Anadolu'dan Gelen Işgın Otu Kanseri 2 Günde Yok Ediyor | Define işaretleri ve anlamları

Anadolu'dan Gelen Işgın Otu Kanseri 2 Günde Yok Ediyor

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

Anadolu'dan Gelen Işgın Otu Kanseri 2 Günde Yok Ediyor​

malatya-dan-gelen-isgin-otu-kanseri-2-gunde-yok-672115_5143_1_b.jpg

ABD'nin Atlanta Üniversitesi'nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgın otunda bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi. Sadece iki gün içerisinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü.

malatya-dan-gelen-isgin-otu-kanseri-2-gunde-yok-672115_1855_6_b.jpg

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu'da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın, Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu'da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

Hazmı kolaylaştırır
Hazmı kolaylaştırır

Reçelini yapanlar da var tabii, onlar bu tada gerçekten aşık… Yüksek oranda C vitamini içermekle beraber hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Mide bulantınızı geçirir
Mide bulantınızı geçirir

Mide bulantısı yaşıyorsanız, taze ışgın yemeniz yeterli. Tükettiğiniz andan itibaren kusmanızı engelleyecektir.

Afrodizyak etkisi yaratır
Afrodizyak etkisi yaratır

İçerdiği polifenol maddesi sayesinde kanser hücrelerinin gelişimini engelliyor. Afrodizyak etsini de unutmamak lazım…

Dikkat! Zehirleyebilir
Dikkat! Zehirleyebilir

Bu ayrıntıya dikkat edelim: Hamile ve emziren kadınların ışgını tüketmemesi öneriliyor. Ayrıca oksalik asit içerdiği için yaprakları kesinlilke tüketilmemeli, çünkü zehirleyebilir.

Nasıl tüketilir?
Nasıl tüketilir?

Toprakta yetişen ışgın bitkisinin gövdesi ve kök kısmı tüketilmeye uygundur. Yaprakları haricinde güzel tada varmanız gayet mümkün. Ayrıca reçeli, yemeği de yapılabilir.

Ekli dosyalar

• 1628714654214.gif
    26 bayt · Görüntüleme: 9
  • 1628714654427.gif
    26 bayt · Görüntüleme: 10
  • 1628714654298.gif
    26 bayt · Görüntüleme: 9

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Ali Veli ustam ben bunun nasıl bir bitki olduğunu bilmiyorum bu gün resmi gösterdim bir kaç manava onlarda bilemediler.
Manavlarda satıldığını görmedim bazı bölgelerde yetişiyor genelde dağ başlarında bazı seyyar satıcılar mevsiminde toplayıp satıyorlar...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Ali Veli ustam ben bunun nasıl bir bitki olduğunu bilmiyorum bu gün resmi gösterdim bir kaç manava onlarda bilemediler.
Aynen @Lacivert24 abimin dediği gibi

İlk baharda çıkar
Havalar ısındıkca gartlaşır
Yani sertleşir ve
Yenilecek durumdan çıkar
Mevsimlik / sesonluk bir bitki

balkaya34

Kullanıcı
Emeğine sağlık ustam...
Selam ROOT usdadım ,, Bak ışgın nelere yarıyormuş ,, ALLAH hiç bir şeyi boşu boşuna yaratmamış, Herşeyin bir karşılıgı vardır mutlaka .
ZILAN deresinden ercişe kamyonla götüruyorlardı1982 de, sordum.bu nedir diye peynire katılır dediler, Biraz tadina bakdım ,Mayhoş bir tadı vardı.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Selam ROOT usdadım ,, Bak ışgın nelere yarıyormuş ,, ALLAH hiç bir şeyi boşu boşuna yaratmamış, Herşeyin bir karşılıgı vardır mutlaka .
ZILAN deresinden ercişe kamyonla götüruyorlardı1982 de, sordum.bu nedir diye peynire katılır dediler, Biraz tadina bakdım ,Mayhoş bir tadı vardı.
Yok kıymetli ustam peynire katılmaz dağ muzu soyulup yenilir kökündende ilaç yapılır senin gördüğün peynire katılan yöresel isimleri biğ siyabo dur