Ermenilerde 3 ün Önemi ve , Mezar , Gömü Bulma yöntemleri | Sayfa 11 | Define işaretleri ve anlamları

Ermenilerde 3 ün Önemi ve , Mezar , Gömü Bulma yöntemleri

balkaya34

Kullanıcı
Katılım
28 Ekim 2017
Mesajlar
1,529
Beğeni
2,341
Puanları
113
Yaş
72
Buda Opera bunu kullanırım bu sitede ustam tamam teşekkür ederim
 

Ekli dosyalar

  • 83ahm5h.jpg
    83ahm5h.jpg
    372.7 KB · Görüntüleme: 33

balkaya34

Kullanıcı
Katılım
28 Ekim 2017
Mesajlar
1,529
Beğeni
2,341
Puanları
113
Yaş
72
Birdaha opera ,
Ustam.opera iyi geldi
Son resimleri silerseniz iyi olur arkadaşların kafası karısmasın
 

Ekli dosyalar

  • 20221229_110248.jpg
    20221229_110248.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 34

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Katılım
26 Mart 2018
Mesajlar
3,261
Beğeni
10,409
Puanları
113
Yaş
61
Konum
Ankara
Bu şekilde sorun yaşayan ustamız olursa Opera tarayıcısını kullanarak Balkaya ustamızın sorunu düzelmiştir. Opera oldukça hafif bir tarayıcıdır.
Konudaki tel üzerine yapılan yazışmalar konunun bölünmemesi için silinmiştir.
 

zorbaadam

Kullanıcı
Katılım
26 Mayıs 2024
Mesajlar
27
Beğeni
25
Puanları
13
Merhabalar Arkadaşlar. Bu konuyla ilgii olarak. Duyduğumuz Gördüğümüz Bildiğimiz kadarını aktarmaya çalışacağız. Konu ile ilgili gerek görsel gerek sözel olarak yorumlarınızıda katarak bu uzun meseleyi az da olsa anlatmaya çalışacaz.Öncelikle Ermenilerdeki üçlemenin temel amacı nedir. Nerden gelir , Neden üçgeni tercih etmişler neden küpleri 3 kısıma bölmüşler. Bunların ana sebebine bakalım.


Hz İsa'nın doğumundan sonra 250-400 yıllar arasında Ermeniler kurdukları medeniyetlerinde Hristiyanlığı benimsediler. Bu yıllar arasında Roma medeniyetine katıldılar. Onlarla iç içe yaşadılar. bilinen inciller aslinda 52 adettir. bu 52 adet incil hz. isayi farkli farkli anlatir. bu kadar kaynak kitaplarin hristiyanligi farkli yorumlamasi dini acidan karmasikliklara ve bir anlamdada basi bozukluga sebeb oldugu icin bizans imparatoru bu gidisata son vermek icin iste bildigimiz iznik konseyini toplar. konseye bizans imparatorlugunun her kosesinden dina adamlarini, o zamanki psikoposlari bir araya getirip hristiyanligin bi devlet dini olmasi yonunde talimatlar verip, konseyin bu yonde bu 52 incil arasinda bir ayristirmaya gitmesini ister. konseyde uzun bir aradan sonra simdiki bildigimiz incili olusturur. gunumuz incilde yer alan 4 kitap ki bu kitaplar, matta, lukas, yuhanna ve paulusun yazdigi kitaplardir, iste bu 4 kitap Hz Isayi iste bildigimiz

BABA-OGUL-KUTSAL RUH

Bu üçlemeye biz (trinitas) diyoruz.

İşte Ermenilerde uzun yıllar zarfında değişmeyen nadir özelliklerden biriside bu üçlemeyi kullanmaları. Mezarlarda , gömülerde neden Alicengiz oyunları gibi oyunları oynadıklarının ssebevbi bu üçleme ile ilişkilendirilebilir.Ancak mezarlarda hediye gömme geleneği Hz İsa ile son bulmasına rağmen ermeniler , Mezarlarının yanında hediyelernide gömmüşlerdir.

Bize Lazım olan kısım.Son 250-300 yıllık ve 1950 lere kadar gelen kısım.
Ölü gömme geleneklerinde kayaya oyulan mezarlar. Odalı geçiş yaparak ilerleyen Kaya mezarları , Zemin altı mezarlar vardır. Şunu unutmayalımki. *** Hidden text: cannot be quoted. ***

