Definecilerin Hikayesi | Define işaretleri ve anlamları

Definecilerin Hikayesi

yönetmen55

Kullanıcı
Merhaba ustalar. Ben üniversite son sınıfta Sinema TV bölümü okuyorum. Ödüllü belgesel ve kısa film yönetmeniyim. En çok değer verdiğim projelerin başında definecilerin hikayesini anlatan bir uzun metraj kurmaca filmin yönetmenliğini yapmak. Böyle bir konunun Türk Sinemasında yer alması hem sinemamız için hem de defineci camiası için büyük bir iş olacağını düşünüyorum. Yapmak istediğim filmde definecileri kötü olarak göstermeyeceğimi bilmenizi isterim çünkü benim dedem de kendimi bildim bileli aramaya gitmiştir. Sonuç olarak sizlerin başından geçen ilginç hikayeleri burada anlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...
147187029268295607938243927407201164784027n-ef008.jpg

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
öncelikle aramıza hoş geldin kardeşim.
bizlerin alanında çalışma yapma gayretinizi takdirle ve memnuniyetle karşılıyorum. istediğin seviyeden daha iyi netice alabileceğin çalışmalar yapmanı gönülden diliyorum.
bir nevi bizlerin ,görünmeyen ,toplum tarafından bilinçi ve tecrübeli bir definecinin ,mezar kazıcıları olmadığını,aslında bir tarih aşığı olduğunu ,tarihi ve tabiat varlıkları konusunda ne kadar hassasiyetle durduğumuzu ve genç arkadaşlarımıza bu konuda ki tavsiyelerimizi ve kaçak kazıya karşı mücadelemizi bir nebze olsun toplumumuza ve yetklilerimize sunulma fırsatını da bu vesile ile sunulmasını arzu ederiz.
tabii ki siz sadece işin macera boyutunda değilseniz.
avatarınızda Antalya görüyorum. bizim bir çok bölgede değerli usta ve arkadaşlarımız mevcut.
benim nacizane tavsiyem,birebir çalışma yapmanız ,burada yazılabilecek kısıtlı ifadelerden çok daha ileri bir düzeyde siz<e kazanım sağlayacaktır. her bölgede bir kaç arkadaşımla görüşebilirsiniz.
şimdilik bu kadar diyorum,cevabi yazınızdan sonra gerekirse fikirlerimizi sunarız inşaallah. bu konu da site olarak sizin düşüncenize yardımcı olabileceğimizi söylemek isterim. bizlerin yararına olmasa dahi sizin gibi gencimize yardımcı olmak isteriz.sağlıcakla afiyetle.

yönetmen55

Kullanıcı
Öncelikle mesajıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kullanıcı adınızdan sizin Ordu Ünye'nin İkizce beldesinden olduğunuzu düşünüyorum. Ben de Samsunluyum. Giresun'da büyüdüm. Fotoğrafı ise Türkiye'nin en önemli ve en büyük film festivali olan Antalya Film Festivalinde yer aldığım için paylaştım. İlk mesajımda da belirttiğim gibi uzun metraj film senaryom için ön araştırma yapıyorum. Bir Definecinin hayat hikayesini anlatacak bir film olacak inşallah. Bu filmimi hem ulusal hem de uluslararası film festivallerine göndermek istiyorum. Ama bunun için defineci bu işe ne kadar vakit harcar, nereye gider, ne zaman gider, ne gibi bilgilere sahiptir bu gibi sorularıma cevap arıyorum. Mümkün olursa Karadeniz'de Samsun, Ordu ve Giresun'da yer alan define ustalarıyla röportaj yapmak isterim. Mümkün değilse burada düşüncelerinizi paylaşmanızı istirham ederim. Bana yardımcı olacak ustalara ve büyüklerime şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın..

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Ünye doğumlu olduğum doğrudur.15 sene SAMSUN ikametimden sonra son on senemde Ankara.
giresun ve samsunda ,arkadaşlarımızla görüşmeni sağlayabiliriz. bölge ile bağlantım devam ediyor. fındık vs gibi işlerimiz için her sene bir kaç kez giderim. Samsunda gayri menkullerim duruyor.
Giresunda bu konuda özveriyle yardımcı olabilecek iki arkadaşımız var. bir tane Ünye ve BİR TANE Samsunda. BU İŞİN PİRLERİNE DE ULAŞTIRABİLİRİM DE ÇOK KETUMDURLAR ,sıcak temas kurmanız zor olur. ama arazi deneyimleri ve heyacanını söylediğim arkadaşlar da bulabilirsin.
ümit ediyorum konuyu gördüklerinde yazacaklardır.
Antalya da geçici olarak klalıyorsan ,orada seni çok iyi ağırlayabilecek ve birikimlerini severek paylaşacağına inandığım ayni zaman da hemşerimiz olan ustamız da var.selametle.

