Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Topal manol eşkiya | Define Mekanı- Define işaretleri

Topal manol eşkiya

Konusu 'Eşkiya belgeleri - Bandit documents' forumundadır ve FENERLİ tarafından 3 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. FENERLİ

  FENERLİ Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.668
  Beğenileri:
  1.748
  Tecrübe Puanı:
  113
  Meslek:
  esnaf
  Yer:
  istanbul
  Bir gece yarısı ansızın SAZLI Köyünün içerisine girdik hava sıcaktı insanlar horan tepiyorlardı, eğleniyorlardı, anlaşılan köyde bir düğün vardı.Biz hemen düğün alayını ablukaya aldık,Ziynet eşyası ganimet gibi ne var ne yok hepsini topladık, katırlara yükledik dağlara doğru çekildik.

  Ertesi sabah Kara Şahinlerin Sultan II Mahmudun , düzenli bir kolordusunun Edirne civarından İstanbul'a doğru gittiğini öğrendik, takip edilen yol Bağdat yolu idi Adamlarıma dini ayin yaptırıp papaz kılığına soktum ve hepsini silahlandırdım, bir adet boş tabut hazırlatıp bekledim. Kolorduyu tamamen yok ettik,tam 22 adet mezar hazırlattım, bunlardan birisi doludur.Toprak altında gizlidir üstüne boş tabut koydurdum,

  Yerde siyah aynen tabut şeklinde bir taş olup yan tarafında sigara tabakası büyüklüğünde oyma bir delik mevcuttur.Ana mezarı bulmak için bu taşı bulurum, delik yönünde kazar isem içi ganimet dolu tabutu bulmuş olurum.

  Sazlı Köyünün kuzeyinde Çilingöz Köyü, Aşağıda Deliklikaya, batısında kılcalı Çatal köy bulunur.

  Eski İstanbul yolu boyunca dikili 3 adet kılavuz taşımız vardır. Bunlar bizim kılavuz taşlarımızdır. Çevirerek altına bakın "V V " işaretlerini görürüz,Yarım saat ileride Yenidağ Köyünde pek çok işaretlerimiz vardır. Kartal,Kurt,Balık,Avcı Karaca,Kız,Papaz,Domuz ve Güvercin tam 9 hafta konakladık, bu işaretler dokuz haftanın işaretleridir.

  Bu işaretler Yeni Dağ köyünün kuzeyinde tekne kayanın üzerinde vede say bir yerdedir. Aynısını Edirne den görürsünüz ancak aslı buradadır.

  Kayanın dibinden ana mahzene inilir, iki kapısı vardır, sol kapı ana girilince ana hazinemiz buradadır.içeride 2 oda tıka basa doludur. Yenidağ Köyünün batı kuzeyinde Çiftlik Köy ve savalar bulunur...
  Topal Manol ve mahiyeti 184 kişidir beldelerimizin muhiti BAĞCIK'CI yanı, Bağlık Köyü batısında Cin Deresi. Eski Bağdat Yolu

  Cin Deresi’nin içerisinde yedi adet deve, Üçü zincirle birbirine bağlı, dördü bağlı değil. Develerin ilerisinde bir kız resmi, Develerin karşısında yamaçta bir mihrap kaya, önünde namaz taşı altında bir kazan, mihrap kayanın arkasında iki parmak izi, bir istavroz Buradan ileride Kirazlı Köyü Köyün civarında Sarıkız Mezarı Bu mezara Halk türbe der içi beşibirlik dolu. Kirazlı Köyünde dere boyunda üst üste 2 değirmen, değirmenin üst köşesine doğru bir metre büyüklüğünde bir taş, üzerinde üç put, altında bir aş bakırı. Buradan daha ileride kaya bir demir halka, dibinden görünmez yanında geride orta tepede bir oturak taşı var. Oturak taşına oturup doğuya baktığınızda halkayı görürüz kaya 24 arşın halka 18 arşın yükseklikte bir kaya üstünde. Halka 48 okka altın, Biz bu halkayı Bursa’nın Balıklı Kilisesinin tavanında söküp getirdik. Halkanın hizasında üç tane delik, bu deliklerin altında bir mağara var, mağara kapalı ve tuzaklıdır, tuzak bozulmadan mağaraya ulaşılmaz. Mağaranın içi tam dört oda altınla dolu, derenin boyunda yarım ayı izi ve sivri burunda üç köşeli taşâ€¦ Yine Kirazlı Köyü civarında bir solak değirmeni var, derenin ve değirmenin doğusundaki tepenin üzerinde Bizanslara ait bir kilise harabesi var, üç tarafı ana kaya ile çevrili, kilisenin doğusunda akan derede iki yavrulu ayı var burada bir mahzen içinde altın gömülü.Kiraz Köyünün batısında bulunan eski mezarlık içinde bir kadı mezarı var başı sarıklı bir taş etrafı türbe gibi çevrili, bu mezarın altında mahzene inilir tam 24 deve yükü hazine bulunmaktadır.

