Asker,merdiven,çoban.... | Define işaretleri ve anlamları

Asker,merdiven,çoban....

wolf_52

Kullanıcı
selamun aleykum.değerli ustlarım sıra kayalık duvar gibi tahmini uzunluğu 500mt gibi doğu batı eksenli sıra kaya yüksekliği 40 mt civarı pürüzsüz tıraşlı boydan boya daha evelden gitdiğim bir yer, lakin faklı nokdasına gitimşdim,bu köyden olan bir arkadam uzun zamndır görşemedğim bir kardeşim,bana 2 senlikbir fotraf gösterdi,asker nişan almış tek ayağı havada az bişe, belinde palaska elinde tüfek,bu işaret uçrumda iple inilmesi gerkiyor sarmaşık altında kalmış, yakınında merdiven basmakları, hemen aklıma mağrası varmı diye sordum var dedi,başka ne var dedim üst tarfında çoban ve 2 koyun vardı biz bilemedik zamanında kırdık dedi yeri beli dedi, başka dedim, askerin üstündeki düzlkde 4 taş var dedi, biz derenin karşı tarfında farklı bir nokdaya makine getirmişdik bu düzlüğü vermişdi dedi, o günden sonra ne gitdik nede "Yasak Kelime" duruyor dedi,ismi bal kayası, şelalenin sol tarfı bu şimdi bende buna istnaden, kendi gözümle görmeden, olmaz dedim, topal ayıda derede olduğnu söylemişlerdi çok kişi gelip gitdiği için kırmışlar bundan 30 sene evel konunlarla ve çobanla aynı zaman dilmde yada ayrı zamnanlarda,şelalenın solunda pipo ya benzer bir delik ve köylüler eskiden burdan 300 kğ bal aldıkları oluyormuş, şu an sönmüş,şelale nin karşısında sıtını verince akara 70 adım ilerde kule gibi bri yapı var 20 mt yükseklikde bir burç gibi kaynın onunda üstünde top gibi bir yapma kaya var düşdü düşecek gibi derye bakan yüzünde ise tava saplı betimlenmesi var oldukça büyk sapı havya bakıyor bunu gördüm, yakın, havaların, açmasını bekliyorum, fotraflaycam.... burası hakında belgesi bilgisi olan ustamız varsa tavsiyeleri ve belgesi ne varsa doğru olan paylaşırsa sevinirim, iş cidiye binerse, davetlimdir...resmi kazı için diyer ustalarım la beraber işdişaresi ni yapmak isterim....

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
sen bu yeri resmi kazımız için uygundur dersen ben paylaşmakda sakınca görmüyorum dersen. ve sadece bunları burada anlatıp hadi gel bul bakalım,,,,, ben anlattım gerisi sende demezde evvela üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirsen. mesela buraya ait fotodur ve bilgi paylaşımıdır. konum bilgisidir. bunları paylaşmakda sakınca görmüyorsan bana bunlar hakkında özelden bilgi paylaşımı yapabileceksen sevgili arkadaşım. o zaman bende sana buradan şunu diyorum. senin bu yer hakkında beklentin eğer nasip olsunda kardeşlerimiz hep beraber alalım bunu diyorsan ben sana sonuna kadar yarenlik yapacağımı bildirmek isterim. profesyonel makina profesyonel işaret çözümü ve buraya ait gerçek kayıdın bulunması paranın son noktasının da koyulması hususunda. burda eğer bir para bırakıldı ise onu bulmak benden ve resmi kazı ekibimizden olsun. ama sana şunu da eklemek isterim. mesafen koceliye uzaksa o zaman sana yardımım hemen ışık hızı ile olmayabilir. sabırlı olabilecekmisin.
herşey sence okeyse ve tamam uygun dersen ve bu yerlerde en az bir kaç işaretin görselini bize güncel olarak sunabileceksen ben her türlü senle yürürüm ve varım. bunu okuyan diğer resmi kazı ortaklarım arkadaşlarım da fikirlerini buraya yazabilir.

