Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme; | Sayfa 60 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Çubuklarla Tespit Ve Derinlik Ölçme;

Abdullah313

Kullanıcı
selamunaleykum, arkadaslar yaklasik 8-9 yildir bakir cubuk kullaniyorum. bakir cubuklarla suyun derinligini , su damarinin genisligini, yavan mi hizli mi aktigini bulabiliyorum. sadece akan suyun miktarini bilemiyorum.
ayrica, bakir cubuklarla bakir, demir, bosluk buluyorum. tabi ki minerale de gidiyor. denemeler yaparak belli durumlari tecrube edindim. yazacaklarim bazi arkadaslarin iddia ettigi seylere uyusmuyor olabilir. bu, onlarinki yanlis benimki dogru demek degildir.
- bakir cubuklar elimde hicbisey yokken cok uzaga mesela 1 km gibi atiyorsa bende kesinlikle minerale gidiyor.
- elimde az miktarda hangi maden olursa olsun o turden farkli bir minerale gidiyor. hatta az altinla tuttugumda 10 metre uzagimda duran yaklasik 70 80 gram altini gormeyip su damarina gittigini tecrube edindim.
- elime altini fazla miktarda alinca saklanilan altini buluyor. ancak ayni zamanda cok uzaktaki cok guclu minerallere de gidiyor. bir defasinda elimde yaklasik 100 gram altinla tuttugumda km den fazla gittim. sonunda acikta duran 2x2 metre ebatlarinda ve 1,5 metre yuksekliginde bi kayaya vardim. onun etrafinda donup durdum. kaya volkanik kaya turu. uzerinde sari ,kirmizi , siyah renkler vardi. ancak elimde altin az ise yakin cevremdeki su veya minerale gidiyor.
- altinlarla cubuk tuttugumda burada kesin birseyler olmali cubuklar bu noktaya gitmeli beklentisiyle tuttugumda cogu yerde gitmedigini gordum. cubuklari ben yonlendirmiyorum, onlar cekim aldiginda kuvvetli ruzgarin tersi yonune bile donuyor.
- cubuklarda cekim olmaya basladigi anda vucudumda ozellikle kollarimda degisik bir akim hissediyorum. uzun sure cubuk tutunca beni biraz halsiz birakiyor ve cubuklarin cekimi de azaliyor.
- su, mineral,altin, demir , bakir. bunlara cekim aldigimda tam uzerine gelince iki cubuk da ice kapanip paralel hale geliyor. paralel haldeyken bir sure bekleyince acilip kapaniyor , bu sekilde acilip kapanmaya da devam ediyor.
- elim bosken boslugun icine girince cubuklar ice kapanip paralel hale geliyor. bosluktan cikana kadar ice kapanik ve paralel halde oluyor.
- elimde altin varken bosluk uzerindeysem boslugu gormuyor. bosluk icinde malzeme varsa dogruca ona yoneliyor. boslukta birsey yoksa yakinlardaki minerale gidiyor.
- altinin bende belli bir cekim mesafesi var. arazide az veya cok miktarda altini yere koyuyorum. 6 7 metre geriden elimde altin ile cok yavas adimlarla yerdeki altina dogru ilerliyorum. yaklasik olarak son 3 metreye girdigimde cubuklarin iki ucu birbirine ilk temasini yapiyor. daha da yaklastikca ice kapanarak altinin uzerine geldigimde paralel hale geliyor. basamakli bir arazi yapisi dusunelim. iki basamak arasi yukseklik ornek olarak 2 metre olsun. bir miktar altini alt basamaga koyup yukaridaki basamakli bolumden biraz da uzaktan elimde altinla alt basamaktaki altina dogru ilerliyorum. cubuklarin iki ucunun ilk temas ettigi nokta ile altinin arasini olctugumde yaklasik 5 metre oluyor. altinin normalde duz arazide cekim alani 3 metre oldugu icin ve ben 2 metre yukaridaki araziden olcum yaptigim icin cubuklarin uclarinin ilk temas mesafesi 5 metreye cikmis oldu.
- bu noktadan hareketle, altin cekimi aldigim noktanin uzerine isaret koyarim. biraz uzaga gidip cubuklarin uclarinin birbirine temas ettigi ilk noktayi isaretlerim. iki nokta arasindaki mesafeyi olcerim. sonuctan 3 metre cikardigimda cekim alinan yerin derinligini almis olurum.
- minerali elemenin ozellikle de IKIZCELI abinin bahsettigi altin cekimi alinip uzaga atan o baş belasi minerali alt etmenin yolunu kendimce buldum. burada paylasmak isterim ama henuz degil.
- bakir tel uzatilip bosluk derinligi alinan sistem benim su derinligini yaptigim sistemle cok benzerlik gosteriyor. ben su derinligini pamuk ipligi ile yapiyorum. ne de olsa pamuk da bir iletken madde.

