21 Yıllık Unesco Rüyası Gerçek Oldu | Define işaretleri ve anlamları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
9,415
Beğeni
16,573
Puanları
113
Konum
İstanbul
21 yıllık UNESCO rüyası gerçek oldu
Dünyaca ünlü Efes antik kentinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilmesi İzmir'de sevinçle karşılanırken, antik kent ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı.
Tüm Türkiye'nin merakla beklediği haberler ardı ardına Almanya'nın Bonn kentinden geldi. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ardından, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes antik kenti listeye kaydedildi. 21 yıldır listeye dahil olmayı bekleyen Efes'le birlikte, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçi Höyük ve Meryem Ana Evi de toplam dört bileşenle listeye girdi.

21 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU
Zengin tarihi ile dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Efes antik kentinin UNESCO listesine dahil edilmesiyle 21 yıllık rüya da gerçek oldu. Almanya'dan gelen haber İzmir'de sevinçle karşılandı. Efes antik kentinin listeye dahil edilmesiyle çok sayıda kişi mesaj yayımlayarak durumun İzmir açısından sevindirici olduğunu kaydetti.

EFES'E ZİYARETÇİ AKINI
Efes'in UNESCO listesine dahil edilmesinin ardından tarihi alan da ilk gününde ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda yerli ve yabancı turist mekanı hayranlıkla inceledi. Ziyaretçiler, Efes'in listeye dahil edilmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, antik kentin listeye daha önceden girmesi gerektiğini savundu.
Efes esnafından Yusuf Dereli de, sürecin çok uzun sürdüğünü dile getirerek, ziyaretçilerin merkezde kalmasını umut ettiklerini belirtti.

EFES'İN ÇEVRESİ TAMAMEN DEĞİŞECEK
Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı, UNESCO zirvesi için Almanya’nın Bonn kentinde bulunurken, Selçuk Belediye Başkanvekili Burhan Becer de verilen kararı değerlendirdi. Efes'in listeye dahil edilmesiyle antik kentin çevresinin değişeceğini ifade eden Becer, "Efes antik kenti miras olarak ne kadar önemli olduğunu uzunca bir süreden beri kanıtlamış bir yer. Belediye başkanımızın çabaları 1994’ten beri devam eden bu süreci hızlandırdı. Bütün prosedür tamamlamadı. Zaten ICOMOS gelip olumlu raporunu verdikten sonra biz bu müjdeli haberi bekliyorduk" dedi.

Efes’in dört bileşenle UNESCO’ya girmesini ‘bir taşla dört kuş vurmak’ olarak değerlendiren Becer, Efes Antik kenti, Ayasuluk kalesi, Çukuriçi höyükle Dünya Kültür Mirası asıl listesinde yer almanın yanı sıra, son anda listeye Meryem Ana Evi’nin de dahil olmasının oldukça sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.
Becer, duygularını şöyle aktardı:

"Koruma amaçlı imar planımız onaylanmıştı. Efes ören yerlerine iki milyon üzerinde turist girişi var. Bu rakam mutlaka artacak. Bunlar arttığı zaman biz bunların karşılığında yapacağımız servis alanlarının artırımı ve buna benzer önemli çalışmaları hızlandıracağız. Efes’in çehresi tamamen değişmiş olacak. Bu çalışma Meryem Ana Evi ve Ayasuluk kalesini de kapsayacak. Daha önce iki milyon ziyaretçinin 50- 60 bini şehir merkezine gidiyordu. Ziyaretçi sayısının artması ile kent merkezine giden turist sayısı artacaktır."

NİLÜFER ÖZTÜRK SİLAY

 
Üst