wolf_52

Kullanıcı
sen bu yeri resmi kazımız için uygundur dersen ben paylaşmakda sakınca görmüyorum dersen. ve sadece bunları burada anlatıp hadi gel bul bakalım,,,,, ben anlattım gerisi sende demezde evvela üzerine düşen sorumlulukları yerine getirirsen. mesela buraya ait fotodur ve bilgi paylaşımıdır. konum bilgisidir. bunları paylaşmakda sakınca görmüyorsan bana bunlar hakkında özelden bilgi paylaşımı yapabileceksen sevgili arkadaşım. o zaman bende sana buradan şunu diyorum. senin bu yer hakkında beklentin eğer nasip olsunda kardeşlerimiz hep beraber alalım bunu diyorsan ben sana sonuna kadar yarenlik yapacağımı bildirmek isterim. profesyonel makina profesyonel işaret çözümü ve buraya ait gerçek kayıdın bulunması paranın son noktasının da koyulması hususunda. burda eğer bir para bırakıldı ise onu bulmak benden ve resmi kazı ekibimizden olsun. ama sana şunu da eklemek isterim. mesafen koceliye uzaksa o zaman sana yardımım hemen ışık hızı ile olmayabilir. sabırlı olabilecekmisin.
herşey sence okeyse ve tamam uygun dersen ve bu yerlerde en az bir kaç işaretin görselini bize güncel olarak sunabileceksen ben her türlü senle yürürüm ve varım. bunu okuyan diğer resmi kazı ortaklarım arkadaşlarım da fikirlerini buraya yazabilir.
ustam en başda dediğim gibi,bu yerin farklı nokdasına gitmişdim 7 sen evel şelalenin,durup bakınca sol tarfında sıralı 3 oyma vardı,geçmiş zaman yalan olmasın oymanın şelale tarfına doğru yürdüğmüz zman, 20 adımı geçmemişdi aynı duvarda içi oyulup kil basmışlardı 1 ci odasını çıkardık,2 ci odanın girişnde bırakdık, içine bir admın geçeceği bir boşluk vardı açmadık 2 çakılı taşın arsıydı duvarda ve gizli işareti 3 gendi 3 genin uzun kolu bu 2 çaklı taşın arsına bakıyordu,bırakdık,orayı çıkartan arkadaşlarımz, farklı şeyler gördüğnü söyledi korkdular,ve öylece duruyor hala,geçmişde olan bu işlem yaparken 10 gün boyunca sorun yaşanmadı hiç sıkntıda olmadı,gelelim bu güne konu içinde söylediğim gibi havların iyleşmesini bekliyorum zamman ayırıp gideceğim, fotraflamak için burayada yükleyceğim,kırlan çobanın yerini merdivenleri ve en önemlisi nişan alan askeri,eşkiya işi olduğu aşikar ilaki belgeside vardır diye düşnyorum...ve burası bakir bir yer bildiğim kadarın la sadece şelalenin üstündeki ilk suyun gölendiği yerden kazan gölü diyede tabir edebilriz, tek heykel alındığı bilnyor... makinayı çok dert etmiyorum,elimizde zont 12,ve rover exspolder 5 var gözlüklü full aksesuarlı,ve bir kaçtanede kaliteli dedekdör,var son sistem,selnyumlu çubuklar vs...mesele benim için belge, varmı yokmu? paylaşmakdan yana sıkntımız yok,herkez kanazsın evet burası için resmi kazı düşünyorum,herşey belgeye uyuyorsa,ardığnız işaretler burda ise belgesine uymluysa kazı için baş vururuz, yer sahbi araaşdırdığım kadar uymlu insan sorun çıkaran bir tip değil miş, muhdar da yanıma gelecek miş,tnışmak için,buyrsun gelsin dedim, şimdi ustam bu saydıklarımn dışnda fortaf istyormusunz, asker merdiven ,kırık heybeli çoban ve 2 koyun, koyunla çoban resim gibi çizilmemiş rivayeti kaynın kendisi çoban ve koyunlarda aynı şeklide ve anlatılana göre sadece ay ışğında canlı gibi durduğudur asasına varana kadar gözküyormuş, gölgesi aynı insan gibi düşyormuş şekilli, görenler bilenler bu şekilde tarafıma akdarılmışdır bildiklerim bundan ibaret,oraya girdiğim zaman dikkat etmem gerken yer işaret varmı??

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Valla güzel isaretlerin var toprağım
Harbici nin dediği gibi, daha fazla bilgi için görsel ve daha detaylı bilgi lazım. Eşkiya mı veya Azınlıklara ait sistemmi dersen ikisi arasında çelişkide kaldım.
Görsel olsa işaretleme stili ve karakterinden bi sonuca varabilirdim.
Asker olması bir ipucu veriyor, yani eşkiya işi olması muhtemel.
Bi normal eşkiya vardı tamamen yerli, birde, ucu dısardan beslenen devlet-i âli yi çökertmek için içimize sokulan volcan gibileri vardı, bir üçünc7 grup ise seferberlik döneminde askerde organize olup kargaşa ortamının boşluğundan faydalanarak firar eden askerler vardı. Bunlarda maalesef devletin verdiği silahla eşkiyalik yapmış ve bir çok insanın müslim veya gayrimüslim, canını yakmışlardır. Maalesef uzak akrabalar dan bi tane böyle vardı.
Neyse fazla uzatmayayım, resimler gelirse iş netlesir.
Selametle

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
makinalar güzel iş yaparlar. yeterlidir. makina desteğine ihtiyaç yoksa o zaman diğer ihtiyaçlarınızı tedarik ederiz sakınca yoktur. ben grubumuz ile konuyu görüşeceğim ve teklifimi sunacağım. bir iki güne kadar size bulmanız gerekenleri de özelden yazacağım. ama bizli ama bizsiz. toprak altında duracağına ama sana ama bana ama bize faydası olsun dokunsun wolf kardeşim. şimdi resimler gelmeden sana bakman gereken bir iki nokta da söyleyeceğim. detayları kısa zaman sonra özelinde olur.

wolf_52

Kullanıcı
tım usta, araziye gitmeden nerlere dikkat etmem gerk,ki belgeye uyması için hadi hayırlısı bakalım...

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
burası bal kaya dersek ermeniler burada yaşamış olur arılar doğal gibi bir yere girmişler oraya yuva yapmışlar geçidi kapamışlar asker varsa nereye bakıyor bu vatandaş tepede yığma olmalı üç oyma varsa şelalede mezar var burası kilisenin eteğindeki deredemi askerin silahı nereye bakar eli yada bacakları V yapmışmı şelalenin koltuk taşı balık tutma yeri varmı buraya yakın tek bir kaya olacak on bir işaret var onuda sen söyle koyun var çoban var köpek vede kurtta o bölgede olmalı ismi kurtla başlayan yer varmı kurt varsa koyun ağılını kuzey batıda ara deredeki kaynağı es geçme

wolf_52

Kullanıcı
burası bal kaya dersek ermeniler burada yaşamış olur arılar doğal gibi bir yere girmişler oraya yuva yapmışlar geçidi kapamışlar asker varsa nereye bakıyor bu vatandaş tepede yığma olmalı üç oyma varsa şelalede mezar var burası kilisenin eteğindeki deredemi askerin silahı nereye bakar eli yada bacakları V yapmışmı şelalenin koltuk taşı balık tutma yeri varmı buraya yakın tek bir kaya olacak on bir işaret var onuda sen söyle koyun var çoban var köpek vede kurtta o bölgede olmalı ismi kurtla başlayan yer varmı kurt varsa koyun ağılını kuzey batıda ara deredeki kaynağı es geçme
burası, eski ermeni yaşam bölgesi , şu an ise alevi köyüdür, havalar yağışlı gidiyor henüz gidemedim,net şudur desem yalan olur, ama sahya gitdiğimde pusulamla notları tutacağım,dün gene görüşdüm arkdaşımla,çobanı kıran zat, çobanı biz kırdık, koyunlar nerdeydi sordum,oda çobanın sağ çaprazlama tarfında yüksek duvar gibi bir kaya vardı bu kaynın başındaydı koyunları dedi bana, ve birde gene sarmaşık altında kalan kök boyalu kırmızı kareden bahseddi, gidince fotraflaycağım , ve zamanında çobanın yalanım olmasın demesi aklımda kalanı, 86 adımda yönünü unutdum, çakılı bir taş varmış farklı bir taş renginde söyledi, lakin bulamamışlar, o taşın altında, parsı varmış, bana gelen yeni bilgi bu, lakin hava mualefeti geçmesini bekliyorum üstad...DİP NOT: şunda eklemek isterim civarında yılan kaya, şahin kaya vardır..benim eski bir konum vardı yatan adam dağı bu da bu mevkiye yakındır, cüri ırmağından bakıldığı zaman taç giymiş birsine benzer hali vardır bu kaylığın...

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
karanlık dere kudret kale ayran pınarı yılan ve kartal. kodlar.

yanlış yazmışım karanlık dere aşağı değil. karanlık dere yaylanın solu.

wolf_52

Kullanıcı
karanlık dere kudret kale ayran pınarı yılan ve kartal. kodlar.

yanlış yazmışım karanlık dere aşağı değil. karanlık dere yaylanın solu.
belgeyi ben bilmyorum ustam lakin ben köyün eski adı ve yeni adını yazdım.:(