Android Cihaz'la Alan Gezimizi Kaydedelim | Define işaretleri ve anlamları

Android Cihaz'la Alan Gezimizi Kaydedelim

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
arkadaşlar eğer android telefon kullanıyorsak biz define meraklıları için güzel ve kullanışlı bir android program var. tabi konu haliyle uzunca anlatılarak sizlerin çok daha rahat kullanbilir hale gelmenizi istedim. uzun yazılardan sıkılanlar, teknoloji kullanmaya çok uzak kalanlar, şimdiden konuyu kapatabilirler. :)

bunu sizlere tanıtmak ve sizlerinde çalışmalarınızda, size bir klavuz ve yardımcı olabilmesini istiyorum. bu sebeple SAVEPOINT programını sizlere tanıtmayı uygun buldum.

arkadaşlar bilmediğimiz bir yoldan geçerken kaybolmamak, bir kere geçtiğimiz yolu bir daha geçmek istediğimizde yeniden bulabilmek, bir işareti bulduğumuzda kaybetmemek ve her gittiğimizde net yerini bulmak, karşılaştığımız şekilleri, arazi yapısını, işaretlerin konumlarının kıyaslanmasını, işaretlerin verdiği yönlerin tam tespitini yapmayı sanırım aramızda istemeyen kimse yoktur. bir de bunları GOOGLE EARTH gibi bir harita programında açıp mukayeseler yapmayı kim istemez ki?

--- öyleyse teknolojiden az buçuk anlayan +
--- android *****ı olan ve *****ındada gps özelliği olan +
herkesin kullanabileceği bu programı, birazda ben anlatarak sizlere daha net algılamanızı sağlamak istedim.

programı yüklemek ve kullanmak isteyenlerin, android market te -- savepoint -- diye aratmaları yeterli.

peki biz bu programı nasıl kullanacağız? nasıl çalıştıracağız? hangi fonksiyonu ne işe yarayacak?

bu sorulara da resimlerle açıklama getirelim istedim.

öncelikle alttaki resimde 1 yazılı yerdeki tuşa basarak programı sürekli aktif hale getiriyoruz.
2 yazılı tuşa basarak programı çalışır ve uydular ile baglanmaya hazır hale getiriyoruz. artık uyduları aramaya başlayacaktır. yeterli sayıda uydudan sinyal geldiğinde ise koordinatlar oluşmaya başlayacaktır. (açılır açılmaz doğru kordinatlar oluşmuyor, verilerin 20 saniye kadar dengeye gelmesini bekleyelim)

enlem boylam ve yükselti ler oluşmaya başladı. biz diyelim bir işaretin yanıbaşındayız burayı kaybetmemek istiyoruz. o zaman SAVE tuşuna basarak bu noktanın coğrafi konumunu kaydedelim.

aşağıdaki resimde kaydedilen coğrafi konuma bir isim veriyoruz. diyelim alanımızı gezdik ve izlekleri bitirince, kırmızı halka ve kare ile işaretlediğim yeri seçiyoruz.

alttaki resimde, soldaki pencereyi tik lemeyi unutmayalım.

izlek kayıtlarımızı hafızaya atalım artık. şimdi EXPORT seçeneği ile hafızaya farklı formatlar halinde nasıl dosyaları atabileceğiz onu görelim.

ve alttaki resimde ise izlek noktalarımızın başarıyla kaydedildiğine dair mesaj ı okuyoruz.

hafızaya da bilgileri attık. şimdi birazda bu program ile başka neler yapılabilir onu anlatalım. kayıttan sonra tekrar alttaki ekranı göreceğiz. burdan dilersek aldığımız izlekler de düzenleme yapmak için EDİT seçeneğini,
POİNTS ile izleklerin bilgi detaylarını,
MAP ile de android *****ımızda aldığımız izleklerin konumlarını birer bayrak ile göreceğiz. altta detaylı resimleri de vardır.

