Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Tokat Zille Kalesi.. | Define Mekanı- Define işaretleri

Tokat Zille Kalesi..

Konusu 'Belgesel Ve Videolar Bölümü' forumundadır ve wolf_52 tarafından 12 Ocak 2017 başlatılmıştır.

1. wolf_52

wolf_52 Usta Define İşaretleri

Beğenileri:
    10.022
    Tecrübe Puanı:
    113
    [​IMG] Sezar zaferini Romalı bir dostuna tarihte meşhur «VENİ – VİDİ - VİCİ» (Geldim – Gördüm - Yendim) sözleri ile müjdelemiş ve bu sözleri içeren bir de kitabe yazdırmıştır. türkiyenin
    2. büyük kalesi olan Tokat'ın Niksar ilçesindeki tarihi kalede, iki yıl önce Roma dönemine ait gizli tüneller gün ışığına çıkarılacağı günü bekliyor. Kral kızlarının ÇanakçıDeresi bölgesinde bulunan hamama geçiş yapmakta kullandıkları tahmin edilen tünellerde yapılan kazı çalışmalarında bir tolastan, tonozlu girişten yola çıkarak bir yeraltı merdivenine ulaşıldı. Bu yeraltı merdiveninin kale burcuna kadar uzanan bölümü yaklaşık 30 metreyi geçiyor. Kaledeki gizli tünellerde kazı izni sonlanması ve elaman eksikliğinden dolayı ise çalışmalar durdurulmuş durumda.

ŞEHİR BAĞLANTISI ORTAYA ÇIKACAK

Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar, kazı çalışmaları tamamlanarak sonuçlandığında tarihi Niksar Kalesi'nin yeraltı merdiven ağıyla şehir bağlantısını da ortaya çıkarılmış olacağını söyledi.

GİZLİ MERDİVENLER AMACA HİZMET EDİYOR MU?

Yeraltı merdivenlerinin ya da bu geçitlerin kazı çalışmaları sonuçlandığında ortaya çıkacak görüntünün kale ve kentin ilişkilendirilmesine yönelik tarihi bilgileri yansıtacağını belirten Başkan Yadigar, Niksar Kalesi yeraltı merdivenlerinin Karşıbağ Mahallesi'ndeki Gregory Thauma Turgus Kilisesi ile ilişkisi olduğunu ifade ederek, "Bölgede ikamet eden yaşlıların kendi büyüklerinden duydukları söylentiler olarak değerlendirilse bile Kalenin her iki yanındaki bu gizli merdivenlerin bir amaca hizmet ettiği noktasında son kararı yine bilim insanları verecektir. Gregory Thauma Turgus Kilisesi kazı çalışmaları titizlikle sürdürülmekte. Bugün itibariyle 8 odaya ulaşılan arkeolojik kazı alanında yine Roma Dönemi yapılarına rastlayacağımızı tahmin etmekteyiz. Kazıdan sorumlu Arkeologlarımızın yapıyla ilgili bize ulaştırdığı bilgi alanda ortaya çıkan mimari yapının M.S. 300-450 yıllarına tekabül eden bir yakın uygarlığa ait olduğu gerçeği yoğunluk kazanmıştır" dedi.

• Beğen Beğen x 5
    • Bilgi Verici Bilgi Verici x 1
  2. ikizceli

ikizceli çalışmalarınızı yasal yapınız. Özel Üyemiz

Beğenileri:
    25.857
    Tecrübe Puanı:
    113
    Meslek:
    EMEKLİ
    Yer:
    ORDU- SAMSUN-ANKARA
    kale elbette önemlide ,asıl çevresindeki olaylar ... dere kalenin kuzey ağırlıklı geçiyor olabilirmi. dere kenarında kayalarda havuzlar olmalı.
    dere bir kaç çataldan oluşur.. en çok değirmenlerin olduğu bölgedir. hatta taş kesme yeride vardır.karanlık derede o kısımda olacak.
    güney batısında yılanlı bölge olmalı. kaleden oraya sırtlama yol geçer. namlı bir pınarı ve kilisenin olduğu yer.tahminen 1,5 km gibi.
    belki o bölgeden konuyu gören olur diye yazdım.
    emeğine sağlık Wolf kardeşim.

