Ermenilerde Para Saklama Metotları | Define işaretleri ve anlamları

Ermenilerde Para Saklama Metotları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni

Para Saklama Metotları​

Ermenilerde çok farklı saklama çeşidi vardır, göçe tabi tutulduğu dönemde acil yapılan gömüler çok derin olmayıp ortalama 30 cm ile 1 metre civarlarındadır. Bunların kayalara oyulmuş oyma kabartma şeklinde define işareti bulunmamaktadır. Genelde yaşlı ağaçlar, bahçelerinin köşeleri, kuyular, ahırlar, kiler gibi bölgeleri saklama yerleri olarak seçmişlerdir.

Tehcire tabi tutulmadan önceki varlıklı ermeniler paralarını evlerin içindeki ocaklar, kapı eşiği, baca duvarı, evin avlusundaki kuyu içi ve dış yanları, avludaki 3 yaşlı ağaçtan en yaşlı olanının yanına, bu ağaçlar çoğunlukla dut ağacı olur. bazen farklı olur. kilerdeki yapı taşlarında farklı olan vardır sökülüp takılabilen taş türüdür, yine zemin taşında kaldırılıp tekrar koyulan taşlar para saklama yerleridir.

Ermeniler eşkiya baskınlarına karşı bu saklama metotlarına gerek duymuştur, para en çok avludaki kuyu çevresinde yada içindeki her hangi bir yapı taşının arkasındadır. Yada oturma odasına oturduğunda pencereden baktığı zaman direk parayı göreceği yer seçilirdi. Bu en yaygın olanıdır, sizde bir ermeni evi bulursanız pencereden dışarı bakın gördüğünüz yerleri araştırın. Hiç bir ermeni pencereden göremeyeceği yere para saklamamıştır.

TRUVA

Admin
Benim bahçenin olduğu yer eski yaşam alanı usdat. üç tane 60-70 adım mesafede aynı sırada yaşlı dut ağacı var. iki kişi ellerini kavuşturacak kalınlıkta gövdesi. parayı hangisine sakladılar ki? dördüncü ağacımı bulmam lazım. az uzakta yada haç yapacak bir ağacımı sizce?;)

Son düzenleme:

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Benim bahçenin olduğu yer eski yaşam alanı usdat. üç tane 60-70 adım mesafede aynı sırada yaşlı dut ağacı var. iki kişi ellerini kavuşturacak kalınlıkta gövdesi. parayı hangisine sakladılar ki? dördüncü ağacımı bulmam lazım. az uzakta yada haç yapacak bir ağacımı sizce?;)

üçün birinde olmalı abi, ağaçların birbirine yakınlığı aynı değildir. fibonacci sarmalı konuşmuştuk geçenlerde. bu hesaplamının nasıl yapıldığını biliyordum fakat unuttum. hafızam pek iyiye gitmiyor. ağaçlar arasını adımlayıp tek çıkan sayıyı altın oranla çarpıp bölme falan yapıyorduk öyle birşeydi. daha kolay bir yöntem daha var ustam, madem bahçe bizim :D :D :D