arkadaslar guzel paylasimlar var. ben genelde izleyici konumunda kaliyorum. cunku bir konusmak icin cok sey ogrenmek gerekiyor. sizlerden ogrendigim yere miknatis gomme, elektrik verme bunlari daha once elimde altin ile cekim aldigim ve altin oldugun varsaydigim yerlerde denemeler yapacagim. tabi her zaman musait zaman bulamiyorum bunlari yapmak icin. ama firsat bulursam ilk isim bu olacak.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Aynen dediğiniz gibi tutarlı bir söz söylemek için yüzlerce defa test çalışması gerekiyor. Uzun sürel çubuk tutma hususunda bende de halsizlik ve baş ağrısı oluyor. Ben kendimce bir çözüm buldum; 1000 ayar saf gümüş kolyem var yaklaşık 1 ₺ ebadında. Onunla başımı ovalayınca hemen geçiyor, rahatlıyorum. Üzerimdeki negatif enerjiyi aldığına da inanıyorum. Belki size de bir faydası olabilir. Mineral eleme yönteminizi bekliyoruz. Saygılar.

oguzzs

Kullanıcı
tavsiyeni deneyecegim abdullah abi.
arkadaslardan eger isterlerse bi test yapmalarini rica ediyorum. bakalim bendeki gibi mi cekim alacaklar .. kan grubum 0 rh pozitif. kan grubu 0 rh negatif olan bir arkadas ile beraber 4 lu bakir cubuk testi yaptik daha onceleri. isaret olan bir yerin yakininda cekim aldik. elimizde sadece bakirlar vardi, altin ya da baska maden yoktu. sonra baska kan gruplarina ait baska arkadaslarla ayni yerde 4 lu bakirlarla deneme yaptik. oblarin hicbiriyle bir cekim alamadik. mesela kan grubu A rh pozitif ve A rh negatif olan veya 0 rh pozitif ile 0 rh negatif olan kisiler 4 lu bakir cubuklari tutsa , diger kan gruplarina ait kisilerden farkli bir cekim alabilirler mi ? benim bu arkadasla cekim aldigim yere daha sonra 100 grama yakin altin ile L bakirlarla test yaptim. altinlarin yarisi elimde diger yarisi da 5 metre ilerde olmasina ragmen yerdeki altinlari hic gormeden dogruca kan grubu 0 rh negatif olan arkadasla ile tespit ettigimiz noktaya yoneliyor . bana ilginc geldi. ve bu noktada sadece bakir ile bosluk tespiti yaptim. yaklasik olarak 2 x 2.5 metre gibi bosluk alani belirledim. arkadasla tespit ettigimiz nokta ise bu boslugun ic kosesinde kaliyor. bakalim daha da netlestirmeye calisacagim ilerki zamanlarda.

mineral elemeyi paylasmam icin sonucu kesinlestirmem lazim abi. kendim iyice emin olup neticeyi gorup ondan sonra paylasmak daha uygun.

