Cengiz Hanın Mezarı Araştırılıyor | Define Mekanı- Define işaretleri

Cengiz Hanın Mezarı Araştırılıyor

esrarengiz2828

Üye
Kullanıcı
Katılım
12 Mart 2016
Mesajlar
3,269
Beğeni
6,308
Konum
nicopolis
aleykümselam tevfik ustam bu videoyu daha öncede çok seyretmiştim ama izlemeyenler için buraya attım ustam bence faydalı hem teknolojik açıdan hemde gözlem açısından saygılar
 

Abdullah313

Üye
Kullanıcı
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
491
Beğeni
1,207
Videoyu ilk defa izledim ve çok hoşuma gitti. Atalarımın ve babamın göçebe yörük olarak yaşadığı (bugün büyük bölümü Kuzey Çin ve Moğolistan topraklarında kalan) Altay-ulanbatur Ortaasya bölgesi. Videodaki ekibin kurduğu keçe kaplama çadırlar da bizim "Kiygiz üy" dediğimiz evlerimiz. Her ne kadar ben doğma büyüme İstanbul'da olsam da, ruhumun ait olduğunu hissettiğim yerlere götürdüğün için ayrıca teşekkür ederim.


Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Abdullah313

Üye
Kullanıcı
Katılım
18 Mart 2016
Mesajlar
491
Beğeni
1,207
Bugün Kızıl Çin'in "Shinkiang özerk bölgesi" diye isimlendirdiği, dünyada bağımsızlığına kavuşamamış tek Türk milletinin yaşadığı Doğu Türkistan. 1940 larda başlayan işgal bugün sistematik bir asimile ile azaltılan, Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerinin sayısı her geçen gün azalıyor... Sebep de Çin'in kendi topraklarında sadece tarım varken bu Altay-ural bölgesinden dünyanın en değerli 3 madeninin çıkması; altın, uranyum ve petrol... Babamlar kafileler halinde 50 bin kişi ile çıktıkları ve Adnan menderes zamanında 1953 de Türkiye'ye ulaştıkları uzun hicreti, Tibet, Himalayalar, Hindistan ve pakistan derken sadece 1000 kişi sağ kalarak Atayurttan, anayurda ulaşmışlar. Sevdiklerinin Çoğunluğunu Himalayalarda soğuk ve yüksek basınçtan oluşan Is hastalığın yenik düşerek buzlu dağlarda gömülemeden bırakılmış, acıklı bir göç hikayesi. Bugün Türkiye'deki Kazak Türklerinin sayısı 30 binleri bulmuş 3.nesil ev kurmuş vaziyette ve bu göçü yaşayanlardan 10 kişi kalmamıştır. Bunlardan biri babam ve bugün 90 lı yaşlardadır.
Ustam bunları senin konuna yazdığım için çok özür diliyorum (çok uzun olduğunu şimdi farkediyorum ve kesiyorum ) ama amacım Doğu Türkistan için dua istemek ve biraz biliçlendirmeydi sadece.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Özel Üyemiz
Katılım
11 Eylül 2013
Mesajlar
7,230
Beğeni
25,882
Konum
ORDU- SAMSUN-ANKARA
sevgili hemşerim,
nazarım aklımda.olmaz da . olsa da sana ulaşmaz.
maşallah ,ara ara güzel paylaşımlar yapıyor,konulara da yoğun mesai veriyorsun.
site adına teşekkür ediyorum. RABBİM emeklerinin mükafatını fazlası ile vermesini niyaz ediyorum.
sağlıcakla selametle kardeşim...
 
Üst