  Günderet Köyü Yükü Şam’da gelen kervanların parasıdır. Kirazlı üç saat Güneyinde, bu köy civarında üç kayalar ve çermik kalesi vardır, kale içinde bir kuyu ve bir havuz var, sandık kaya da bu üç kayalara yakındır. Günderet Köyü deresinde üç gözlü, kemerli köprü ve bu köprüde istavrozlar var.Köprünün adı ERKÖPRÜ, orta ayerdeki istavrozlardan 12 adım sağda kapaklı kuyu, içerisine çok miktarda açık olarak meblağ döktük, Ağzını değirmen taşı ile kapatıp üstüne toprak ile örttük, Ayrıca burada 3 köşeli bir taş var , tam karşısında çok ulu bir ceviz ağacı var,cevizin yanında 4 metre uzunluğunda 1 metre genişliğinde 50 santim kalınlığında bir taş var, Dekyanus’un hazinesi bu taşın altındadır.

  Bu civarda DERE KÖY var. Dere Köyün doğusunda ana kayaya oyulmuş bir değirmen var, değirmenin batısındaki kayada bir leğen,bir ibrik , bir yılan , bir tilki, bir ördek yinebu civarda Armutlu köyü var bu köyün civarında bir mağara ve mağara ağzında çöreklenmiş bir yılan, bir kantar resmi var, 99 okka durur vaziyette burada 99 okka altın var. Yine bu civarda bir avcı önünde köpeği, köpeğin önünde bir karaca, karancın ardında yavrusu, avcı çökmüş silahı ateş eder vaziyette Eski yunan askerine benzer.

  Gemlik Kantarcı Deresi, Sütlüce Deresi,Aşağı Benli, yukarı Benli Köyleri arası, Bir mağarada su çıkar diğer birmağaraya girer, boş mağaranın üzerinde 7 basanaklı merdiven var, merdivenlerden çıkınca bir oturak taşı var, oturak taşına oturunca sağımıza gelen yönde 15 adım mesafedeki kayada 3 put var, işte Nikae Kralının darphanesi barudadır. 12 oda yer altındadır.

  Gemlik aman Deresi 3 köyün arası, Arapgazi, Dutlu Köyleri,Artin Basmaciyan Değirmeni, değirmenin suyu kısa kayada yapılmış olukla dökülür, değirmenin yanı değirmen arkının sağında sıralı sergen kayalar var, kayalarda 5 basamaklı merdiven var, sağ tarafında bir daire, daireye üst başızı verip üç adım boyu kaz. Burada 12 basamaklı merdivenle aşağı ineriz, sağımızda bir oda içinde 12 ceset, kafaları yok solumuzdaki odada ise cesetlere ait 12 kafa bulunmaktadır.

  Buradan bir buçuk saat kıble tarafında Cineviz Kalesi var. Yolu kıble yönünde, döşeme bir patika, manda şeklinde bir taş var bu taşta 7 adet put var, burada 30 santim kalınlığında 3 metre eninde 3 metre genişliğinde bir taş var burası kapaktır. Kapak kaldırılınca, merdivenlerden kilitliyi kapıya ulaşılır, kapı açılınca içeri girilir, içride sağlı sollu tam 38 oda vardır. Ortada bir su havuzu var. Havuzun etrafını dolaş,1048 nişanı gör,kartal başlı çatallı iki yılan görürsün,tam burada kapı açılır,burada çok büyü hazine var, kuyulara aldanma içi hayvan ve insan cesetleri ile doludur.

