Büyük haç ve 50 mt ileride Kocaman Kapak. | Define işaretleri ve anlamları

Büyük haç ve 50 mt ileride Kocaman Kapak.

Gitti

Kullanıcı
Gecen yaz actıgım büyük haç konusunun devamı niteligindedir bu konu.

Diger konularımdaki bölgenin yukarısı burası.
Yol üzerinde ve yolun dibide deredir.Bu büyük haç sıra tepelerden birinin yamacındadır.
Gecen yıl bu büyük haç ın nereye işaret ettiginiz ustalarımızda çözemeye gayret etti fakat herhangi bir emareye ulaşamadım.
Bu sene bir ayrıntıyı yakaladık.
Orayı bu pazarki ziyaretimde haçın sag kısmında (bana göre sol kısmında) basamak benzeri bir kayasal yapı buldum.
3 basamak dersek üst kısımdaki kaya kenarından altında blok düz beyaz renkli bir kapak görünümlü kaya var.

Üst kısmını temizledim ve fotolardaki gibi yarım ay seklinde ufak bir kaya parcası cıktı.Ayrıca son basamak üzerinde yuvarlak oyma mevcut.
Ayrıca bir iki metre yanındaki kaya üzerindede yumurtaya bvenzer bir oyma var.Bu oyma dogalda olabilir.

Burası kapak desek kaya mezar mı demeliyiz.
Kaya mezar digilse neyin kapagı olabilir.

Ustalarımız yorum yaparsa yol gösterirse sevinirim.

Bu ilk fotograf genel görünümü.
Etrafta kesme blok şeklinde cok kaya parcası var.Dogal olmaları mümkün digil.

4589DSC_0098.jpg
[/URL][/IMG]

Bu fotograf ise bahsettigim basamak benzeri kaya yapısı.Üstteki 3. basamak konumunda olan kayanın altında kesme beyaz renkli blok taş benzeri kapak var.

6640DSC_0096.jpg
[/URL][/IMG]

4967DSC_00977.jpg
[/URL][/IMG]

1322DSC_0094.jpg
[/URL][/IMG]

1447DSC_01122.jpg
[/URL][/IMG]

8109DSC_0113.jpg
[/URL][/IMG]

6182DSC_0114.jpg
[/URL][/IMG]

9215DSC_0117.jpg
[/URL][/IMG]

Kapak gibi görünen kısmın topragını temizleyince kanaat getirdim dostlar.30 cm rahat asagıya iniyor dümdüz sekilde bu kapak benzeri alttaki blok kaya.

7582DSC_0139.jpg
[/URL][/IMG]

7446DSC_01400.jpg
[/URL][/IMG]

3539DSC_0142.jpg
[/URL][/IMG]

3120DSC_0143.jpg
[/URL][/IMG]

6DSC_01444.jpg
[/URL][/IMG]

Yeni bir konuyuda yarın acmıs olucam.
Orasıda bu kapak dibindeki büyük haçın karsısında bulunan dere yatagı ve cesmeyi gösterene oturak kaya ile ilgili olucak.
O konuyada yorumlarınızı esirgemezseniz memnun kalırım.

mameki

Kullanıcı
Cevap: Büyük haç ve 50 mt ileride Kocaman Kapak.

İyi forumlar üstadım zaten bulmuşsun .büyük ihtimalle oda mezarların tam üstündesin. Kolay Gelsin

TATLARLI

Kullanıcı

Buna benzer nerdeysse aynı diyebileceğim traşlı düzgün kaya ile polatlıda karşılaştık. Görünümü tam lahit şeklinde yer üstündeydi. ancak ne lahit veriyordu nede bir emare. Şimdi senin yerine gelince ne yazıkki ben umutla bakamıyorum hititli kardeş inşallah kızmazsın Lahit yapılacak olsa oraya yapılmaz. Lahit olsa küçük oyma koca lahiti verirmi nerde anıtı nerde yazıtı , değerli olsa düzlükte ne işi var , kapak olsa nerde yapıştırması nerde boylu boyunca kesme çizgisi, oda desek üzerindeki beyaz kaya hem ağır hem düz değil altına yapılmaz. , Oranın önünü açsan yılların azizliğine uğramış küçük u şeklinde bir kullanım için havuz yada mezar çıkar.

