Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Tutankamon’un Hançeri Meteoritten Yapılmış | Define Mekanı- Define işaretleri

Tutankamon’un Hançeri Meteoritten Yapılmış

Konusu 'Tarihi gizemlerle dolu konular' forumundadır ve BABACONDA tarafından 19 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. BABACONDA

  BABACONDA DiScOvErY Araştırmacı

  Katılım:
  25 Nisan 2016
  Mesajlar:
  982
  Beğenileri:
  2.678
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  yer 6 mensubu
  Yer:
  iDA
  Yeni yapılan araştırmalar, Antik Mısır Firavunu Tutankamon’un mezarında bulunan hançerin meteoritten yapıldığını doğruladı.

  [​IMG]

  talya’nın Milan kentinde yer alan Polytechnic Üniversitesi ‘nde malzeme bilimi profesörü Daniela Comelli tarafından hançerin bıçağı üzerine yapılan analiz, %10 nikel ve %0.6 kobalt içerdiğini gösterdi.

  Analiz, karakteristik renklerden farklı elementleri tanımlayan X-ışını flüoresans tekniği kullanılarak gerçekleştirildi. Daha sonra hançerin bıçak kısmının bileşenleri, 11 metalik meteoritle karşılaştırıldı ve oldukça benzer oldukları ortaya çıktı.

  Hançer, Arkeolog Howard Carter tarafından Tutankamon’un mezarının keşfinden üç yıl sonra, 1925 yılında bulunmuştu. Hançer, çocuk firavunun sağ kalçasını saran sargıların içindeydi. Süslü bir altın sapı ve neceftaşından bir topuzu bulunuyordu. Demir bıçak, bir tarafı zambak desenleriyle, diğer tarafı ise kuştüyleri ve bir çakalın kafasıyla süslenmiş altın bir kın ile korunuyordu.

  [​IMG]

  Hançer MÖ 14. yüzyıla tarihleniyor (MÖ 1400-1301). Comelli’nin CBC’ye yaptığı açıklamaya göre bu da onu Antik Mısır’da bulunan çok nadir demir eserlerden biri yapıyor. Demir eritme teknolojisinin Antik Mısır’da, komşu ülkelerden daha geç olarak, MÖ 8. yüzyılda geliştirildiği düşünülüyor.

  Comelli “Demircilikle ilgili sorun, erime derecesinin çok yüksek olmasıdır (1,""İletişim Bilgisi Vermek Yasak"" C). Bu yüzden erken demirciler, demir cevherini, içinden demiri çıkarabilecek kadar ısıtamıyor ve demiri silah haline gelecek şekilde dövemiyordu.” diyor.

  Araştırmacılar, erken dönemlerdeki demir objelerin bu yüzden genellikle süsleme ya da törensel amaçlı olduğunu, ve altından bile daha değerli sayılan göktaşlarından elde edilen demirden yapıldığını söyledi.

  [​IMG]

  Tutankhamun’un mumyası. 34.2 cm uzunluğundaki demir hançer, okla gösterilen yerde bulunuyor. F: Griffith Institute, University of Oxford

  Comelli bu objelere çekiçle döverek şekil verildiğini söyledi. Daha önce Kral Tutankhamon’un hançerinin bu çeşit demirden yapıldığı zannediliyordu fakat bu teori henüz doğrulanmamıştı.

  Araştırmacılar yayınlanan makalede “Bu bağlamda bakarsak, Tutankamon’un hançerinin bıçağında görülen yüksek kaliteli imalat tekniği, MÖ 14. yüzyıl gibi erken bir tarihte demirciliğin başarılı şekilde yapıldığına kanıt oluşturuyor” dedi.

  Makalede ayrıca Antik Mısırlıların bu tarihten yaklaşık 100 sene sonraki yazılarda, demiri “gökyüzünün demiri” olarak tanımladığı belirtildi. Yeni bulgular sayesinde neden böyle bir tanımlama yapıldığına dair bilgi edinildiği belirtildi.

  Yazarlar “Bu yeni bileşik terimin (gökyüzü ve demirin birleşimi) kullanılmaya başlanması, MÖ 13. yüzyılda bile Antik Mısırlıların, bu demir parçalarının gökyüzünden düştüğünü bildiğini gösteriyor” dedi.
   
  • Beğen Beğen x 6
 2. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.889
  Beğenileri:
  10.022
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğine sağlık...
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. mandayurek

  mandayurek üye Kullanıcı

  Katılım:
  8 Nisan 2015
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  81
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  İstanbul
  Emeğine sağlık ustam

  SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğen Beğen x 2

Sayfayı Paylaş