1 Milyon Dolarlık Tarihi Eser Operasyonu |

1 Milyon Dolarlık Tarihi Eser Operasyonu

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Admin
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
9,092
Beğeni
15,098
Konum
İstanbul
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, düzenlediği bir operasyonla Roma ve Bizans dönemlerine ait 1981 parça tarihi eseri ele geçirdi. Aksaray bölgesinde yaptıkları kaçak kazı sonucu elde ettikleri tarihi eserlere 1 milyon dolara alıcı arayan (2) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edildi.

1-milyon-dolarlik-tarihi-eser-operasyonu-10873532.Jpeg


İl Jandarma Komutanlığı ekipleri; Aksaray’da ikamet eden D.C. ve G.Y. isimli şahısların kaçak sonucu elde ettikleri ve dönemlerine ait leri İstanbul’da 1 milyon dolara piyasaya sürmek için müşteri aradıkları bilgisine ulaştı.

fft16_mf10873530.Jpeg

ROMA VE BİZANS DÖNEMLERİNE IŞIK TUTAKACAK

Yapılan istihbarı çalışmalar neticesinde, şüpheli şahısların tarihi eserleri taşıdığı (68 BA 088) plakalı araç ile İstanbul il sınırlarına giriş yaptığı tespit edildi. Jandarma ekipleri tarafından takibe alınan araç Çekmeköy mevkiinde durduruldu. Yapılan aramalarda, aracın bagaj kısmında bin 981 parça tarihi eser ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserleri inceleyen İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri; eserlerin Roma ve Bizans dönemine ait paha biçilemeyecek değerde eserler olduğunu, Roma ve Bizans dönemlerinin aydınlatılamayan bazı dönemlerine ışık tutacağını belirttiler.

Ele geçirilen tarihi eserler 2863 sayılı kanun kapsamında koruma altına alınırken, yakalanan (2) şahıs adli makamlara sevk edildi.

 

feylezof

Üye
Kullanıcı
Katılım
1 Ocak 2017
Mesajlar
520
Beğeni
591
İstanbul müzesi gene demiş
Değer biçilemiyor
Nedense her yakalanan esere
Değer biçilemiyor
Değer bicecek arkeolog sıkıntısı var galiba,100 yıldır yaptıkları gibi Alman arkeologlara bi göstersinler bari ;olmadı evangelist arkeolog japonlara sorsunlar. (Bu soluk benizlilerin roma ve Bizans tarihiyle nereden bir ilgileri varsa!!!!!!!)
 

komana

Ali Doğan Usta
Özel Üyemiz
Katılım
15 Eylül 2013
Mesajlar
3,079
Beğeni
9,816
Konum
Comana Pontica
Patates pazarlar gibi alıcı ararsan olacağı bu..
Millet bu işleri çocuk oyuncağı zannediyor. Birde çok acgozlü davranmanin sonucu iki üç beş derken daha pahalıya satmak uğruna olay dillendiriliyor sonunda hooop kucağa
Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

BABACONDA

DiScOvErY
Özel Üyemiz
Katılım
25 Nisan 2016
Mesajlar
986
Beğeni
2,686
Konum
iDA
manevi degere istinaden paha biçilemez deniliyor yoksa maddi acidan beş para etmezler.
 

MAVRAN

Usta
Define İşaretleri
Super Moderatör
Katılım
31 Aralık 2014
Mesajlar
2,736
Beğeni
7,390
Konum
Trabzon_Kocaeli
Emeğine sağlık Ustam, Aslında güzel eserler bu gibi durumlarda mutlaka en yakın müzeye durumu bildirip takip edin. Ülkemizin tarihi eserlerinin ecnebi memleketlerine sergilenmesine müsaade etmeyin.
 
Üst