Allah ile peygamberi birbirinden ayıranlar... | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
selamünaleyküm,

öncelikle konu için teşekkür ederim. Allah c.c razı olsun.

diğer yapılan yorumlara bakarak bende bir kaç kelam etmek isterim. Yanlıştan Allaha sığınırım. Doğruya iletsin inşAllah.

sadece kuran diyenlerin bir çoğu sonradan hiç bir şey yapmamaya başlıyor. daha sonrada namaz da yok zaten diyorlar. insanları buna iten ise yine cemaat veya tarikatların yanlış söylem ve eylemleri. kimse yanlış anlamasın ama maalesef böyle.

mesela bir sohbete gidersin, hoca efendi önce kurandan bir ayet okumak yerine siyerden bir hadis okumak yerine hadi bakalım şeyhimizi bi düşünelim onun tavsiye ettiği kitaptan bir iki sayfa okuyalım gibi durumlar, insanları sorguya itiyor. ki haklılarda.

kimi çıkar bir sohbete başlar, sohbetin yarısına gelince yaw biz bunları neden anlatıyoruz, biz bunları derneğin yayınladığı dergilerde anlattık alın bu dergileri oradan okuyun derse, yine bu insanlar sorguya gider.

hele ki bizim grup sizin gruptan daha iyidir dedikten sonra da, hiç bir grupta bulunmamanın gerektiğini düşünür ve artık kendi yoluna bakar.

"Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir." *En’âm Suresi 159. Ayet

"And olsun ki insanı Biz yarattık; nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz; Biz ona şah damarından daha yakınız." Kâf Suresi 16. Ayet

"Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz." Fatiha suresi 5.Ayet

bu 3 ayete bakınca topluluk tarafları yani tarikat ve cemaatlerin durumunu ister istemez sorgulamak gerekiyor.

Allah c.c en doğruyu bilendir.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Cümleten selamün aleyküm. Genelde din konularına yazmaktan imtina ediyorum, hem kimseyi incitmemek hem de tartışmaya müsait bir alan olduğu için. Dini öğretme gayesiyle oluşumlar (tarikatlar, tekkeler, vs gibi) ortaya çıktığında okuma-yazma oranının düşüklüğü, halkın kuranı yorumlama veya tercümesine ulaşma zorluğu gibi nedenler insanları buralarda bir araya getirdi. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay ama tarikatların çoğu bu işin çok ciddi paralar getiren bir sistem olduğunu farkederek devlete, ticarete ve en kötüsü siyasete bulaştılar. Holdingler kurdular, ciddi yatırımlar yaptılar. Bu gün vakıf olduğunuz bir cemaatin arka planını öğrenemezsiniz. O yüzden allahın bize verdiği aklı kullanarak ve ilk emrini kullanıp okuyarak her müslüman bilinçli olmak ve yaşamak zorundadır. Tüm dünyada olduğu gibi dini kendi çıkarlarına kullananlardan uzak durmak gerekir dinin kendisinden veya gereklerinden değil.

balkaya34

Kullanıcı
Cümleten selamün aleyküm. Genelde din konularına yazmaktan imtina ediyorum, hem kimseyi incitmemek hem de tartışmaya müsait bir alan olduğu için. Dini öğretme gayesiyle oluşumlar (tarikatlar, tekkeler, vs gibi) ortaya çıktığında okuma-yazma oranının düşüklüğü, halkın kuranı yorumlama veya tercümesine ulaşma zorluğu gibi nedenler insanları buralarda bir araya getirdi. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay ama tarikatların çoğu bu işin çok ciddi paralar getiren bir sistem olduğunu farkederek devlete, ticarete ve en kötüsü siyasete bulaştılar. Holdingler kurdular, ciddi yatırımlar yaptılar. Bu gün vakıf olduğunuz bir cemaatin arka planını öğrenemezsiniz. O yüzden allahın bize verdiği aklı kullanarak ve ilk emrini kullanıp okuyarak her müslüman bilinçli olmak ve yaşamak zorundadır. Tüm dünyada olduğu gibi dini kendi çıkarlarına kullananlardan uzak durmak gerekir dinin kendisinden veya gereklerinden değil.
Selam arkadaşlar ,,, ALLAH dan başka Şefaat mercii yokdur , Herseyi ALLAH dan dileyelim ,, ALLAH verir,, ALLAH alır ,,,
Fravun ,,Kurtar beni Musaa diye bağırdı, Kurtar beni RABBİM deseydi kim bilir ne olurdu,,,

Kader25

Admin
Cemaat ve Tarikatlarin durumunu sorgulamakta hiçbir sorun yok, yeter ki o sorguyu yapacak donanımda olalım.