şimdi farklı formatlarda aldığım bu izlek raporlarını, artık bir pc veya laptop a aktaracağım. şimdi kısaca onu da anlatalım.

android *****ımızı pc ye bağlamadan önce, tüm tüm formatlarda kayıtlamayı yapmış olmamız gerekiyor. android ***** pc ye bağlıyken hafızaya atamıyoruz. ***** bağlanmadan önce hafıza veya hafıza kartına bilgiler atılmış olmalıdır.

android *****ı pc ye USB üzerinden bagladıktan sonra, pc de hafıza kartındaki bilgilerin gelmesini bekliyorum. android *****ın hafıza kartındaki bilgiler pc ye gelince, Hafıza da SAVEPOINT isimli dosyayı görüyorum. bu dosyanın da içine girip, CSV, KML, GPX, SQL uzantılarında kayıtlamış olduğum izlekleri pc ye aktarıyorum.

diyelim KML uzantılı olan dosyayı açaıyoruz. çift tıkladığımızda google earth de ARTIK İZLEKLERİMİZİ görebiliyoruz.

ve artık google earth v.s. gibi programlar ile aldığım noktaların konumlarını görebilirim, gezdiğim ve gezmediğim yerleri değerlendirebilirim, konumlara ve işaretlere göre bir sonraki çalışma haritamı oluşturabilirim, ve çok daha fazlasını yapabilirim.

tüm detayı ile anlattım. lütfen anlamadım ben bunu demeyin, dikkatle okuyun.

İNŞALLAH HAYIRLARA VESİLE OLURUZ.

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: Android Ci.haz'la ALAN GEZİMİZİ Kaydedelim

bazen arkadaşlar ile ARAZİ ye çıktığımızda, bazı arkadaşlar, burda kocaman kaya vardı geçen geldiğimde, AHA DA TAM BURDAYDI diyorlar. Ben biliyorum, BURASI TILSIMLI diyorlar. Şimdi kaybolmuş bak diyorlar. :eek: özellikle onlara rica ediyorum. anlattığım programdan veya benzerlerinden kullansınlar. EMEĞE YAZIK ETMESİNLER... :p

program hakkındaki detayları, programın sitesinden okumak isteyen arkadaşlar için :

I PHONE v.s. gibi akıllı telefonu olan arkadaşlar da benzer uygulamaları (savepoint uygulaması iphone de yokmuş) kendi market menülerinde bulabilirler.
programı da iphone nin marketinde bulunmaktadır. ama easytrails programının menülerini bilmiyorum ve kullanmadım. iphone si olanlar kendileri kurcalayıp özellikleri çözsünler.

Son düzenleme:

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Eline sağlık ustam(alkış)

Kervan07

Admin

vayyyyy superrrr harbici ustam...tamamıyla kendi anlatınımızmı yoksa alıntımı? eğer kendinize aitse o zaman sizi tebrik ederim çünkü profesyonel bir anlatım olmuş..zaten teknolojiden anlayan herkes burdaki açıklamayı anlar..

ben android hiç kullanmadım bu yüzden ios işletim sistemli *****larda deneme yapacağım..yaklaşık 8 yıldır iphone kullanıcısıyım ve iphonenu gözü kapalı kullanırım..

şimdi ustam benim sormak istediğim tek bir soru var; bu izlek programına start verdikten sonra,işaretlerin olduğu araziyi veya bir kaya mezarının etrafını dolanırken,telefondaki uygulamaya bir işlem yapmamız gerekiyormu?

önce start veriyoruz ve araziyi dolaşıyoruz daha sonra gezimiz bitince stop yapıyoruz ve kaydetme işlemine geciyoruz..doğrumudur ustam?

ben hemen programı yüklemek için şimdilik burda noktalıyorum..daha sonra uygulamanın neticelerini sizinle pardon seninle tartışırız harbici ustam:) çok çok teşekkür ederim bu süper paylaşım için..

bu arada yukarda senin bahsettiğin gibi benimde kaybolan kayalarım oldu:):): artık sayende olmayacak..thanks bro:)

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

vayyyyy superrrr harbici ustam...tamamıyla kendi anlatınımızmı yoksa alıntımı? eğer kendinize aitse o zaman sizi tebrik ederim çünkü profesyonel bir anlatım olmuş..zaten teknolojiden anlayan herkes burdaki açıklamayı anlar..

ben android hiç kullanmadım bu yüzden ios işletim sistemli *****larda deneme yapacağım..yaklaşık 8 yıldır iphone kullanıcısıyım ve iphonenu gözü kapalı kullanırım..