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A.
Merhaba oguzzs ustam.
“yazacaklarim bazi arkadaslarin iddia ettigi seylere uyusmuyor olabilir. bu, onlarinki yanlis benimki dogru demek degildir.”
ben genelde izleyici konumunda kaliyorum. cunku bir konusmak icin cok sey ogrenmek gerekiyor.”
“HADDİNİ” Bilerek edindiği tecrübeleri paylaşan ustamıza teşekkürlerimi sunarım. Biz de edindiğimiz tecrübeleri paylaşarak ortak bir payda da buluşalım istedim.
Hemen hemen her yazımda da belirttiğim gibi “Bu Meziyet Kişiye Has Bir Özelliktir” mesela; bakır çubuk kullanarak suyu bulduğumda çubuklar ben de içeri kapanır, siz de dışarı açılır. Bir başkasında ise çubuklar farklı bir şekil alabilir. Realitede de durum böyledir.
Yazınızda şu durum dikkatimi çekti. :
“- su, mineral,altin, demir , bakir. bunlara cekim aldigimda tam uzerine gelince iki cubuk da ice kapanip paralel hale geliyor. paralel haldeyken bir sure bekleyince acilip kapaniyor , bu sekilde acilip kapanmaya da devam ediyor.”
“- elim bosken boslugun icine girince cubuklar ice kapanip paralel hale geliyor. bosluktan cikana kadar ice kapanik ve paralel halde oluyor.”

Yanlış anladım ise lütfen düzeltiniz. “ Su, mineral, maden ve boşluk da, çubuklar siz de içeri kapanıyor, paralel hale geliyor.
Eğer durum böyle ise, Arazi de işiniz gerçekten zor gözüküyor. Çünkü biz çubukçuların yegâne gayesi; kontrolsüz koşullar da, elimizdeki çubukların aldığı şekle göre neyi tespit ettiğimizi” anlayabilmektir. Daha basit bir ifade ile; tespit ettiğimiz şey “değerli mi, değersiz mi? Gerçek bir Boşluk mu? Yoksa Yeraltı katmanı mı? Vb.” Derinlik ise, bu konulara istinaden tali derecede önem arz eder.
Şimdiye kadar yazdığım yazılarda, şahsa münhasır telkinlerde bulunmaktan imtina etmişimdir. Konuları genel hatları ve hemen hemen her görüşü de içerecek şekilde (+) ve (-) ile ele alır, herkesin kendine bir pay çıkarmasını ümit ederim.
“yere miknatis gomme, elektrik verme”
ile ilgili ve diğer konularla alakalı AR-GE bölümünde “kim bu insanlar” başlıklı birkaç yazı kaleme almıştım. Umarım çalışmalarınızda sizlere bir faydası olur.
Sağlıcakla kalın
ALLAH a emanet olun.

oguzzs

Kullanıcı
evet su , maden , bosluk ve mineralde ice kapanip paralel hale geliyor. ancak su ile minerali ayirmak cok kolay. suyun yeraltinda belirli bir hatti vardir uzayip gider. ama mineral oyle degildir . belirli bir alanda sinirlidir. bosluk-maden-mineral bu ucluyu birbirinden ayirmanin kendimce mantik yuruterek bir denemem oldu ve sonuc alinacagina inaniyorum. sonuclandirdigimda buraya durumu yazacagim. simdilik buldugum yolu o yuzden yazmiyorum. belki de yanlis yolda olabilirim. bunun icin kesin sonuc almak lazim.

Trakyalı06

Kullanıcı
Merhaba.
36. Sayfaya kadar okudum. Küçücük yazıları görmeye çalışmaktan başıma ağrı bile girdi.
Lâkin aradığımı bulamadım.
Rica etsem sualime bir cevap alabilir miyim ?

