drenaj kanalı

EKE

Kullanıcı
saygıdeger ustalarım bır ay evvel dag gezisine çıktıgımda bır mezarlık alan keşfettim sunakları bır arada mevcut yer eskı ermenı yerleşim alanı medeniyet olarakta hitit frig gordıon roma ve bızans egemenliğinde kalmıs bıyer arazi daglık ormanlık ve kayalık bır arazi ustalarım sizden öğrenmek istediğim sunakların olmadıgı kayalarda aynı kayamezarlarındakı gibi yarım mt ve bırbucuk metre caplarındakı kayalarda bır serçeparmagı kalınlığında kayaları çevreleyen drenaj kanalları mevcut acaba bunlar oda mezarlarınımı verıyo yoksa bu kayaların oldugu yerler tam zeminaltı mezarlrının oldugu yermıdır ustalarıma şimdiden teşekkur ederım saygılarımla

MaRCuSS

Yasaklı
Yasaklı
Cevap: drenaj kanalı

Eke,bizde dik baslı asi insanlara eke derler,ınceledıgın mezarlık ermenı donemıyse hıc ugrasma,drenaj kanallar genelde senın bahsettıgınden daha derın ve kalın olur,yapılmasındakı amac,kayada bulunan kapaga su sızmaması yada gırıs noktasından suyu kacırmaktır,senın bahsettıgın ınce kanallar ana kayanın uzerınden toprak zemıne ınıyorsa,direk giriş noktasını verir,drenaj kanallrıyla bu tur ınce kanalları karıstırmamak alzım,bazı ınce uzun kanallar bolgeden gecen dereyı yada patıkayıda verebılır rastgelsin.

EKE

Kullanıcı
Cevap: drenaj kanalı

marcuss ustam çok teşekkur ederım verdıgın bılgıler için ustam kanallar sankı bır kaya mezarının mınyaturu şeklınde , zaten senın de dedıgın gıbı ustam sunaklar mezarların yerını vermıs tam anakayanın altını gosterıyo ben sadece merak ettım bu emarenın anlamı ne olabılır dıye ayrıca bızım ekelıgımız sadce nıckımız ustam olsa bıle bu dostumuza ustalarımıza karsı olmayacaktır tekrar tesekkur ederım saygılarımla