  Karada Değirmeni,Değirmenin oluğuna 20 adım mesafede, sağ kola giden bir topal karaca, bir boynuzu5 diğeri 7 çatallı, ön sol ayağı yok, Karacanın 22 adım arka yönünde değirmen arkının solunda dikili bir taş bu taşta avcı diz çökmüş vaziyette karacayı nişan alıyor, avcının 8 adım arkasında bir zahar, kuyruğu kopmuş kuyruğu köpeğin ağzında

  Buradan aşağı ineriz,kayaya oyulmuş bir değirmen resmi, buraya yukarıdan aşağıya 11 basamakla inilir,kapıdan sonra 5 basamakla içeri girilir, içeri girince sağda ve solda bir ay ve üzerinde saksı içinde 2 adet zambak.Güneşe arkamızı verip kapı tarafında bir kız resmi göreceğiz, burada gizli bir yerde 10 adet 200 dirhem elmas var. Tuzaklıdır dikkatli olunması gerekir.
   
  • Beğen Beğen x 3
 2. muzucocuk

  muzucocuk üye Kullanıcı

  Katılım:
  12 Kasım 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  2
  Tecrübe Puanı:
  1
  Cevap: Topal manol eşkiya

  sivas suşehri ve yöresi belge yokmudur :)
   
 3. SONEFSANE

  SONEFSANE üye Kullanıcı

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  25
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cevap: Topal manol eşkiya

  Cümleten selamunaleyküm ustalar ve forum sakinleri...
  Bu bahsettiğiniz eşkiyabelgelerinden bursa dağ ilçelerinden olan yokmudur acaba.bu bölgelerde topal manol ve wolçan ın yaşadığı söyleniyor.
   
 4. SONEFSANE

  SONEFSANE üye Kullanıcı

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  25
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cevap: Topal manol eşkiya

  SANIRIM KİMSE BİŞEY BİLMİYOR HERHALDE.:confused:
   
 5. poyraz34

  poyraz34 üye Kullanıcı

  Katılım:
  25 Ocak 2014
  Mesajlar:
  81
  Beğenileri:
  30
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İSTANBUL
  Cevap: Topal manol eşkiya

  bu belgenin gercekligi varmı varsa nerden belli oluyo aıklama yaparsan sevinirim
   
 6. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.498
  Beğenileri:
  16.053
  Tecrübe Puanı:
  226
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Cevap: Topal manol eşkiya

  Ustalarımız zaman içinde belgeleri yayınlamakta
  Takip ediniz
  Çalkaya ustamızın konusuna bir bakınız
  Belki orda yayınlamış olabilir
  Çalkaya ustamızın konu linki:

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.


  Fenerli ustamız ve Çalkaya ustamız
  Doğruluğu teyit edilmemiş belgeleri yayınlamazlar
  Burda ki belgelerin teyidi yapılmasa idi
  Tüm usta ve üyeler rast gele belge yayınlardı
  Yani forumdaki tüm arkadaşlar
  İşi ustalarına bırakmışlar:p
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. FENERLİ

  FENERLİ Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  9 Aralık 2012
  Mesajlar:
  1.668
  Beğenileri:
  1.748
  Tecrübe Puanı:
  113
  Meslek:
  esnaf
  Yer:
  istanbul
  Cevap: Topal manol eşkiya

  İzmit, Bursa ve Çevresinde çete Terörü  İzmit ve çevresinde Rumların yanı sıra yukarıda değindiğimiz gibi Rum Patrikhanesi ile işbirliği yapan Ermeni Patriki Zaven Efendi önderliğinde Ermeniler de faaliyet gösteriyordu.Nitekim Mütareke sonrasında Ermeni Komiteleri bölgede terör estirmeğe başladılar.