şimdi ustam benim sormak istediğim tek bir soru var; bu izlek programına start verdikten sonra,işaretlerin olduğu araziyi veya bir kaya mezarının etrafını dolanırken,telefondaki uygulamaya bir işlem yapmamız gerekiyormu?

önce start veriyoruz ve araziyi dolaşıyoruz daha sonra gezimiz bitince stop yapıyoruz ve kaydetme işlemine geciyoruz..doğrumudur ustam?

ben hemen programı yüklemek için şimdilik burda noktalıyorum..daha sonra uygulamanın neticelerini sizinle pardon seninle tartışırız harbici ustam:) çok çok teşekkür ederim bu süper paylaşım için..

bu arada yukarda senin bahsettiğin gibi benimde kaybolan kayalarım oldu:):): artık sayende olmayacak..thanks bro:)

ustam tamamen kendi anlatımım. karınca kararınca dilimizde döndüğünce yazmaya çalıştım. yeterki siz dostlarımıza bir artımız olabilsin diye. illa telefon olarak düşünmeyelim. 150 liraya satıılan android tabletlerde, gps özelliği olanlarda da savepoint kullanılabilir. ben bunu sadece bir fikir olması için ekledim. eminim iphone nin marketinde çok daha verimli izlek programları vardır. ama ücretlimidir? orayı hiç bilmeiyorum. ben de iphone ye biraz cahilim çünkü :)

evet bu uygulamaya start veriyoruz. işareti bulduk kayıt yapmak istedik. save diyoruz. çıkan pencerede isim tayin ediyoruz. sonra başka bir yere geldik mesela senin armut ağacına geldik. save diyor armut1 diye kaydediyoruz. mesela yolun kavis çokderin kavis yaptığı yere geldik oraya da köşedeki tek taş (hani altında para olan :) ) diye kaydediyoruz. diyelim o alanı gezdik bitirdik. stop yapıyoruz. artık sağ üstteki 4 noktalı işarete basıp . incelememizi yapabiliriz.

artık senin kayalar taşlar işaretler de kaybolmayacak kervan ustam. illa korunuyorsa o yer yani manevi anlamda birtakım durumlar oluyorsa, onlar da senin cep telefonuyla uydunun iletişimini keserler. onu da yaparlarmı bilmem. ama o taife de hep karadüzen iş yapmasın, onlarda teknolojiye biraz ayak uydursalar iyi olur. :D

Son düzenleme:

Kervan07

Admin

harbici ustam bayağı güzel anlatım olmuş harbiden diyorum..evet ustam ben iphone icin olanını telefonuma yükledim..bayağı kolay ve kullanışlı bir izlek programı..anlamamak için hiç bir neden yok..yarın nasib olursa dışarda bi deneme yapacağım.sonuclarını burda size aktarırım..

şimdilik ekran resimlerini ekliyorum ustam..tekrar tekrar teşekkürler harbici ustam..benim için çok güzel bir paylaşım olmuş.sağol varol

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

i phone kullanıcılarının da çözümü hemen bulduğunu görüyoruz. teşekkürler KERVAN USTAM. elinize sağlık. uygulamaya hemen başlamış olmanıza da, ayrıca çok sevindim. inşallah umduğunuz güzellikler sizin ve tüm dostların olsun diyelim.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Şu paylaşımları kim yapar ya
Harikasınız(alkış);)

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı

ellerine sağlık ustam güzel bilgi ve paylaşım çok işe yarar bi program vodafonede gprs ücretlimi idi bilen varmı

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

ellerine sağlık ustam güzel bilgi ve paylaşım çok işe yarar bi program vodafonede gprs ücretlimi idi bilen varmı

gprs değil gps. zebun kardeşim. gprs bir internet bağlantısı çeşidi. gps uydu ile iletişimdir.

yani sana beleş gps ;)