Gitti

Kullanıcı

Buna benzer nerdeysse aynı diyebileceğim traşlı düzgün kaya ile polatlıda karşılaştık. Görünümü tam lahit şeklinde yer üstündeydi. ancak ne lahit veriyordu nede bir emare. Şimdi senin yerine gelince ne yazıkki ben umutla bakamıyorum hititli kardeş inşallah kızmazsın Lahit yapılacak olsa oraya yapılmaz. Lahit olsa küçük oyma koca lahiti verirmi nerde anıtı nerde yazıtı , değerli olsa düzlükte ne işi var , kapak olsa nerde yapıştırması nerde boylu boyunca kesme çizgisi, oda desek üzerindeki beyaz kaya hem ağır hem düz değil altına yapılmaz. , Oranın önünü açsan yılların azizliğine uğramış küçük u şeklinde bir kullanım için havuz yada mezar çıkar.

UStam estagfirullah ne kızması.
Bende zaten buranın lahit olma ihtimalini kesinlikle düşünmüyorum,olamazda.
Diger actıgım konulardaki yerler aynı bölgede.Arabayla araları 5 dk mesafede.
Br bütün olarak düşünmek lazım burayı.
Bu kapak benzeri yeri ileride yamactaki büyük haç işaretinden buldum.

Dikkatimi cekti ve dibini temizledim biraz.
Baktımki 30 cmden fazla asagı inmekte ve dümdüz şekilde.
Kesme oldugu kesin.
Ciddi büyük br adamın mezarı veya gömüsü olamaz belki.
Fakat eger eski bir medeniyet ise diger kaya mezarlardaki gibi tek bir işaretleme yapılmıs olabilir.

tam manasıyla netleştirmeyi istiyorum bunun ne oldugunu.
O sebeple siz ustaların yorumları kıymetli benim için.

A21MEDLi

Admin

lahiti anımsatması bana göre pek yeterli değil,bu kaya mezarı olabilir.
kaya mezarı için,kapak dediin uzunluk olarak yeterli fakat genişlik bakımından orantısız görünsede bulunan oyma ve yarım ay olayı doğruluyor.
keşke oymanın temiz halini görseydik.

TATLARLI

Kullanıcı

O halde elinizle açtığınız tarafından 60 cm inin sonra düz traş bitip bi tane düz kanal çıkıntı verir. altına traş biraz daha devam eder ve sonra merdiven dediğiniz yere doğru düz bi yer kayasına döner o düz yer kayasında ortası boş u şeklinde bir yapı ile karşılaşırsınız. bu küçük bir havuza benzer.

Gitti

Kullanıcı

lahiti anımsatması bana göre pek yeterli değil,bu kaya mezarı olabilir.
kaya mezarı için,kapak dediin uzunluk olarak yeterli fakat genişlik bakımından orantısız görünsede bulunan oyma ve yarım ay olayı doğruluyor.
keşke oymanın temiz halini görseydik.

Evet ustam bende genişlik olarak yetersiz buluyorum.
Acaba bu kayanın bitimindeki toprak kısımlarda mezar olupta bu kapak altında baska birşey olma durumu mümkünmü?

Oymanın temiz fotosu vardı fakat buşlamadım telefon hafızasında.Sanırım kazara sildim.
Birdahaki pazara fotolarım mümkün olursa inş.

A21MEDLi

Admin

kapak dediğinin dibindeki kayada boşlu varsa? üzerine sert cismle vurup boşluk sesi alabilirsiniz.+ arazideki kayanın bir köşesi düzleştirilmişse? (bilhassa Roma dönemine ait yerlerde) oradan vaz geçmeyin.

Gitti

Kullanıcı

kapak dediğinin dibindeki kayada boşlu varsa? üzerine sert cismle vurup boşluk sesi alabilirsiniz.+ arazideki kayanın bir köşesi düzleştirilmişse? (bilhassa Roma dönemine ait yerlerde) oradan vaz geçmeyin.

Anladım ustam sagolasın.
Haftasonu nasipse gidip bi tepineyim kaya blok üstünde.
Boşluk sesi vericekmi acaba.

Birde video cekmeyi planlıyorum.O arazide kesme taslar blok kayalar fazlaca mevcut.
Sanki 5000 sene önce bir yapı varmıs ve zamanla yapı bozulmus.
PEntagrama gibi veya altıgen gibi şekilleri oluşturuyor bu kaya bloklar sanki.
Bir mabet veya ona benzer bir yapıdalar.

Veya askeri kulubeler varmıs gibi.

Kapsamlı bir video ve fotograflarla yeniden konua eklemeler yaparım haftaya nasipse.