define aramak için nereden izin alınır | Define işaretleri ve anlamları

define aramak için nereden izin alınır

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Define aranacak ya da kazı yapılacak bölgeye en yakın müze müdürlüğü veya mülki amirliğe giderek gerekli izni almak mümkündür. Müracaat için dilekçe, bölge haritası ve aranacak bölgenin konumu gibi belgeler istenecektir. Bunlar sağlandıktan sonra kısa bir süre sonra durum değerlendirilecek ve uygun görülürse gerekli define arama izni verilecektir. İzinle birlikte yanınıza gözetmen memur verilir ve memurun günlük masrafları tarafınızdan karşılanır. Define bulursanız eğer arazinin hazineye ait olması ya da özel mülk olmasına göre belli bir pay alırsınız. Eğer hazineye ait araziyse definenin %50'si size verilir. Özel arazide ise definenin %40'ı verilir size.

Ulaşılan sonuca göre; izinsiz define aramak suçtur, yasada cezası vardır, hapis cezasına çevrilebilir. Yasal yollardan define arama izni alınabilir, hazine bulunduğunda ise yaklaşık olarak hazinenin yarısı alınabilir.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Cevap: define aramak için nereden izin alınır

Güzel paylaşım
Sık sık güncellenmeli bence
Kaçak kazıya hayır

onur2344

Kullanıcı

peki ustam mesela ben bir arkadaşımın bahçesinde makina ile define aramak istiyorum.bunun için nereden izin almam gerekiyor?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

peki ustam mesela ben bir arkadaşımın bahçesinde makina ile define aramak istiyorum.bunun için nereden izin almam gerekiyor?

en yakın müze müdürlüğü yada mülki amir...

nurox

Kullanıcı

emeğine saglik

Leksey

Kullanıcı

arge çalışması içinde mi izin almak gerekiyor,çok saçma.emin olmadığım bir yer için neden izin alayımki.ilk önce gider bakarım uygunsa yada işaret felan bulursam o zaman gider izin alırım.mantıklı olan yada olması gereken bu değil midir?köyde bir yer var gömü için uygun bir yer.orayı gidip incelemeden izin mi almam lazım.bilmediğimden soruyorum.yorumum da kişiseldir.elbettekki kaçak kazıya karşıyı(z)m

ASİAVCI

Kullanıcı

ilk etüt calışmanı yapacaksın diyeli corumun bir köyünde buraya bağlı kolluk güçlerine ben şu mevkide araştırma yapacağım bilginiz olsun diyeceksin ki suçlu duruma düşmeyesin.
diğer izin ise bu etütlerinin olumlu cıkması sonuçunda başvuracağım yöntemdir yani izinli kazı için sanırım anlaşıldı

Leksey

Kullanıcı

teşekkür ederim ustam,sayenizde anladım.dua ile,vesselam.