Çatal Höyükte,heykelcik | Define Mekanı- Define işaretleri

Çatal Höyükte,heykelcik

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Özel Üyemiz
Katılım
11 Eylül 2013
Mesajlar
7,230
Beğeni
25,883
Konum
ORDU- SAMSUN-ANKARA
Çatalhöyük'te 'Eşsiz' Kadın Heykelciği Bulundu
1 saat önce
Konya'da Çatalhöyük kazılarında, M.Ö.8000-5500 Neolitik Dönem'e ait, "eşsiz" olarak nitelendirilen bir heykelcik bulundu.


Konya'da Çatalhöyük kazılarında, M.Ö.8000-5500 Neolitik Dönem'e ait, yüksek kalitede işçilikle yapılması ve vücudunun tüm parçalarının noksansız bulunması dolayısıyla "eşsiz" olarak nitelendirilen bir insan figürini (heykelcik) bulundu.

''EŞSİZ'' OLARAK NİTELENDİRİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığında gerçekleştirilen 2016 yılı kazı çalışmalarında bulunan kadın figürinü Çatalhöyük'ün üst seviyelerindeki mermerimsi taştan yapılmış. Figürin, genelde olduğu gibi çöp alanında değil, bir platformun altında tek parça volkan camıyla birlikte özenle yerleştirilmiş bulundu. Parça kaybetmeden sağlam kalan eser, 17 santimetre yüksekliğinde ve 1 kilogram ağırlığında. Kafasının şekli, saç tipi (başının tepesinde yuvarlak bir topuz), ellerinin göğüslerinin altında olması ve küçük ayaklarıyla tipik bir Çatalhöyük eseri özelliği taşıyan figürin, ince işçiliği ile diğer heykelciklerden ayrılıyor.


Figürin, noksansız vücudu, bir ritüelin parçası olması ve yüksek kalitesi nedeniyle yetkilerce "eşsiz" olarak nitelendiriliyor. Çatalhöyük'teki Neolitik figürinlerin, bereket tanrıçası olmadığı ve belli bir konuma gelmiş yaşlı kadınları teslim ettiğine ilişkin teoriler göz önüne alınarak, heykelciğin göğüs ve göbeğinin işlenişi özellikleri itibarıyla böyle yorumlanabileceği belirtiliyor.


 
Moderatör tarafında düzenlendi:

esrarengiz2828

Üye
Kullanıcı
Katılım
12 Mart 2016
Mesajlar
3,269
Beğeni
6,308
Konum
nicopolis
emeğine sağlık ustam enteresan heykel kulağıda öyle 4 delik yeri bile enteresan özel olarak yapılmış bi ana tanrıça heykelciği gibi kalçalar ve göğüsler devasa burdan devam edilirrse çok şeyler çıkar gibi gözüküyor
 

Abdullah313

Üye
Kullanıcı
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
491
Beğeni
1,207
Tanrıça değil de yaşlı kadın tasvirleri olduğu kanısına varmışlar. Göğüsleri ve göbeği sarktığı için. Tanrıça denince insanlardan daha mükemmel ve üstün varlık düşünülmesi, olması gerekendir doğal olarak.
 

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Özel Üyemiz
Katılım
11 Eylül 2013
Mesajlar
7,230
Beğeni
25,883
Konum
ORDU- SAMSUN-ANKARA
Abdullah kardeşim,senin tevfit inancın böyle düşünmeni sağlıyor. elleriyle farklı tiplerde tanrılar yapan ve bunlara tapanların aklını da ruh halinide düşünelim. ALLAH sapanlardan olmaktan koruduğu için,yarattğı her canlının her zerre nesnenin sayısınca hamd etsek azdır.
ALLAH Ü ekber kebira
velhamdi lillahi kesira
subhanallahi bükreten ve esila.
 

Abdullah313

Üye
Kullanıcı
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
491
Beğeni
1,207
Evet hiç o açıdan bakmak aklıma gelmedi :) hadisi şeriflerde kabe içinde yüzleece puttan, hatta hz. Ömer r.a. cehalet devrinde helvadan putlar yapıp acıkınca yediklerinden bahsettiği, siz söyleyince aklıma geldi. Ustam helal olsun :) arkeologlar bile bu açıyı göremeyip benim gibi düz mantık bakarken, değişik bir pencereden gösterdiniz.

Mobil cihazdan gönderildi...
 
Üst