Su-i misalden misal olmaz.

Gittiğim camide her sabah namazında ortalama aynı sayı mevcut: 18 kişiyiz.
9 senedir böyle.
Sabah namazına gelen bizlerin yanında ne evladımız mevcut (evde yatıyor) ne de komşumuzdan birisini dahil edemedik.
Halbuki 18 kişi her sene yanımıza bir kişi katabilseydik/getirebilseydik 9 senede cemaatimizi o cami almaz, dışarı da hasır sermemiz icap ederdi.

Hadi cemaat olarak biz yetersiziz, camideki imam ve müezzin neden her sene yanına bir tane daha cemaat katmayı beceremiyor?

İlahiyatdaki prof ve doçentler, öğretim görevlileri ne yapmakta? Tanıdıklarım var, camiye bile gelmiyorlar, namazı evde kılıyorlar. Çoğunun sohbet halkası dahi yok. Kimseye birşey öğretip anlatmıyorlar bile. Okula gidiyor eve geliyor, maaşını alıp hayatına devam ediyor.
Bunu da sorgulamamız gerekiyor.

Aslında sorguya şahsımızdan başlasak daha iyi olur sanıyorum. Ben ve eşim namaz kılıyoruz. Amma çocuklarımızda namaz yok. Halbuki çocukken onlara öğrenmeleri gerekenleri öğretmiştik. Lise bitene kadar namaz kıldılar, Üniversiteye gidince sanki gavur oldular. Bizde ipin ucunu saldık.

Bozuk cemaat ve tarikatlare, yada başka bir deyişle tarikatdaki ve cemaatdeki bozuk, hatalı işlere ve yanlışlıklarına bütün kabahatleri yüklemek kolaycılık olur.

Kimsenin yakasına yapışıp tehdit edip zorla kimse kimseyi bir yere götüremez. Kaldı ki ülkemizdeki tarikat ve cemaat mensuplarının sayısı en son diyanetin yayınladığı rapora göre 4 milyona yakın. Nufüs 84 milyon. Yarısı çocuk desek 42 milyon. Onunda yarısını başka saikler nedeniyle çıkarsak 21 milyon kalır. 4 milyon ehli tariki çıkarınca geriye 17 milyon kalır. Bu 17 milyonun tamamının tarikatlerin ve cemaatlerin yanlış yöntemleri dinden soğuttu diyemeyiz.

17 milyonun çoğu da zaten tarikatleri beğenmez, müntesiplerini de cahil ve yetersiz ve dahi ilimsiz gördüklerinden yanlarına dahi yaklaşmaz.

Mesele sadece tarikat ve cemaatlerin yanlış usulleri olmasa gerek.

Din'i önce aile
Sonra okul/öğretmen/öğretir, toplum da yaşantısıyla bu öğretiye destek verir.

Faizin haram olduğunu bilmeyen yok.
Amma hergün bankaya uğramadan (mobil işlemler dahil) dünyevi işlerimizi halletmemiz mümkün değil.

Bankaya girerken Selamın Aleyküm, çıkarken HAYIRLI İŞLER diyoruz. Mevduat sahibinin çoğunluğu hacı amca ve teyzeler.
Buralardan sorgulamaya başlamakta yarar var diye düşünmekteyim.

A21MEDLi

Admin
ustam öyle anlatıyorsun sanki herşeyin suçlusu bizlermişiz.tamam bizlerinde hatası var yanlışı var,kabul ediyorum,bizlerin yanlışı bizleri bağlar....

fakat tepemizdekilerde çok daha başka hatalar yanlışlar yapılıyorki bu topluma sirayet ediyor...

Topluma Dini öğretisi bakımından örnek olması gereken insanların,hayat şartına,şatafatlı ve ısraflı yaşam biçimine çocuklarının yaşam biçimlerini hiç çekinmeden arlanma ve utanma duygusu olmamış gibi sosyal medyada boy boy resimleri mevcuttur.