Kabloyu serdik derinlik alacağız. Zemin altı oda mezar aşağıda eminiz. (Bende çubuklar boşlukta içe kapanır.)
Çivinin olduğu yerden yürüyeceğiz. 1 m berisinden yavaş yavaş yürüyoruz. Çivinin hizasına topuklar geldiğinde çubuklar kapandı. Cubuklar Kapalı olarak kablo bacak aramızda yürüyoruz. 6.65 m de çubuklar açtı. Durduk bi işaret koyduk.
Yürümeye devam ediyoruz. Çubuklar açık ama kurulu gibi yani. 3.15 m de çubuklar kapandı. Durduk işaret koyduk. Yürümeye devam ediyoruz. Ama çubuklar yine içe kapalı. 3.25 m de yine açtı. Durduk işaret koyduk. 1 adim attık, çubuklar geriyi gösterdi. Dedi ki ;
Sana 3 işaret verdim yeter. Ölç bic bul..
1. Işaret 6.65 m (Çubuklar içe kapalı öyle yuruduk bu mesafeyi, cividen kablo ucuna doğru)
2. Işaret 3.15 m ( Çubuklar açık yuruduk,canı öyle istedi)
3. Işaret 3.25 m (Çubuklar yine kapalı)
Ve açarak geriyi gösterip mevzu sonlandı.

Döndük gittik kablonun ucuna. Aynısını tersten ölçelim dedik. Çiviye doğru yürüyelim.
Bakalım aynı ölçüleri alabilecek miyiz ?
Üç aşağı beş yukarı aynı ölçüleri aldım. 20-25 cm farklar cıktı ama, onun nedeni de , arazi yapısı azcik sıkıntılıydı. Normaldir.
Tersten yürürken de ;
Ilk işareti çubuklar kapalı yuruduk.
2. Işaret çubuklar açık yuruduk.
3. Işareti çubuklar kapalı yuruduk.
Yani cividen kablo ucuna doğru nasıl tepki verdiyse, tersten de aynı tepkiyi verdi.

Sayın ustalarım. Bu çubuğun ;
Kapalı - açık - kapalı şeklinde 3 işaret vermesinin bir kerameti olmalı diye düşünüyorum.

1. Işaret 6.65 m , yeryüzü ile - odanın tavanına kadarki olan mesafe diye düşünüyorum ?
Doğru mudur ?

2. Işaret, çubuklar açık olarak beni götürdüğü için, odanın kendi iç yüksekliği olabilir mi ? Yani oda zemininden , oda tavanına olan mesafe midir ?

3. Işaret ne ola ki ?

Değerli tecrübelerinizi aktarabilirseniz çok memnun olacağım.

Saygılar.

Trakyalı06

Kullanıcı
Merhaba.
36. Sayfaya kadar okudum. Küçücük yazıları görmeye çalışmaktan başıma ağrı bile girdi.
Lâkin aradığımı bulamadım.
Rica etsem sualime bir cevap alabilir miyim ?

Kabloyu serdik derinlik alacağız. Zemin altı oda mezar aşağıda eminiz. (Bende çubuklar boşlukta içe kapanır.)
Çivinin olduğu yerden yürüyeceğiz. 1 m berisinden yavaş yavaş yürüyoruz. Çivinin hizasına topuklar geldiğinde çubuklar kapandı. Cubuklar Kapalı olarak kablo bacak aramızda yürüyoruz. 6.65 m de çubuklar açtı. Durduk bi işaret koyduk.
Yürümeye devam ediyoruz. Çubuklar açık ama kurulu gibi yani. 3.15 m de çubuklar kapandı. Durduk işaret koyduk. Yürümeye devam ediyoruz. Ama çubuklar yine içe kapalı. 3.25 m de yine açtı. Durduk işaret koyduk. 1 adim attık, çubuklar geriyi gösterdi. Dedi ki ;
Sana 3 işaret verdim yeter. Ölç bic bul..
1. Işaret 6.65 m (Çubuklar içe kapalı öyle yuruduk bu mesafeyi, cividen kablo ucuna doğru)
2. Işaret 3.15 m ( Çubuklar açık yuruduk,canı öyle istedi)
3. Işaret 3.25 m (Çubuklar yine kapalı)
Ve açarak geriyi gösterip mevzu sonlandı.

