Çift sunak kare oyma | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Çift sunak kare oyma

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bu etrafında (yaklaşık 500 mt civarında) 2 adet açılmış yer olan eski yerleşim yeri. Her yer kaya mezar olmaya veya nekropol alanı olmaya müsait bir alan. Hafta sonu gezintisinde gözümüze çarptı. Hiç bir aletsel inceleme yapılmadı. Dedektörün pillerini arkadaş almayı unutmuş :) süs olarak yanımızda dolaştırdık :) Çubukta olmayınca sadece baktık ölçü olsun diye kayanın yanına koydum. 2 adet sunak var Kayanın üstüne çıkmadan sunaklar görünmüyor. Basamak gibi altlı üstlü ve ikisinin arasında yaklaşık 30-40 cm lik mesafe var. BU oymaların altında taşın dibinde mağara girişi gibi 40 cm derinliğinde oval bir bölüm var. Bu bölümün videoda sol tarafında görünen beyazlık harç izine benziyor, ele bulaşıyor. yaklaşık 40 cm yüksekliği var. Orada bir birleştirme işlemi yapılmış gibi. Kare oyma bu kısmın içinde, dışarıdan görünmüyor. Tekrar gidileceği için
çevre resimleri çekmedik.
Oymanın video linki

20221204_103135.jpg

20221204_103156.jpg

20221204_103520.jpg

20221204_103743.jpeg

Ekli dosyalar

• 20221204_103743.jpg
    20221204_103743.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

KANAS_USTA

Admin
Kovugun olduğu yer mağara o 2 oyma da mührü,
Tam anlama uygun şekilde bu 2 li mağara tepesine konur(agzi yola mı bakıyor? 30 adım mesafede)
Benim merak ettiğim çevre, taş yığını varmiydi(muhtemel tepede) özellikle kuzey tarafta, yahut yığının kuzeyinde de açık magara var miydi(yola bakan 30 adım Mesafeli), dere çatalı var ise kuzeydoğusu( alternatifli yazıyorum bunlar ihtimal dairesinde olup olmaya da bilir bu ihtimaller sistemin yapbozun parçasıdır öyle düşün her ne kadar tamamını kullanmasalarda).....vs

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Kovugun olduğu yer mağara o 2 oyma da mührü,
Tam anlama uygun şekilde bu 2 li mağara tepesine konur(agzi yola mı bakıyor? 30 adım mesafede)
Benim merak ettiğim çevre, taş yığını varmiydi(muhtemel tepede) özellikle kuzey tarafta, yahut yığının kuzeyinde de açık magara var miydi(yola bakan 30 adım Mesafeli), dere çatalı var ise kuzeydoğusu( alternatifli yazıyorum bunlar ihtimal dairesinde olup olmaya da bilir bu ihtimaller sistemin yapbozun parçasıdır öyle düşün her ne kadar tamamını kullanmasalarda).....vs
Bu alanın her tarafında kayalar var, mağara olabilecek kadar büyük yükseltiler yok ancak her yanda boyu 50 cm ile 2 mt aralığında sabit kayalar var. işaretin tam sırtına gelen yer oldukça geniş, sel yatağı büyük ihtimalle. Mesafe olarakta 20-30 mt civarında. Görünürde patika tarzı bir yol yok. Yığma tarzı bir yer gözüme çarpmadı fakat ağaçlık sık olduğu için gözden kaçmış olma ihtimali var. Çubuk yanımda olmadığı için etrafında boşluk bakamadım. Kare işaretinin olduğu mağara batı yönüne bakıyor.
Doğu yönündede bahsettiğim sel yatağı var

TRUVA

Admin
Video çekmişsin .bu videoyu çektiğin yerin sol kısmına doğru dış taraftan 3-4 m mesafe sol bolumde ne var. Çektiğin iç kısımdan değil dış sol taraftan burnuma kokusu geldi :D;)

