve Kutsanırdı..Türkler KURT-EJDER İkonografisini bu iki önemsedikleri sembolizmi sentezleyerek sanat eserlerinde kullanmışlardır. Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Ankara Augustus Tapınağının Fotoğraflarını çekerken, 3 metre kadar yukarıda bir Türk Tamgası ya da Göçer-Çoban Türklerin çizdiği çok belli olan bir keçi petroglifine rastladım..Taoınak uzun yıllar toprak altında kaldığı için bu kadar yükseğe çizilmiş. Tarihini elbette bilemem, Fakat Ankaraya ilk gelen yerleşimciler tarafından yapılmış olabilir..Bu tür petroglifler eski İnsanların kaya ve taşlar üzerine kazıdıkları Grafitilerdir, bir anlamda..Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Saymalıtaştaki Türklere Ait Petrogliflerin Büyük bölümü Astronomik Çizimlerdir. Gökyüzündeki takımyıldızlar, gezegenler, güneş ve ay ile ilgili gözlemler bunlarla ilgili sembolizmin doğmasına neden olmuştur. Astronomik petrogliflerin özellikle göçebe hayatı süren insanlar tarafından, gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin konumlarını hesaplayarak yollarını bulmak ve mevsim döngülerini hesaplamak için yapıldığı düşünülebilir. Güneş ve Ay Tutulmaları İnsanları çok etkilemiş ve bunlarla ilgili Mitlerin ve İkonografilerin doğmasına neden olmuştur. Saymalıtaştaki Petrogliflerden birinde Geyik ya da Boğa Figürü olabilecek bir Çizim mevcut. Tam boynuzlarının üstünde Kararmış bir Astral Sembol var. Bunun Ay Ya da Güneş tutulması olduğu düşünülebilir. Boynuzların arasında Türklerin Tengri Tamgası var. Bu işaret Kutupyıldızı ve dört yön sembolizmi ile bağlantılı Çarkıfelek sembollerinden bir tanesidir. Güneş ve Ay genellikle bu simge ile birlikte resimlenir. Arkaik dönemde Ay Güneş, Takımyıldızlar kısacası Bütün Evren Kutup Yıldızının etrafında döner..Diğer Fotoğrafta ise Yine Güneş tutulması olabilecek bir Petroglif Kazınmış. Şamanlar Güneş ya da Ay tutulmasında Güneşe ya da Ay'a ok atarlardı. Bu petroglifte de, elinde Ok yay olan ve Şamanlara özgü boynuzlu bir başlık giymiş figür görüyoruz. Nuray Bilgili

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Corona Borealis..Sevgili arkadaşım Josep bu petroglifi görünce görünce, tanımladı....Geyiklerin çektiği Kuzey Tacı.Nuray Bilgili.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Pamir Dağlarından bir Petroglif. El sembolü ve Elin Tam ortasında, bir nokta olarak işaretlenmiş "Göz" simgesi. Bu daire içindeki noktalı Tamga, aslında Türk runik Harflerinden biridir ve "Gün" okunan Piktogramdır..Çok ilginçtir, bu simge, Bilim adamları tarafından da "Güneş" sembolü olarak nitelenir. Astrolojik sembolizmde de "Güneşi" ifade eder. Eski Kadim Toplumlarda ve elbette Türklerde de Gece Göğünün Gözü, ve Ortası Kutup Yıldızı, Gündüz Göğünün Gözü, ve Ortası Güneş olarak kabul edilirdi. Bu el sembolizmiyle birlikte kullanılan daire içindeki noktalı sembol, Türklerde dişil sayılan "Gün Ana" sembolizmi ve onun gören gözüyle sentezlenmiş gibi görünüyor..Emel Esin'e göre Türkler de Güneşin sayısı "9" 'dur. GÜneş tekerleğinin 8 bölümü vardır. Fakat ortadaki merkez de sayılır ve "9" sayısına ulaşılır. Güneş gibi "Ateş" sembolü olan, Mars da 9. gök katındadır. Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Mohamad Naserifard'a ait İran Kaya Resmi. Atın Kuyruğu Türk usulü Düğümlü. İlk kez bu şekilde düğümlü bu kadar net Petroglif görüyorum..Sağ üst bölümde Salur Boyu Tamgası var..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  7-8. yüzyıl Göktürk Parasını Üzerindeki Kağanlık Tamgası ve Moğolistan Türk Yazıtları üzerindeki Kağanlık Tamgası..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Türk Tatar Tamgası olarak kullanılan Diagram ve Göktürk Parası üzerindeki Kağanlık Tamgası..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  Kabardey Mezarlığındaki Göktürk Kağan Tamgası. Stilize edilmiş, Dağ Keçisi Piktogramı..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  İkonografiler, İşaretler, Tamgalar zamanla değişir ve biçimini yeniler..Anlamsal olarak da değişir ve farklı anlamlar yüklenebilir. Hepimizin bildiği gibi Türk Kağanlık Tamgası Dağ keçisi Piktogramıdır. Bu Diagram da zamanla dönüşüp değişmiştir. Ben üç farklı değişim tespit ettim. Bu fotoğraftaki bunlardan birsi. Paranın üzerindeki sembol, ya da Tamga, Göktürk Kağanlık Tamgası olan Dağ tekesinin Stilize edilmiş Kafasıdır.. Nuray Bilgili..

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.

  4/U_4CT4IM_kI/AAAAAAAADq8/NOgZbb7AFHs/s1600/10495858_724630324270581_1494284442180083140_o.jpg uzun bilgiler
   
  • Beğen Beğen x 3
 2. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.498
  Beğenileri:
  16.053
  Tecrübe Puanı:
  226
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Eline sağlık ustam
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. YAĞMUR ADAM

  YAĞMUR ADAM Super Moderatör Define Mekanı

  Katılım:
  4 Ocak 2015
  Mesajlar:
  441
  Beğenileri:
  932
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  NURAY BİLGİLİ hacamı takip edin tavsiyemdir paylaşım için tşklr;);)
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. esrarengiz2828

  esrarengiz2828 Admin Araştırmacı

  Katılım:
  12 Mart 2016
  Mesajlar:
  3.268
  Beğenileri:
  6.295
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  oto teknisyen araştırmacı
  Yer:
  nicopolis
  Cuk guzel bılgilerle dolu birisi sayfaya girdimi insanın çıkası gelmiyor saygı vede sevgilerle

  General Mobile 4G Dual cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğen Beğen x 2
 5. gıral

  gıral V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  3 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.234
  Beğenileri:
  1.242
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Teşekkürler usta çok faydalı bilgiler
   
  • Beğen Beğen x 1

Sayfayı Paylaş