Eski Imaret Camii | Define işaretleri ve anlamları

Eski Imaret Camii

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Arkadaşlar internette dolanırken
Çok üzücü fir fotoğraf ile karşılaştım
Fotoğraf bu

Altında bu cümleler vardı :(
Ustası her santimetresine özenerek duvar örmüş. 930 yıl sonra üzerine kablo çakmışız. (Eski İmaret Camii. Zeyrek)
Bunu görünce mübarek camii araştırdım
Sizlerle paylaşmak istedim
Araştırıken gene üzücü bir şeye rasladım

Son cümleyi okuduz değil mi :(
Etrafında ki manastırdan eser kalmamıştır :(
Yani manastırı koruyamımış
Şimdi de camii koruyamıyoruz :(

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Camii hakkında genel bilgi vereyim

Eski İmaret Camii veya Pantepoptes Manastırı Kilisesi İstanbul'un Zeyrek semtinde Doğu Roma döneminden kalma dinî yapıdır. 1081- 1087 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor.

KiliseKomnenos hanedanının kurucusu Aleksios Komnena tarafından yaptırılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet döneminde medrese olarak kullanılan Zeyrek Camii'nin imarethanesi olarak kullanılmıştır. Fatih medreseleri yapılınca cami olmuştur.

Warning

Kullanıcı
Eline yüreğine sağlık üstadım bilgi için Allah c.c. razı olsun delik deşik etmişler insaf yahu akıl yahu
define arayacaksan ilk önce akıl bulmaca çözer gibi elinde ekipmanın ve anlayan dost olur anlarsın. Karacahil misali olacak iş değil Allah c.c. akıl fikir versin

maceracı37

Kullanıcı
emegine saglık ustam güzel paylaşım oraya o kabloyu çakan şahıs onun farkında bile degildir bakmıştır görmemiştir görse bile aldırış etmez gene bildini yapardı çünkü bizde tarih kültür mirasına saygı yok tıpkı bazı defineci arkadaşların yaptıgı gibi onlarda bir işaret bulduklarında ilk işleri işareti kırmak degilmi?

ankara

Güvenlik
Kullanıcı
yenileri yapacagız diye eskileri unuttuk çamlıcayla övünenler ecdadın mirasınıda unutmasın kimsede kusura bakmasın bazen gerçekleri yazmak gerekiyor istanbula gittigimde bir çok tarihi yapıyı kendi kaderine terk edilmiş görüyorum.