Define Arama Ruhsatı Hakkında | Define işaretleri ve anlamları

Define Arama Ruhsatı Hakkında

isainell

Kullanıcı
Selamın aleyküm arkadaşlar, define ruhsatı almak için gereken ücret nedir güncel olarak? Ben araştırdım ama bulamadım. Bir de hangi durumlarda vermezler acaba? Dün çalışma esnasında tespit edildik, psikolojim bozuldu. Nasip değilmiş bundan sonra ruhsatlı yapmak istiyorum inşallah

Moderatör tarafında düzenlendi:

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamın aleyküm arkadaşlar, define ruhsatı almak için gereken ücret nedir güncel olarak? Ben araştırdım ama bulamadım. Bir de hangi durumlarda vermezler acaba? Dün maalesef hayatımda ilk defa oda açarken yakalandım psikolojim bozuldu. Nasip değilmiş bundan sonra ruhsatlı yapmak istiyorum inşallah
Selamün aleyküm
Arkadaşım bu konu ile mekanda konu var @GÜLBAHÇELi veya @Necat. ustam size link atar birazdan öyle her yere kazma vuramassin ama

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bu konuda net bir rakam yok.
Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye, Gümrük ve İçişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
Sanırım ortalama 6 kişinin 1. derece devlet memuru harcırahı üzerinden günlük yövmiyeleri hesaplanacak. + Ruhsat harcı (bir yerde 6000, bir yerde 1000 olarak buldum, doğrusunu bilmiyorum) + kazı masrafları + kazıdan sonra yerin kazıdan önceki haline döndürme masrafları+ define ruhsat harcının 100 katı teminat. Yani 1000 liraysa ruhsat 100000 lira

1. derece devlet memuru harcırahı 236 TL x6=1416x10=14160 x15=212400
bunun üzerine kazı ve düzeltme masraflarını koyun. , buna ruhsat harcının 100 katı teminat ilave ediyorsunuz ( eğer masraflara yatıracağınız para yeterse bu parayı geri alabilirsiniz, yatırdığınız para masrafı karşılamazsa (ki fiyat artışı yüzünden karşılamayacak, yatırdığınız paranın yüzde ellisi kadar daha para isteyebiliyorlar) ) bu paradan tahsil edilecek) , içinden kap kacak gibi uygarlıklara ait bir şey çıkarsa bir şey alamıyorsunuz.
Sözün özü yasal kazı yapmak için 500000 bin lira cebinizde olacak ve bunun en az yarısını harcamayı kabul edeceksiniz.
harcırah 212000+100000 de kazı maliyeti diyelim=312000+ruhsat 1000 lira olsa 100000 teminat=412000

Son düzenleme:

TRUVA

Admin
Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye, Gümrük ve İçişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
Sanırım ortalama 6 kişinin 1. derece devlet memuru harcırahı üzerinden günlük yövmiyeleri hesaplanacak. + Ruhsat harcı (bir yerde 6000, bir yerde 1000 olarak buldum, doğrusunu bilmiyorum) + kazı masrafları + kazıdan sonra yerin kazıdan önceki haline döndürme masrafları+ define ruhsat harcının 100 katı teminat. Yani 1000 liraysa ruhsat 100000 lira

1. derece devlet memuru harcırahı 102.000 TL. 102000x6=720000/30 günlük 24000 TL.
bunun üzerine kazı ve düzeltme masraflarını koyun. 10 gün çalışsanız 240000-250000 TL tutuyor , buna ruhsat harcının 100 katı teminat ilave ediyorsunuz ( eğer masraflara yatıracağınız para yeterse bu parayı geri alabilirsiniz, yatırdığınız para masrafı karşılamazsa bu paradan tahsil edilecek) , içinden kap kacak gibi uygarlıklara ait bir şey çıkarsa bir şey alamıyorsunuz.
Sözün özü yasal kazı yapmak için 500000 bin lira cebinizde olacak ve bunun en az yarısını harcamayı kabul edeceksiniz.
Gel de izin al.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Şu iş kontrollü bir şekilde düşük maliyetle yapılsa, çalışma bitince herşey eski haline getirilse, devlette payını rahat bir şekilde alsa, herkes mutlu olsa :)
Aslında şu andaki devlet için daha karlı, yasal kazıdan parasını alıyor, yakalandığında hepsini alıyor, yani neymiş daima kasa kazanır :)

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Şu resmi kazıda gelen görevliler nasıl çalışıyor merak ediyorum. Sandalyeyi atıp marabalarını izleyen ağa gibi olayı seyrediyorlar mı, ne yapılması gerektiğine dair öneriler mi veriyorlar :)

Son düzenleme:

TRUVA

Admin
Şu resmi kazıda gelen görevliler nasıl çalışıyor merak ediyorum. Sandalyeyi atıp marabalarını izleyen ağa gibi olayı seyrediyorlar mı, ne yapılması gerektiğine dair öneriler mi veriyorlar :)
Ne yapacaklar? Enayi Bu kadar para veriyor deyip pis pis gülüp parasını gazinoda yeme planı yapıyorlardır.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Abi ben bizzat yaşadım. Düşündüğün gibi. Sadece hemen hemen herşeyi not edip fotoğraflıyorlar. Faydadan çok zararları var. Hele ekib ile gelirlerse o daha kötü. Ben iki tane kadastro ve müze görevlisini kovdum. Kimileri haddi aşan cinsten ukala. Sanki genel kurmaylar bir de bilmiş bilmiş emri vaki üslublar. Yediğinizin içtiğinizin parasını kuruşu kuruşuna almadan kalkın kaybolun burdan dedim. Bir dahaki konuda bizzat bu tür biri gelmesin gelirse masrafı onlara yansıtırım dedim. Bu konularda görevli seçimi yapın muhakkak.

TRUVA

Admin
Abi ben bizzat yaşadım. Düşündüğün gibi. Sadece hemen hemen herşeyi not edip fotoğraflıyorlar. Faydadan çok zararları var. Hele ekib ile gelirlerse o daha kötü. Ben iki tane kadastro ve müze görevlisini kovdum. Kimileri haddi aşan cinsten ukala. Sanki genel kurmaylar bir de bilmiş bilmiş emri vaki üslublar. Yediğinizin içtiğinizin parasını kuruşu kuruşuna almadan kalkın kaybolun burdan dedim. Bir dahaki konuda bizzat bu tür biri gelmesin gelirse masrafı onlara yansıtırım dedim. Bu konularda görevli seçimi yapın muhakkak.
Ben uğraşamam kimseyle buldum mu dalarım. Ben zaten süresiz izinliyim . Delidir ne yapsa yeridir. İzinle uğraşamam.

SerdenGecti63

Vip Üye

1. derece devlet memuru harcırahı 236 TL x6=1416x10=14160 x15=212400
bunun üzerine kazı ve düzeltme masraflarını koyun. , buna ruhsat harcının 100 katı teminat ilave ediyorsunuz ( eğer masraflara yatıracağınız para yeterse bu parayı geri alabilirsiniz, yatırdığınız para masrafı karşılamazsa (ki fiyat artışı yüzünden karşılamayacak, yatırdığınız paranın yüzde ellisi kadar daha para isteyebiliyorlar) ) bu paradan tahsil edilecek) , içinden kap kacak gibi uygarlıklara ait bir şey çıkarsa bir şey alamıyorsunuz.
harcırah 212000+100000 de kazı maliyeti diyelim=312000+ruhsat 1000 lira olsa 100000 teminat=412000
Elinize sağlık Sayın Ustam çok güzel bir anlatım olmuş.