Yani Demekki Ermeni bölgesi olduğunu düşündüğümüz bir arazide geziyoruz. Baktık bu şekilde yontulmuş bir kaya var. Hemen üstüne çıkıyoruz pusula tutuyoruz ve günaybatı yönü nereyi gösteriyorsa. Kafası o kısımdan başlayacak şekilde mezarı hemen önünden veriyor.Pekala Bu Ermeniler. Kayaya oyulan mezarları ne için ve nereye yaparlar? Yaparken Dikkat ettikleri hususlar nelerdir? Bu konuyu açıklayacak olursak bu tür mezarlar Elit kesimden insanlar yada Yüksek Statülü insanlar için yapılır. Zemine doğru Genişleyen kayalar tercih edilir. Ermeni kaya mezarlarında özellikle Köşeli olan ve Derine indikçe genişleyen kayalar tercih edilir. Yani üstten baktığımızda L şeklini andırır Ermenilere ait kaya mezarları. Tabi hepsi öyle değildir. Genellkle Yarısı toprakta Yarısı yeryüzünde olmalıdır. Ve Özellikle Kanal(drenaj) dikkat edilmelidir. Ermeni kaya mezarlarında kayanın Bir kısmı açıkta kaldığı için özellikle Mezarın kapısına su gitmemesi , Kapıyı belli etmemesi için , Mezarı sudan korumak için Kanal sistemi uygulanmıştır.. Birçok örneği olmasına rağmen. Bunlardan biriside kutu mezarlardır. Yani Tamamı yeryüzünde gözüken mezar yapmaya müsait kayara yontularak yapılan mezarlarda vardır. Bu tip mezarlarda anlamak için. Genellikle kare yada , yuvarlak şekilde sunak tam olarak mezarın tek ve net habercisidir..Aşağıdaki resim örnek amaçlıdır.Peki Bu Ermeniler Mağarada Mezar yapmışlarmıdır? Evet bir örneğiyle karşılaştım. Bölgenin ermenilere ait olduğunu bildiğim ve ermeni mezarlarının çok olduğu bir bölgede. Dereye bakan bir mağara Girişinde gördüğüm. Çift üçgen göz şeklinde yapılmış.Üçgenin net olanı mağara içini göstermekteydi. İçerisinde geçişli 2 oda ve aşağıdaki resimde gösterilen yerde gömü üstü toprakla kapatılmıştır. Demekki Karşımıza bir mağara girişinde 2 üçgen göz çıkarsa. mağara içerisinde eğimli yoldan geçilip ilk araya girilir ve 3 e bölünen odada en soldaki odaya girilerek üzeri toprakla örtülü olan bu kısmı boşaltıp gömüye ulaşılır. Aşağıdaki resimleri örnek amaçlı koyuyorum.Peki Ermenilerin 3 lemeler ile ilgili sakladığı küpler ? Ne şekilde olur. Nerelere Saklanır? neden üçleme kullanılır.? bunu açıklayacak olursak.

Küpleri bölerek saklarlar çünkü. Hz isa'dan gelen inançla korunacağını düşünerek. Bunları Küp'ün birini (BABA) ikincisini (Oğul) üçüncüsü (Kutsal Ruh) adına korunduğunu düşünürler. Ve Tek olarak saklanılan paraları ise.Tanrının Hangisini üstün görerek fazlayı ona vereceğine inanılır. Ermeni küpleri genellikle kiremitten yapılan kapaklarla kapatılır.


Ermenilerin Küpte Sikke saklamaları ile ilgili saklayış biçimleri ;

*** Hidden text: cannot be quoted. ***


Genellikle düz arazilerde saklanır. Ermeni küpleri 80 , 1.50 , 180 , 2.10 gibi derinliklerden çıkar.Tarlalardan çıkması ise. Eskiden ağaç olan o bölgede ağaçlarla ilgili üçleme kurularak ağaç diplerine saklanmasından kaynaklanmaktadır. Bir ermeni bölgesinde Yaşlı bir ağaç , altıgen çivi çakılı ağaç görürseniz. Öncelikle 5 metre batısı , güneyinde boşluk bakılmalı. Daha sonra ağaca 30 metre güneyde yada doğu-batı tarafında Yer altına doğru taş aranlamalıdır. Taşın arka yüzeyinde işaret olur.

Diğer para saklama Stilleri ise


*** Hidden text: cannot be quoted. ***

Vs. şekillerde tekli sayılar olacak şekilde saklanır

Genel olarak.Şunu unutmayalımki. Mezarı kazanlar kölelerdi. Ve bunların başında bir usta duruyordu. Emir veren usta yapan ise kölelerdi. Siz usta olsanız kendi mezarınızı , Elinde keski , murç ve Bazı kesici taşlar olan insanlara nasıl yaptırırdınız? Bunu arazide düşünmeyi unutmayalım. O zaman inanca göre Yamaçlar , Tepeler özellikle Manzaraya , Dereye bakan yerlere mezar yaptırırızki herkesi yukarıdan izleyebilelim değilmi?. Ve Karşı ırktan , dinden birileri gelip mezarım yağmalanmasın , taşlanmasın , Statümü anlayıp saygı göstersin diye düşünerek yaptırdığınız mezarı nasıl saklayabileceğinizde düşünmek %50 öndesiniz demektir.

Not : İlk kıtada açıkladığımız Ermenilerin Baba - Oğul - Kutsal ruh ile ilgili yazısını Sarpedon ustadan alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.Geri kalan kısımlar şahsıma aittir.Kaçak kazıya teşvik edecek resimleri paylaşmadım. Konu ile ilgili resim , bilgi paylaşımında bulunabilir , desteklendiği halde ekleyerek konuyu büyütebiliriz. Teşekkürler (TATLARLI)

Tamamen bilgi ve paylaşım Amaçlıdır. Kaçak kazılardan resmi olmayan işlerden uzak duralım. Kaçak kazıya hayır..
Teşekkür ederiz
 
Üst