Döndük gittik kablonun ucuna. Aynısını tersten ölçelim dedik. Çiviye doğru yürüyelim.
Bakalım aynı ölçüleri alabilecek miyiz ?
Üç aşağı beş yukarı aynı ölçüleri aldım. 20-25 cm farklar cıktı ama, onun nedeni de , arazi yapısı azcik sıkıntılıydı. Normaldir.
Tersten yürürken de ;
Ilk işareti çubuklar kapalı yuruduk.
2. Işaret çubuklar açık yuruduk.
3. Işareti çubuklar kapalı yuruduk.
Yani cividen kablo ucuna doğru nasıl tepki verdiyse, tersten de aynı tepkiyi verdi.

Sayın ustalarım. Bu çubuğun ;
Kapalı - açık - kapalı şeklinde 3 işaret vermesinin bir kerameti olmalı diye düşünüyorum.

1. Işaret 6.65 m , yeryüzü ile - odanın tavanına kadarki olan mesafe diye düşünüyorum ?
Doğru mudur ?

2. Işaret, çubuklar açık olarak beni götürdüğü için, odanın kendi iç yüksekliği olabilir mi ? Yani oda zemininden , oda tavanına olan mesafe midir ?

3. Işaret ne ola ki ?

Değerli tecrübelerinizi aktarabilirseniz çok memnun olacağım.

Saygılar.

Kendi mesajıma kendim cevap vermek zorunda olduğumu anladım. Ustalar, üstadlar inzivada sanırım.
Konu 2013 te açıldığında çok hammış. Konu sahibi ikizceli usta yırtınmış soru sorulsun diye, doğru düzgün kimse irdelememiş onlarca şeyi..
(Bu da benden bir yapici eleştiri olsun)
40. Sayfalarda konu sahibi bir mesaja istinaden demiş ki , aldığınız ölçü tavandan tabana kadardır.
Tabi bu da kafa karışıklığı yaratacak bir tümce. Tavandan deyince , ben odanın iç yüksekliğini anlarım.
Neyse ki 50. Sayfalarda bir mesaja yine demiş ki, ölçtüğünüz derinlik , boşluğun bitimine kadar olan mesafedir.
Bu cümleyi yakaladıktan sonra gerisi geldi zaten. O vakit ;
1. Işaret 6,65 m - Yeryüzünden , boşluğun tabanına kadar olan mesafedir.
2. Işaret 3,15 m - Odanın tabanı ile tavanı arasındaki, yani odanın kendi iç yüksekliğidir.
3. Işaret 3,25 m - Yeryüzü ile odanın tavanına kadar olanki mesafedir.

Çubuklar kapalı - açık - Kapalı gidiyordu. Bu da anlamlandı. 1. Ve 3. Isarette çubukların aynı şekil yani kapalı olması, derinlik verdiğinin göstergesidir.
2. Işareti tepki almak için yürürken çubukların açık olması ise, boşluğun iç yüksekliğini vereceği içindir.

2. Ve 3. Işareti topladığımda 6,40 eder. Normalde 6,65 göre 25 cm hatamı gösterir.
Nerde olabilir ? Kabloyu serdigimde gergin dursun diye taş koymuştum ucun15 cm berisine. Uçta serbest kalan 15 cm kendi bildiğince bukulmustu. Kalan 10 cm de arazideki egimlilikten olsa gerek.

Bu bilgilerin doğruluğu yakında belli olacak zaten ama, olur da "hoppp" yanlışın var bi dakka ! Diyen olacak olur da yazarsa sevinirim.