  Esasında Bölgedeki Ermeni faaliyetleri yeni değildi. Daha 1913 Ekim ayında Ermeni harflerinin icadının 1500 . yıldönümü gerekçesiyle düzenledikleri gösterilerde taşkınlıklarda bulunmuşlar ve olaylar çıkarmışlardı.Olaylar sırasında birkaç Türk askeri ve polis hayatını kaybetmişti. Bu sebeple Hükümet tedbir olarak halkın elinde bulunan ateşli silahları toplama yoluna gitmiş, arkasından da takip sonucu katl ve yaralama olayına karışanları yakalamıştı.[20] Bundan sonra Bölgedeki Ermeniler Birinci Dünya savaşı sırasında Rusların Ereğli�yi bombalamaları üzerine taşkınlıklarını arttırarak Rusların karaya asker çıkaracakları ve bölgede tek Türk bırakmayacaklarını propaganda etmeye başlamişlar,düşman lehine casusluk yapmaya girişmişler, böylece açıkça düşmanlıklarını ortaya koymuşlardı.Bu gelişmeler üzerine Hükümetin Adapazarı ve İzmit�te başlattığı soruşturma sonucunda binlerce bomba, mavzer ve gras tüfekleri, jandarma üniformaları ile bomba yapımına yarayan makine ve araçlar bulunmuştur. Ayrıca ihtilal hareketlerine ait evrak da ele geçirilmişti. Soruşturma sırasında tutuklanan komite reisleri Rus askerlerinin Sakarya Bölgesine varır varmaz bölgede karışıklıklar çıkaracaklarını ve Osmanlı Ordusunun direncini kırmak için silahlı harekete girişeceklerini itiraf etmişlerdi. Bu şekilde isyan hazırlıklarının ortaya çıkması üzerine komite reisleri , çeteler kurarak bunları Bahçecik ve Yalova üzerinden Bursa�ya doğru yaymışlar, bilahare bu çeteler İzmit�teki işçi gurupları ile birleşmiş ve 60 ile 70 kişilik çeteler kurarak Müslüman halka saldırmaya başlamışlardı.İzmit�ten sonra ayni şekilde terör olayları Bursa ve çevresine yayılmıştı. Bu isyan hareketlerinin merkezi olarak da İzmit ile dolayı ve özellikle Bahçecik seçilmişti.Diğer taraftan İstanbul�da Taşnaksutyun�u ve onun yayın organı Azadamard�ı yaşatan İzmit, Adapazarı, Bursa ile çevresi idi.[21] İşte bu gelişmeler sebebiyle bu bölgedeki Ermeniler de Hükümetçe 27 Mayıs 1915 de çıkarılan �Sevk ve İskan� kararı kapsamına alınarak tehcire tabi tutulmuşlardı.[22] Bilahare Savaşın sonunda Mondros Mütarekesini imzalayacak olan Ahmet İzzet Paşa Hükümeti Yukarıda belirtildiği gibi Savaş sebebiyle başka yerlere nakledilen Rum ve Ermenilerin emniyet içinde geri dönmeleriyle ilgili karar aldı ve bunu tatbike koydu. İşte şimdi bu karar doğrultusunda Ermeniler bölgeye dönmeye başlamıştı.Hükümet de aldığı karar doğrultusunda tehcirden dönenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyordu.Bununla beraber Ermeniler birer bahane ile Türkler aleyhine alacak iddiasında bulunuyorlar, ancak iddiaları hakikate dayanmadığından bunları hükmen değil idare ten almak istiyorlardı.Ayrıca Ermeniler bu çerçevede Türkleri İtilaf Devletleri nezdinde kötü göstermek için yalan haber yaymakta ve propaganda yapmaktaydılar.[23] Diğer taraftan yine yukarıda belirtildiği gibi komiteler oluşturma yoluna gitmişlerdi. Böylece bölgede yeniden ermeni terörü başladı.

