Acaba neden ? | Define işaretleri ve anlamları

Acaba neden ?

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bir arkeoloji sitesinde bu haberi gördüm. Ruhsatlı defineciliğin yıllara göre nasıl azaldığına dair bir tablo var.

ruhsatlı definecilik.jpg
Yazıda şöyle bir paragraf var.
"Türkiye'de Kültürel Emanetleri yasa dışı pazarlarla talan etmenin yanı sıra, doğal güzellik ve tarihi eserleri tahrip etmekle gündemden düşmeyen yasa dışı gömü avcılarının yanı sıra resmi izinle hayallerinin peşinde koşan namuslu hazine avcıları da var."

Genellemesek bile arkeologların çoğunda bu görüş hakim. Fakat birilerini suçlamak sorunu ortadan kaldırmıyor. Arekeologların bence uğraşması gereken konu bunun nasıl önleneceği olmalı. Aklıma gelen bir kaç maddede şunlar söylenebilir. 1- Yasal izinlerin maliyetinin düşürülmesi 2- Buluntu veya uygarlık emaresi çıktığında kazıyı yapanın hakkının verilmesi, bu devlete aittir diyerek kazıyı yapan kişinin eli boş bırakılmaması 3- Kazı için yer , kazı şekli gibi detaylar için kazıyı yapacak kişi ile birlikte rehber arkeologların işbirliğinin sağlanması (bu onlarca işsiz arkeologunda para kazanaması demektir)
Daha bu listeye bir çok madde ilave edilebilir fakat yazıyı yazan arkadaş sadece suçlayıp çözüm sunmayınca konu havada kalıyor. Aslında bana göre şu anda eserler müzeye gittiğinde o eserlerin orada kalması bile büyük sorun. Onlarca haber okuyoruz müzeler ile ilgili.

Yazı beni rahatsız etti ama bu işin böyle sürüncemede kalması, devletin böyle bir sorunun ortadan kaldırılarak yurt dışına giden eserlerin ülkemizde kalması için çalışma yapmaması daha çok rahatsız ediyor. Bir şeyler yapılsa da izin almayanlar namuslu defineciler !! sınıfına katılabilse.

özgürXdaglı

Vip Üye
2019 / 73 çooook bile neden müzeden verilen evragı anlayarak okursan 1923 ne kadarını sana veriyor osmanlının daha eskisinden hak talep etmiyorum diye okuyup anlamayanlar imzalıyor mezar oda mahsen gibi yere gelmek zaten hayal bu tip yerlere gelmen için mermer duvar horasan dek gelmesi gerek bunları bile göremiyorsun kiremit parcaları bile görse müzenen gelen ekip kazıyı dur duruyor yetkisi var imzalanan evrakta bu konuda var yaptıgın masraf ile kalıyon eee bu durumda 73 bile cooook aga

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
2019 / 73 çooook bile neden müzeden verilen evragı anlayarak okursan 1923 ne kadarını sana veriyor osmanlının daha eskisinden hak talep etmiyorum diye okuyup anlamayanlar imzalıyor mezar oda mahsen gibi yere gelmek zaten hayal bu tip yerlere gelmen için mermer duvar horasan dek gelmesi gerek bunları bile göremiyorsun kiremit parcaları bile görse müzenen gelen ekip kazıyı dur duruyor yetkisi var imzalanan evrakta bu konuda var yaptıgın masraf ile kalıyon eee bu durumda 73 bile cooook aga
1923 kısmı hariç diğer tarafına ben de katılıyorum ustam. O yüzden bunları yazdım. İzinli kazılarda kazıyı yapan muhakkak emeğini karşılayacak birşeyler almalı. Onlar zorlaştırdıkça daha fazla eser yurtdışına çıkıyor.

balkaya34

Kullanıcı
1923 kısmı hariç diğer tarafına ben de katılıyorum ustam. O yüzden bunları yazdım. İzinli kazılarda kazıyı yapan muhakkak emeğini karşılayacak birşeyler almalı. Onlar zorlaştırdıkça daha fazla eser yurtdışına çıkıyor.
Usdam 1923 lerde TÜRKIYE de arkoyolok yokdu bildigim kadarıyla, Alman ve ingilizler den uzmanlar vardı ,
Kararepeyi kazan kisiyi ve yeri inceleyen uzman ingiliz imiş ,Burayi tekrar kazmayacağına Karakoldan habersizce bir kenarda söz alıp bırakmış, Aslinda bunlar buraları iyi biliyorlardı ,,
Şükür şimdi her dalda yetişmiş eleman ve uzmanlar var ,Ancak kazı ile ilgili kanunlar icinden çıkılmaz hale geldiği için kaçak kazı çogaldı, heryer kösdebek isine döndü, Kazılan yerler kaçak oldugu için kapatmadan kaçıyorlar, ve çok kötü görüntüler oluşuyor ,Vede Çikan herneyse onuda kaçak yollardan dışarıya degerininde çok çok altında satılıyor,
Aslında Bu şuna benzer , Hukukcudan ,Saglık bakanı olmasi gibi ,,Bu işle ilgili bilgili olmayan bu işin kanununu yapıyor , misali,,

Son düzenleme: