Bir şehidi hatırlamak bütün şehidleri hatırlamak gibidir. | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Bir şehidi hatırlamak bütün şehidleri hatırlamak gibidir.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bir şehidi hatırlamak bütün şehidleri hatırlamak gibidir. Öyleyse Şehit Abdülezel Paşa'yı hatırlayalım...

Sultan Abdülhamid Han'ın muzaffer kumandanlarından olan, torunlarının maalesef çok az bildiği bir yiğit Abdülezel Paşa.Şehitliği çok arzuluyordu. Şu sözler ona ait :

"Cenâb-ı Hakk, hafızlık nimeti ve paşalık gibi iki rütbe bahşetti. Şimdi üçüncüsünü istiyorum. O da şehidlik rütbesidir."

Zaman zaman kaşınan Yunan'a, Abdülhamid Han zamanında 1897'de okkalı bir Osmanlı tokadı vurmuştuk. Bu zaferin unutulmaz kahramanı şehit Abdülezel Paşa idi.

Hem paşa, hem hafızdı ve son isteği olan şehitlik mertebesine de 1897' de ulaşmıştı. 70 yaşında ordusunun başında 26. savaşında Osmanlı-Yunan harbinde şehid oldu Abdülezel Paşa. Paşa aynı zamanda bir Plevne Gazisi idi.

Plevne madalyasını göğsüne cennet mekân Sultan Abdülhamid Han bizzat kendi elleriyle takarak iltifatta bulunmuştu. Gazi Osman Paşa ise " Abdülezel, sen bizim medâr-ı iftiharımızssın " diyerek övmüştü.

Tarihimizin bu az bilinen veya unutulmuş kahramanlarını, bir kaç sene önce sizlerle paylaşmış ve Abdülezel Paşa'nın hatırlanmasına katkıda bulunmuştum.

Tekrar paylaşmak ise bir borç benim için.
Allah ondan ve diğer şehidlerimizden razı olsun...

Ekli dosyalar

• 69C6F6E3-F145-4709-9DE5-078E3282693D.jpeg
    69C6F6E3-F145-4709-9DE5-078E3282693D.jpeg
    153.6 KB · Görüntüleme: 5