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Video çekmişsin .bu videoyu çektiğin yerin sol kısmına doğru dış taraftan 3-4 m mesafe sol bolumde ne var. Çektiğin iç kısımdan değil dış sol taraftan burnuma kokusu geldi :D;)
Ustam hepsi kaya mezar olmaya aday büyük kayalıklar ve ağaçlar var. Burası o kurbağanın olduğu dereye kadar inen eğimli bir arazi. Kayalara baktım onlarda bir şey göremedim. Buradaki kayalar gevrek kaya, yüzeylerinde çok fazla yıpranma ve yer yer ayrılmalar var. O kare işareti mağara gibi 50x50 lik bir alanda olup önünü bitki kapatmasaydı muhtemelen göremeyecektik. Yakım mesafede 2 yerden birisi testi büyüklüğünde bu tip kayalardan bir şeyler alındı diye söylediler. Arazi çok geniş. Yazın sığır sürüsü geliyor ama kışın çok tenha. bir çok yerde sel yarıkları var. Kayaların epeyce bir kısmı da üst üste oturtulmuş gibi ama doğal yapı. Bu gidişimde onlardan örnekler çekeceğim. Aslında gidilecek bir kaç yer var ama zaman darlığından fırsat olmadı. Söylediğim yerde kayaların bir çoğunda sunu çukuru var. Sanıyorum nekropol alanı. Tekrar geleceğimiz için çok dikkat veremedik. 1-2 gün inceleme yapmak gerekiyor.

TRUVA

Admin
Videodaki şahsın sol kısmını incele orman ağaç dalları arasında kalmış olabilir. Dalları aralayarak arkasında altinda kalmis kısma dikkat et

KANAS_USTA

Admin
Ustam hepsi kaya mezar olmaya aday büyük kayalıklar ve ağaçlar var. Burası o kurbağanın olduğu dereye kadar inen eğimli bir arazi. Kayalara baktım onlarda bir şey göremedim. Buradaki kayalar gevrek kaya, yüzeylerinde çok fazla yıpranma ve yer yer ayrılmalar var. O kare işareti mağara gibi 50x50 lik bir alanda olup önünü bitki kapatmasaydı muhtemelen göremeyecektik. Yakım mesafede 2 yerden birisi testi büyüklüğünde bu tip kayalardan bir şeyler alındı diye söylediler. Arazi çok geniş. Yazın sığır sürüsü geliyor ama kışın çok tenha. bir çok yerde sel yarıkları var. Kayaların epeyce bir kısmı da üst üste oturtulmuş gibi ama doğal yapı. Bu gidişimde onlardan örnekler çekeceğim. Aslında gidilecek bir kaç yer var ama zaman darlığından fırsat olmadı. Söylediğim yerde kayaların bir çoğunda sunu çukuru var. Sanıyorum nekropol alanı. Tekrar geleceğimiz için çok dikkat veremedik. 1-2 gün inceleme yapmak gerekiyor.
Bu kayanın ust bölgesi tepeye yakın kismi komple mezarlık hemde bu mıntıka seni ihya eder bilesin

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bu kayanın ust bölgesi tepeye yakın kismi komple mezarlık hemde bu mıntıka seni ihya eder bilesin
Ustam burasını yaklaşık 2 hafta sonra çok detaylı şekilde resimleyeceğim. Her yer araştırma yapmaya uygun. Ön bilgi için bunları çekmiştim ben, kısmet olursa çok daha detaylı ayrıntılar gelecek.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Ustam burasını yaklaşık 2 hafta sonra çok detaylı şekilde resimleyeceğim. Her yer araştırma yapmaya uygun. Ön bilgi için bunları çekmiştim ben, kısmet olursa çok daha detaylı ayrıntılar gelecek.
O kısımda yaklaşık 20 metrelik boşluk yerde mezar kapağı gibi basık kaya var , biraz daha gidince sel yatağının eğimi başlıyor

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu konuya yarın el atarım. Sakin kafa lazım. Senin konularına hassas bakarım 😂😂😂😂