Kervan07

Admin
öncelikle mekanımıza hoş geldiniz sefa getirdiniz artı heyecan getirdiniz:)

Definecilik hakkında anlatılan ve anlatılmayan,bilinen ve bilinmeyen bir çok hikaye vardır elbet..anladığıma göre size kişisel tecrübeler gerekli. uluslararası flim festivaline gitmesi gereken bir yapıt mutlak gerçek hikayelerle bütünleşmeli.. yanlız şunuda belirtmek isterimki yapacağınız fimin define kanunlarını tehdit etmemeli.
Ödüllü bir yönetmenin bu hassas definecilik konusuna çok duyarlı bir bakış açısı ile yanaşacağına inanıyorum.
Elbet çok kıymetli ve uzun zamandır kendini bu işlere vermiş üstatlarımız mevcuttur.
kısa bir zaman önce ben bu konu hakkında bir konu açmıştım fakat çok fazla ilgi görmedi.. http://www.definemekani.com/forum/konular/ibretlik-defineci-hikayeleri.21441/
her definecinin güzel bir hikayesi vardır fakat ne kadarı paylaşılabilir bunu bilemem. sonuçda çoğunluğu ilegal bir çalışma sonucu oluşan hikayelerdir!
ben şahsen antalyada ikemet ediyorum. röportaj için elbet bizimde anlatılacak çok anlatılamayanımız vardır.
saygı ve sevgilerimle kervan07

yönetmen55

Kullanıcı
İlginiz için çok teşekkür ederim. Elbette gerçek hikayeden yola çıkarak bir senaryo yazmak istiyorum. Gerçek hikayeler her zaman daha etkileyicidir bu yüzden bu konuda da gerçek hikayelerden yararlanmak istiyorum. Bazı hikayelerin anlatılmayacağının farkındayım bu yüzden anlatılmayan hikayeleri bana mail atarsanız veya yüz yüze görüşme imkanımız olursa orada anlatırsanız çok mutlu olurum. Şuan İstanbul'dayım ve Ocak ayında Samsun'a gideceğim. Yüzyüze ilkk hikayeleri dedemden dinleyeceğim o da Havza ilçesinde uzun zamandır bu işe gönül vermiş biri. Araştırmalarımı, aynı zamanda yazar olan edebiyat hocamla birlikte senaryo haline getireceğiz. Ve ardından da film yapımı için gerekli fonlara başvuracağız. İyi bir film iyi bir hikayeden çıkar. Bu zamana kadar definecilerin hayat hikayesini sanatsal olarak ele alan bir film yok bu yüzden konumuza güveniyorum. Gerçek ve başınızdan geçen anlatılamayacak hikayelerinizi bana mail atarsanız çok mutlu olurum. Mail adresim: 55burakdogan28@""Mail Adresi Vermek Yasak""
Saygılarımla...

komana

Ali Doğan Usta
Kullanıcı
Mekanımiza hoşgeldiniz
Indiana Jones gibi Hollywood yapimlarini gördükçe bizim gibi tarih ve medeniyetlere ev sahipliği yapmış çok farklı ve zengin kültür ve inançların harmanlandığı böylesi bir coğrafyada neden bu tip filmler yapilmiyor diye düşünmemek elde değil.
Bende bi süredir bu konuda kafa yoruyorum doğrusu. İyi bir film izleyicisi olduğumu düşünüyorum, cok fazla film izledim kafamda bu konu ile ilgili ham bi taslak bile var. Hatta birden fazla.
Mesela biri şöyle; tarih mö 1247 yer kades yakininda orontes nehri
2ramses komutasindaki mısır ordusu karşısında 2.muvatalli önderliğinde hitit ordusu.....
Bu savas sonucu dünyanın ilk yazılı barış anlaşması olan kadeş barış anlaşması olur ce yüz sene sürecek olan barış dönemi baslar.
ramses tarafindan hitit ülkesi kralı muvatalliye hediye olarak gönderilen büyük hazine muvatallinin ölümüyle birlikte kendisine ait diğer hazineyle birlikte gunler süren bir törenle çok gizli bir yerde zor coğrafik ozelliklere sahip bir vadide özenle hazırlanmış mezara dini ritüellerle gömülür. Yapılan ritüellerle mezar tılsımla korumaya alinir. Yapılan tilsim eski mısır kaldani ve hitit büyücü lerinin ortaklaşa bir çalışmasıdır. Sabah olur ve vadiye giden stablize yolda sessizliği bozan bir araç içindeki definecilerin muhabbeti ile seyirci karşılaşır. Sağ altta "günümüz" adlı yazı .....
Sonrası zaten gerçek yasanmislikla ilgili bir süreçte devam eder.
Aslında zor iş değil o kadar çok defineci ve define hikayeleri varki fazla zorlanacağını sanmam.
Ama mühim olan seyircinin kendisinide o senaryo içerisinde bir yerde konumlandıracağı yani hikaye ile hemdem olabileceği bir tını yakalayabilmek.
İnşallah muvaffak olursun.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Baş rolde oynayacaksam yardımcı olabilirim

Şaka bir tarafa
Çok güzel düşünce
Allah kolaylık versin