Kader25

Admin
Kendi mesajıma kendim cevap vermek zorunda olduğumu anladım. Ustalar, üstadlar inzivada sanırım.
Konu 2013 te açıldığında çok hammış. Konu sahibi ikizceli usta yırtınmış soru sorulsun diye, doğru düzgün kimse irdelememiş onlarca şeyi..
(Bu da benden bir yapici eleştiri olsun)
40. Sayfalarda konu sahibi bir mesaja istinaden demiş ki , aldığınız ölçü tavandan tabana kadardır.
Tabi bu da kafa karışıklığı yaratacak bir tümce. Tavandan deyince , ben odanın iç yüksekliğini anlarım.
Neyse ki 50. Sayfalarda bir mesaja yine demiş ki, ölçtüğünüz derinlik , boşluğun bitimine kadar olan mesafedir.
Bu cümleyi yakaladıktan sonra gerisi geldi zaten. O vakit ;
1. Işaret 6,65 m - Yeryüzünden , boşluğun tabanına kadar olan mesafedir.
2. Işaret 3,15 m - Odanın tabanı ile tavanı arasındaki, yani odanın kendi iç yüksekliğidir.
3. Işaret 3,25 m - Yeryüzü ile odanın tavanına kadar olanki mesafedir.

Çubuklar kapalı - açık - Kapalı gidiyordu. Bu da anlamlandı. 1. Ve 3. Isarette çubukların aynı şekil yani kapalı olması, derinlik verdiğinin göstergesidir.
2. Işareti tepki almak için yürürken çubukların açık olması ise, boşluğun iç yüksekliğini vereceği içindir.

2. Ve 3. Işareti topladığımda 6,40 eder. Normalde 6,65 göre 25 cm hatamı gösterir.
Nerde olabilir ? Kabloyu serdigimde gergin dursun diye taş koymuştum ucun15 cm berisine. Uçta serbest kalan 15 cm kendi bildiğince bukulmustu. Kalan 10 cm de arazideki egimlilikten olsa gerek.

Bu bilgilerin doğruluğu yakında belli olacak zaten ama, olur da "hoppp" yanlışın var bi dakka ! Diyen olacak olur da yazarsa sevinirim.

Aldiginiz olculer hakiki bir yer ise, yani ornek olsun diye verilmemisse, asagida oda yoktur maalesef.
Birde kablo ile alinan olculerde, geriye donuste kablo uzerinden gelirken odaya dogru, odadan 3ncu isarete gidisdeki olculeri asla vermemeli. İsin mantalitesine ters zaten. Geriden bakmak cok farkli bir meseledir. Geriden bakmanizi da simdilik tavsiye etmem.
Lakin islem yapilmaya karar verilen yerde;
Kablo uzerinden geri geliste alinan olculeri bir yere kaydediniz. İslem esanasinda da cikan katmanlari olcup kaydediniz.
İleride her iki kayit size cok swy anlatacaktir.

Trakyalı06

Kullanıcı
Aldiginiz olculer hakiki bir yer ise, yani ornek olsun diye verilmemisse, asagida oda yoktur maalesef.
Birde kablo ile alinan olculerde, geriye donuste kablo uzerinden gelirken odaya dogru, odadan 3ncu isarete gidisdeki olculeri asla vermemeli. İsin mantalitesine ters zaten. Geriden bakmak cok farkli bir meseledir. Geriden bakmanizi da simdilik tavsiye etmem.
Lakin islem yapilmaya karar verilen yerde;
Kablo uzerinden geri geliste alinan olculeri bir yere kaydediniz. İslem esanasinda da cikan katmanlari olcup kaydediniz.
İleride her iki kayit size cok swy anlatacaktir.
Evet ustam aşağıda oda olmadığını çıplak gözle gördük. Sonra yanlışları bulduk. Hataları listeledik. Engelleri tespit ettik.
Gerçek tecrübe çok şey katıyor insana.
Teşekkür ederim ilginize.