''50 yaş üstü bizleri vaz geçelim''..ama bu Resimleri ve şatafat hayatı gören gençler '''Şeytanında dürtüsüyle''ister istemez.islamdan soğumasına uzaklaşmalarına vesile olabiliyor.

geçen hafta gördüğüm bi olayı anlatayım..diyanet işleri başkanın diyarbakıra geldi ulu camiide yaklaşık 1.5 saat kaldı...o şatafatlı yüksek beygir güçlü arabası bu 1.5 saat boyunca kontak kapatmadan bekledi..
araba benzin değil sanki su harcıyor..haa mazotu kendi maaşından verse banane deer geçerim ama benden senden alınan vergilerle tüm bunlar yapılıyor...Devletin malında yetimin ve hatta daha tüyü bitmemiş bebeğinde hakkı var..

ısrafın şatafatın zirvesine çıkmış böylesi islamı şiar edinmiş bu insanların ağzından ''hz. ömerin adaletini,sahabelerin, Ehli beytin çektiği sıkıntılarını dinle'' onlar gibi sıkıntı çekmiyoruz am bi nebzede olsa onların yaşantısı aklımızın bi köşesinde kalmalı bence.

bizler hiç kimsenin kalbini insanlara bakış açısını bilemeyiz,ama bildiğimiz tek şey, Gördüklerimiz ve duyduklarımızdır....

malesef gördüklerimiz duyduklarımız Tevhid'le yakından uzaktan alakası yok,sanki kendilerince yeni bir islam anlayışını topluma empoze etmeye çalışıyorlar...

Rabbimiz azze ve celle,bize imanla birlikte salih amel işleyenlerin cennete gideceğini buyuruyor.

Namaz kılmakla birlikte dinimiz bize Dürüst ve ahlaklı olmayıda emreder,ve önderimiz peygamberimiz s.a.s. üstün ahlak sahibiydi.

Kader25

Admin
ustam öyle anlatıyorsun sanki herşeyin suçlusu bizlermişiz.tamam bizlerinde hatası var yanlışı var,kabul ediyorum,bizlerin yanlışı bizleri bağlar....

fakat tepemizdekilerde çok daha başka hatalar yanlışlar yapılıyorki bu topluma sirayet ediyor...

Topluma Dini öğretisi bakımından örnek olması gereken insanların,hayat şartına,şatafatlı ve ısraflı yaşam biçimine çocuklarının yaşam biçimlerini hiç çekinmeden arlanma ve utanma duygusu olmamış gibi sosyal medyada boy boy resimleri mevcuttur.

''50 yaş üstü bizleri vaz geçelim''..ama bu Resimleri ve şatafat hayatı gören gençler '''Şeytanında dürtüsüyle''ister istemez.islamdan soğumasına uzaklaşmalarına vesile olabiliyor.

geçen hafta gördüğüm bi olayı anlatayım..diyanet işleri başkanın diyarbakıra geldi ulu camiide yaklaşık 1.5 saat kaldı...o şatafatlı yüksek beygir güçlü arabası bu 1.5 saat boyunca kontak kapatmadan bekledi..
araba benzin değil sanki su harcıyor..haa mazotu kendi maaşından verse banane deer geçerim ama benden senden alınan vergilerle tüm bunlar yapılıyor...Devletin malında yetimin ve hatta daha tüyü bitmemiş bebeğinde hakkı var..

ısrafın şatafatın zirvesine çıkmış böylesi islamı şiar edinmiş bu insanların ağzından ''hz. ömerin adaletini,sahabelerin, Ehli beytin çektiği sıkıntılarını dinle'' onlar gibi sıkıntı çekmiyoruz am bi nebzede olsa onların yaşantısı aklımızın bi köşesinde kalmalı bence.

bizler hiç kimsenin kalbini insanlara bakış açısını bilemeyiz,ama bildiğimiz tek şey, Gördüklerimiz ve duyduklarımızdır....

malesef gördüklerimiz duyduklarımız Tevhid'le yakından uzaktan alakası yok,sanki kendilerince yeni bir islam anlayışını topluma empoze etmeye çalışıyorlar...

Rabbimiz azze ve celle,bize imanla birlikte salih amel işleyenlerin cennete gideceğini buyuruyor.

