Dolmen Mazarları bilgi |

Dolmen Mazarları bilgi

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Admin
Katılım
22 Mart 2012
Mesajlar
9,122
Beğeni
15,219
Konum
İstanbul
Paralel düzenlenmiş bir döşemeyi taşıyan taşlardan meydana getirilen odalara "Dolmen" denir, bunlar mezar odalarıdır. Dolmenler, mezarların.temellerinin yanı sıra

özellikle seramikten ve taştan yapılmış nesnelerin sunulduğu sunaklar da bulunmuştur.
daire ya da çeşitli biçimlerde olabilen mezar odası ile giriş koridoru, yapının merkezini oluşturur.
dolmenler, taş (kurgan) ya da toprak (tümülüs) yığınıyla aynı sınıfa sokulur.İçlerinde en eskileri 4000 dolayına tarihlenmektedir.
neolitik çağ insanları ölülerini, önceleri toprağa açılmış tek tek çukurlara gömmüşlerdir. 3. binden başlayarak da yüzlerce ceset toplu mezarlara konulmuştur.
Dolmen olarak tanımlanan ve yerel olarak "kapaklıkaya" olarak adlandırılan anıtlar dik olarak konan büyük taş blokların üstlerinin aynı tür taş kapatılması ile oluşur. Bunların bir arka odası, bir orta odası ve bir ön giriş kısmı vardır. Odaların önünü kapatan taşta da "ruh deliği" olarak tanımlanan değirmi bir açıklık vardır. Bugün çoğu açıkta olan bu anıtların etrafında bir çevre duvarları ve çoğunun da üzerinde, taşlardan oluşan bir tepeciğin olduğu bilinmektedir. Mezar olarak kullanılan anıtlar MÖ 12. yüzyılda yapılmaya başlanmış, bazıları ikinci kullanım ile 7. yüzyıla kadar gelmiştir.Bu tip mezarlar içinde çanak çömlek, ip baskı ya da oluk bezemeli, koyu renkli kaplarla birlikte, az da olsa maden alet ve takılar da bulunmaktadır
Dolmenler çeşitli şekiller gösterirler:

  • Basit Dolmen: Ayakta duran iki veya birkaç taşın üstünde, yatık durumdaki büyük bir taştan oluşur. Bu ilkel dolmen, bazen bir tümülüs ile örtülüdür.
  • Kubbeli Dolmen: Bu tip dolmende, harçsız taşlarla örtülmüş ve kilit taşıyla kapanmış bir kubbe görülür. Yunanistan'da "Tolos" denilen bu tür inşaata, Fransa ve İrlanda'da bugün dahi çoban kulübeleri arasında rastlanmaktadır.
  • Örtülü Koridor : Son çağ dolmenlerinin hepsi bu türdedir. Bütün anıt, üstü örtülü bir geçitten ibarettir. Bunun bazı kısımları delikli bir taşla ayrılır ve bazılarında rölyeflere rastlanır (Rölyef, kabartma olup, heykel sanatının bir çeşididir. Bir figürün çıkıntıları, derin bir şekilde zemine bağlı olarak çıkarılmışsa "yüksek rölyef", eğer çıkıntılar hafif bir biçimde belirtilmişse "alçak rölyef" adını alır).
 

cantar

Admin
Admin
Katılım
27 Ağustos 2012
Mesajlar
8,911
Beğeni
11,120
Cevap: Dolmen Mazarları bilgi

ia_012.jpg


metiiiinnnnn in ulu ulu büyük mü büyük dedesi fransadabir dolmenin önünde köpeciği ile birlikte fotograf çektirmişşşş....soldaki de benim dedeeeemmmmm adam sağlama almış kendiniiiii malum metin ne kiiii dedesi ne olacakkkkkkk.....:))
 

cantar

Admin
Admin
Katılım
27 Ağustos 2012
Mesajlar
8,911
Beğeni
11,120
Cevap: Dolmen Mazarları bilgi

id_007.jpg


zy_006.jpg


ss_005.jpg


dt_034.jpg


benim nineeem ile metinin ninesi onlarda defineci olurlarsa.....

ls_017.jpg


kh_Dolmen1.jpg


xq_001.jpg

metin in dedesi ne kadar da benziyor değil miii...
 

star21

Üye
Kullanıcı
Katılım
11 Ağustos 2012
Mesajlar
2,739
Beğeni
430
Cevap: Dolmen Mazarları bilgi

görsellik güzeldi gözlerimiz bayram etti eyvallah
 

Serhat

Üye
Kullanıcı
Katılım
12 Temmuz 2012
Mesajlar
224
Beğeni
2
Konum
Elazığ.
Cevap: Dolmen Mazarları bilgi

Güzel paylaşımları ellerinize sağlık ustadlar.
 

TRUVA

Admin
Admin
Katılım
22 Haziran 2012
Mesajlar
2,119
Beğeni
3,896
Cevap: Dolmen Mazarları bilgi

Güzel paylaşım bokurt kardeşim.Teşekkürler
 
Üst