Büyük haç altında yanında 3 haç daha.Mezarlık alanı. | Define işaretleri ve anlamları

Büyük haç altında yanında 3 haç daha.Mezarlık alanı.

Gitti

Kullanıcı
Daha önceden gidipte gördügüm ve konu actıgım mevkiide uydu fotograflarında gördügüm yerleşim kalıntılarını ziyaret ettim dostlar.
Uydudan bariz belli olmakla birlikte o araziye gittigimizde ufalanmıs kaya parcalarından baska birşey görünmüyor.
Eski yerleşime ait orası belli.
Eski derken ermeni yerleşimi ve 100 senelik filan olmalı.

O yapı kalıntılarının hemen dibinde ise hafif yükseklikte tepemsi biryer var ve blok kaya taşlar mevcut.
Mezarlık alanıymıs lakin tarumar edilmiş.
1 ufak beyaz taş üzerinde haç gördük birde daha büyük bir taş üzerinde büyük haç ve altında ufak haç ve yan kısmında da 2 haç mevcuttu.
Aile mezarlıgına dair bir mezar taşı diye düşündüm ama tam olarak bilemiyorum.

Tek fotograf cekebildim.

Bölge; taş öbekleri diye bahsettigim ve daha önceden konu actıgım mevkinin dibindeki yolun karsı taraı.
Aynı güzergah yani.

Geç saat karanlıkta o bahsi gecen ve şimdi türklerin yasadıgı ilerideki asıl köyün cıkısında da yolun sag kısmında yüksek kayalık vardı.
Orada zeminde tavandan acılmıs 2 delik vardı ve içerisi 3 mtden fazla gibi derinlikte mahzendi.
Tahıl ambarı diye biliyor herkes ama digil.
KAre oyma mihrap ve acılmıs kaya mezarlarıda varmıs karanlıkta göremedik el feneri yoktu.

Bölge kısacası zengin bir tarihe sahip.
Ermeniden evvel bizans veya roma döneminide görmüş olmalı.

Fotograftaki haç için neler söyleyebilirsiniz?
Not: Haç mevcut yerinden sökülüp kenara atılmıs.Lakin mevcut yeride hemen 1 mt dibinde.

image.php