  Bu ortam içinde bölgede birçok Ermeni çetesi oluştu.Nitekim İzmit�in Yuvacık Köyünden olan Vahan Çetesi bunlardan biri idi. Bu çete Rum çeteleri ile işbirliği halinde bölgede terör estiriyor, Türk köylerine baskınlar düzenliyordu.[24] Bunun dışında Karamürselli Artin ve Antranik çeteleri de bölgede ayni şekilde terör estiriyorlardı.[25] Antranik (Donik) çetesi 300 kişi ile bu çetelerin en büyüğü idi. Çetenin Reisi olan Donik aynı zamanda İstanbul Hükümetince gıyabında idama mahkum edilmişti. Kendisini İzmit�in Nahiyesi olan Derbent�den İstanbul�a kadar olan bölgenin kralı olarak tanıtan Donik çetesi ile birlikte bölgedeki Türk köylerini basıyor ve her türlü kötülüğü yapıyordu. Bir keresinde esir aldıkları Müslümanlardan on kişiyi önce ziyafet sofrasında zorla içki içirerek sarhoş etmişler sonra da kurşuna dizmişlerdi.[26] Bunların dışında Bahçecik Nahiyesi ve civarında, Kandıra kazası dahilinde, Adapazarı�nın karasu Nahiyesi ile çevresinde faaliyet gösteren Ermeni Çeteleri de vardı. Bunlar da yukarıda ifade edildiği gibi bölgelerinde terör estiriyorlardı.[27] Bölgede Rum ve Ermeni nüfusunun bulunduğu diğer bir yerleşim birimi de Geyve ve taraklı havalisi idi. Buradaki Ermeniler de daha 1. Dünya Savaşı sırasında bölgedeki Ermeni Komitelerine yardım ve yataklık etmişler bu sebeple kendilerinin tehcire tabi tutulması ile ilgili rapor tutulmuştu. Şimdi Mütareke sonrası Şubat 1919 da beş İngiliz subayı ile bölgeyi dolaşan bir ermeni papazının direktifleri doğrultusunda yeniden faaliyete geçmişlerdi ki, yörede faaliyet gösteren en azılı çete 40 kişilik Ermeni Haris çetesi idi.[28]

  Bu gelişmeler karşısında Hükümet, pek etkili olamıyor, heyeti nasiha gibi bazı girişimleri de olumlu bir netice getirmiyordu. Bu sebeple savunma durumunda olan Türkler de kendi aralarında birlikler oluşturarak silahlandılar. Bu gelişme bölgede terör hareketlerinin hızını bir nebze olsun yavaşlattı.[29]
  Kocaeli ve çevresinde Yunan işgalinin son bulduğu haziran 1921 sonları, Bursa ve çevresinde ise yine işgalin son bulduğu Eylül 1922 ye kadar devam etmişti.

  Bence yazılanları hazır yerine biraz araştırarak emek vererek size ancak faydası olur ,bizim yazdıklarımız sizin için ancak yıldırım çarpması (bilinçlendirmek) amacımız.
  Yoksa ben bursa ile çalkaya ustayı teyid ederim ,,,ama o kg. kadar ,hangi renk olduğuna kadar yazsın,,,köyünüde yazsın bul bakalım ???
   
  • Beğen Beğen x 1
 8. mdizman46

  mdizman46 üye Kullanıcı

  Katılım:
  3 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Tecrübe Puanı:
  1
  Cevap: Topal manol eşkiya

  sivas su şehri ve şebinkarahisar civarı komutan ve askerlerinin mezarını biliyormusunuz
   
 9. ÇALKAYA 28

  ÇALKAYA 28 Document/Belge/Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  24 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2.547
  Beğenileri:
  4.133
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Cevap: Topal manol eşkiya

  hangisini arıyon
   
 10. SONEFSANE

  SONEFSANE üye Kullanıcı

  Katılım:
  4 Ocak 2014
  Mesajlar:
  47
  Beğenileri:
  25
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cevap: Topal manol eşkiya

  Selamun aleyküm.SN çalkaya ustam.hangisi veya hangileri konusunda bir bilgim yok.lakin topal manol ve wolçan ın epey bir süre BURSA ve özelliklede dağ ilçelerinde hüküm sürdürkleri rivayet ediliyor.eğer gerçekten böyle bir durumu açığa çıkarabilecek belge ve bilgi varsa elinizde en azından bir ikitanesini açıklar veya iletirseniz belki sizlerin sayesinde iyi bir başlangıç yapar ve sonuca ulaşırız.tşkler.saygılar.
   

Sayfayı Paylaş