Define İşaretlerinin Kayada Bulunduğu Zemine göre hedefin yerini bulma | Define işaretleri ve anlamları

Define İşaretlerinin Kayada Bulunduğu Zemine göre hedefin yerini bulma

trajan

Kullanıcı

Aynı şekle ve ebata sahipo olan bir işaretin kayanın alnında ya da üstünde olması ya da meyilli kaya üzerinde olupta şifreli yönünün biraz yukarıya ya da aşağıya bakmasının anlamı yer tayininde çok önemlidir. işaretin şifleri yönü (onu da aşağıda dip not olarak açıklayacağım.) nereye bakar ise; yani gez göz arpacık misalı ya direk paraı ya da direk nihai işareti görmektedir. Yani hedeflidir.
01- İşaret kayanın alnında işaret olunca gömünün ya da nihai işaretin rakım olarak işaretle hedef nokta karşı karşıya ve aynı seviyede olurlar.
02- İşaret kayanın üzerinde ayak altına gelecek tarzda yapılmışsa hedef nokta işaretin bulunduğu rakımdan biraz daha yüksektedir. Örneğin kayanın üzerindeki bir oyma bulunduğu yerden yeksek seviyede olan yeri vermektedir. Oyma derinleştikce yükseklikte artar, işaret genişleyerekte büyükse uzaklığı da verir.
03- İşaretlerin meyilli kaya üzerinde duruşu zaten görüş acısı oluşturma amaclı kaya traşlanarak meyillendirilmiş ve biraz da işarete meyil verilerek yukarı meyilli ise yüksekliği aşağıya meyilli ise; yakın ve rakımca daha düşük seviyede bulunan hedef noktaya yönlendirilmiştir. Bundaki amac işaretin genelde canlı ya da cansız bir meteaaya benzetilmiş olması ve onun özünü bozmamaya çalışılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

işaretlerin şifresi; örneğin yön veren ve ölçülebilir özelliğe sahip olan açı verme yönleri; örneğin bir koç kafasında kulağın doğallıda bozulmayarak ön tarafa ve yakına açı verecek şekilde yapılmış olması ve U şekliyle karşımıza çıkmasıdır. Yine hilal ayın açı kısmının aşagıya, yukarıya dönük olmasıda bir şifredir. ay şeklinin gerçek aya benzemesinin korunarak acısı ve meyili ile de hem yön hem mesafe vermektedir.

star21

Kullanıcı
Cevap: Define İşaretlerinin Kayada Bulunduğu Zemine göre hedefin yerini bulma

ben buna katilmiyorum desem acaba degerli guzel kardesimize ayip olmaz insallah..cunku isreti tam belirtmiyorsun..celiskili konusuyorsun..oymadan bahsetmiş guzel dostum'ama oymalarin bir cok cesidi var ben bir kayanin uzeride derin ve kayani tam uzerinde oymasi var.ben. bnun bir buçuk iki metre onunde kuzey tarafinda bir mezar gordum..
birde bir derenin 10 mt yukari kisminda bir kayada iki mt uzunlugunda bir bucuk mt yuksekliginde bir kaya vardi bu kayanin tam anlinda bir kucuk oyma onun birazdaha uzerinde ondan daha buyuk bir oyma bunun mezarini onunde buldum iki tane biri kadin biride erkek mezarı idi..buda benim kendi karsilatiklarim...

emegine saglik guzel dostum..allah gonlune gore versin...