• Beğen Beğen x 3
  3. KANAS_USTA

KANAS_USTA Usta Define İşaretleri

Beğenileri:
    1.179
    Tecrübe Puanı:
    113
    Yolu dusen olur ise gezdirebilirim.

• Beğen Beğen x 3
  4. KANAS_USTA

Beğenileri:
    1.179
    Tecrübe Puanı:
    113
    B
    Bilgilerin ortusuyor abi.

• Beğen Beğen x 2
  5. ikizceli

Beğenileri:
    25.857
    Tecrübe Puanı:
    113
    Meslek:
    EMEKLİ
    Yer:
    ORDU- SAMSUN-ANKARA
    KANAS USTAM,hiç gitmediğim ve bilmediğim bir bölge.
    bunu neden yazdım,
    yılanın sisteminde olması gereken detaylar. bazı yılan konularında yazdığımı hatırlayanlar olabilir. yönetime ait bulgu olduğunu ve geniş bir alanı kapsadığını ve dolaysıyla bir çok gizemlere haiz olduğunu iyi biliyorum. burada yılan yok ama kale olması ,olayı değişik yönden okumayı sağlıyor.ama oyma falan denilenden değil.kabartma yılan. dediğğim pınarın bölgesini biliyorsan veya yakın inceleme imkanın olursa bir kaç detay yazayım bir görüver.
    doğudan da mesafeli büyük ırmak geçiyormu. kalenin hizasına gelmeden iki ana kolla birleşir. o kısımlarda şahin kaya diye bir yer biliyormusunuz. size yakınmı kanas ustam. bunlar hakkında bilgin olabilirmi.
    birde karanlık derenin hangi kol olduğu bellimi. orada sadece öğle saatlerinde güneş alabilen çağlayanlı bir göl olacak. çağlayanın üstünden güneyli kuzeyli dönemin yolu geçer . kuzey yakada taş yığını.kapanmamışsa değirmenin kesme kanalıda olmalı.

• Beğen Beğen x 3
  6. KANAS_USTA

Beğenileri:
    1.179
    Tecrübe Puanı:
    113
    Bunlarin hepsini bilmesemde bir cogu mevcut
    Yakin zamanda kale ile ilgili bir resim geldi o yuzden kale meselesi zihnimde tazeliğini koruyor
    Uzak çevresini gezemem ancak kale ile ilgileniyorum abi hayirlisi diyelim.
    Zile bana 20 km abi Allaha emanet ol.

• Beğen Beğen x 3
  7. ikizceli

Beğenileri:
    25.857
    Tecrübe Puanı:
    113
    Meslek:
    EMEKLİ
    Yer:
    ORDU- SAMSUN-ANKARA
    kalenin içinde, bir oda ve kuyular varmı biliyormusun .içeriye merdivenlemi çıkılır.

• Beğen Beğen x 1
  8. zebun

zebun Web Master-Coder Kullanıcı

Beğenileri:
    3.619
    Tecrübe Puanı:
    113
    Yer:
    Zamanın Bittiği Yerde
    bu resimdeki sol üstteki zile kalesine ait sağ alttaki ise tokat diğer sol alt erbaa sağ üsttekini buralara ait değil bu dehlize 5 defa indim ancak 200 metresi açık sonrası kis yüzünden kapalı hevesini kırmak istemem kanas usta ama kaleden bırak define çıkartmayı bir taş parçası bile çıkartamazsın benden söylemesi

• Beğen Beğen x 1
  9. KANAS_USTA

Beğenileri:
    1.179
    Tecrübe Puanı:
    113
    Bilgim yok ustam ancak eteginde acilmis odalar var

10. KANAS_USTA

Beğenileri:
    1.179