Namaz kılmakla birlikte dinimiz bize Dürüst ve ahlaklı olmayıda emreder,ve önderimiz peygamberimiz s.a.s. üstün ahlak sahibiydi.
Haklısınız
da,
Bu mirasyediler 20 senedir var.
Öncekiler ne yaptı da yada yapmadılarda
5 vakit namaz kılanların oranı yaklaşık 100 senedir %30 u geçemedi..?
Elbette önce kendimize bakacağız.
Bu geçit geçilmeden diğer geçitlerden geçilmez.
Kitaplara baktığımızda şu kaide hala geçerlidir:
Kendisi ıslah olmayan, başkasını ıslah edemez.
Dini İslam, evvelen birey olarak düzelmemizi emrediyor.
Sonrası daha kolay.
Şu an memlekete Efendimiz sav zamanındaki yönetim gelse, tahmin ediyorum ilk önce camilerden, cemaatlerden itiraz gelir.

A21MEDLi

Admin
ustam yine diyorum,bizlerin şahsi yanlışımız veya doğruluğumuzun yine şahsımızı bağlıyor ve bu şahsı yaptığımızın toplumda karşılığı yok.

fakat tarikat ,hacı hoca dini vakıf ve derneklerin iğrenç hadiselerini okuyunca bizlerin bile yok artık dedirtecek tepkilerimize neden oluyor..
tüm bunlar toplumda ister istemez karşılığını bulup Tepkilere neden oluyor..birileride pusuda bekleyip bu tür yanlışın olması için avuçlarını ovuşturup bekliyor..niçin bekliyor? Müslümanlığı karalamak için ...

bu yüzden Dini konusundan dolayı topluma mal olmuş,insanların bu konuda yanlış söz ve icraate bulunmamlı demek istiyorum..
o insanların bu tür iğrençlikleri o dediğiniz %30 u 5-10 yıl sonra Allahu alem,%10 lara düşürülmesine vesile olacaklar....bunu demeye çalışıyorum..

Böylesi insanlar ,topluma Diliyle davranışıyla özel hayatıyla,örnek olmalı.. eğer o insan topluma örnek değilde İslama ve islamın değerlerine, sövdürmesine sebep oluyorsa,işte o zaman O insanın islamla ilgili bi hesabı var demektir.

Allah c.c. Faizi,zinayı,içkiyi,domuzu,kumarı,yalan atmayı,hırsızlık yapmayı..Kuran'da açık ayetlerle Haram kılmıştır..

topluma mal olmuş bu Kişilerin, islamın bu çerçevesinin dışına çıkmasına hakkı yoktur eğer çıkıyorsa o sarığını cübbesini çıkarsın sakalını kessin...
ama islamla sünnetle sorunu olan sarığını cübbesini sakalını kesmeden yoluna devam ediyor..
Allah azze ve celle bu topluma feraset versin ... toplumu kendi yanlışlarına alet edenide Allah c.c. un lanet edicileri Lanet etsin inşallah...Allahume Amin..

balkaya34

Kullanıcı
Haklısınız
da,
Bu mirasyediler 20 senedir var.
Öncekiler ne yaptı da yada yapmadılarda
5 vakit namaz kılanların oranı yaklaşık 100 senedir %30 u geçemedi..?
Elbette önce kendimize bakacağız.
Bu geçit geçilmeden diğer geçitlerden geçilmez.
Kitaplara baktığımızda şu kaide hala geçerlidir:
Kendisi ıslah olmayan, başkasını ıslah edemez.
Dini İslam, evvelen birey olarak düzelmemizi emrediyor.
Sonrası daha kolay.
Şu an memlekete Efendimiz sav zamanındaki yönetim gelse, tahmin ediyorum ilk önce camilerden, cemaatlerden itiraz gelir.
Selam usdam ,, Hani insanlar ,Daha dogrusu bazı insanlar imanında bir eksiklik hissediyor ve herhalde bu zat bizi kurtarır Diye , aslında belkide sadece toplumda imanlı kişi gibi görünen ,Fakat asil amacının köseyi donmek olan bazı kişilerin peşine düşüyorlar, Bunlar egitimsiz , din konusunda kendine güven duymayan kişiler diyelim., Işin garigi daha dogrusu bana çok çok garip gelen şudur ,Devletden maaş alan ve Camilerde Imam yada Muezzin olarak görevili , Yani devletin gorevli imamlarından Bazılarıda, Sanki imamlık yapıyorya Din konusunda zayıf veya dini bilgisi hiç yok gibi onlarda din isdismarcılarının karargahlarına katilıyor ve faaliyet gösderiyorlar.
Gıysilerini ,Kılık kıyafetlerini , filan da sanki o kisinin sünnetiymiş gibi düzenliyorlar.
İsde o bana dokunuyor ,