Eşkiya belgelerinde geçen göksu neresidir? | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Belgelerde ki şifreyi çözümleye başarabilmek için en azından bir kısım yerlerin gerçekte neresi olduğunu bilmek gerekir. Ve bu ilk bilgilere göre bulmacanın

sonucuna ulaşalım. Belgelerde Göksu adıyla geçen bir ırmak var. Bu ırmak neresidir. Araştırdığımız zaman Göksu adlı bir ırmağa ülkemiz sınırlarında rastlayamıyoruz.

Batı Karadeniz Bölgesinin can damarı tarihi Amnias nehrinin günümüzde ki ismi Gökırmak’tır. Hatta bazı köylerimizde Göksu, Gökçesu gibi isimlerle de tanınmaktadır.

Gökırmak Kastamonu sınırlarından çıkıp Sinop ili Durağan ilçesi merkezinden 4 km ileride Beybükü –Çayağzı-Gökdoğan köylerinin bileşim önünde Kızılırmak’la birleşir. Yaklaşık 250 km uzunluğa sahip olan Gökırmak ın oluşturduğu vadide önemli medeniyetler yaşamıştır.

Altta Gökırmak’a ait çeşitli fotoğraflar var.

Gökırmak adının Gökçesu ya dönüştüğü bir yer

Sinop İli Durağan İlçe merkezi içerisinden Gökırmak ‘ın bir hali

Gökırmak ve Kızılırmak birleşmek üzere

Tarihi Ambarkaya Kral Mezarları önünden Gökırmağın akışı

İbrahim IRMAK

Bölge ve Tarih Araştırmacısı

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: Eşkiya belgelerinde geçen göksu neresidir?

paylaşım için teşekkürler

ufuk14

Kullanıcı

göksu ırmagı hadimden dogar.mersinden denize dökülür.saygılar

Sarpedon

Kullanıcı

ufuk kardes. evet dogru goksu irmagi hadimden dogup akdenize dokulur, goksu taraflarini bilirmisin?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bu göksu baya bi yerde var. mesela ben biliyorum adapazarında var. ayrıca istanbulda ve trakya tarafındada vardı gibi hatırlıyorum. ayrıca hatırıma geldi şimdi bursada da vardı. yani siz yeterki göksu arayın. şüpheli olan ve eşkiya bölgesi olarak adlandılan hemen her yerde bir göksu var. mesele şuki bu belgede bahsedilen göksu ile bizim aradığımız göksü aynen uyuşuyormu? buna bakmak lazım. saygılar...

ufuk14

Kullanıcı

ufuk kardes. evet dogru goksu irmagi hadimden dogup akdenize dokulur, goksu taraflarini bilirmisin?
bilirim kardeş.10 civarında gelmişligim var.amma italyanla oraları boşaltmışlar.genelini.saygılarsilah?:mad:

METİN

Kullanıcı

eşkiya belgelerini
en sıcak tutan bölgelerin isimlerini veriyorum
İZMİT körfezi
KARAMÜRSEL
ZİNİK
KATIRDAĞI(eski uludağ)
İNEGÖL
İNEGÖL(göksu deresi)
YENİŞEHİR(çiçeközü)
BİLECİK(yüksek kayalıkta halka)
BURSA(narlıdere+katırdağı+çukurcanbaz+eminağa değirmeni+gemi çapası+
kapıkaya+
GEMLİK(üçgözlü köprü+ismi bilinmeyen ermeni köyü bu köyün görevi eşkiyaların tahliye için paraları yığınak yaptıkları noktalardan biri
TRİLYE AYAZMA(eşkiyaların paraları kaçırmak için yığınak yaptıkları bölge)
ULUABAT gölü(kütahya+dumlupınar+dursunbey+kemalpaşa+orhaneli+harmancık+bölgelerinin paralarının tolanıp ULUABAT kanalından kaçırmaları noktası
MARMARA denizi yukarıda yazdığım olaylara şahit olan denizimizdir

ÖZELLİKLE ÇALKAYA arkadaşımıda bu konu içine çekmek isterim
bu yazdıklarım kendisini tahminimce ilgilendiriyor

Son düzenleme:

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı

bahsi geçen goksu değil aksudur gök su ismini ermeniler koymuştur eşkiyabaşı derki sahilden ak ve berrak suların olduğu yere vardık buraya 1.5 günde ulaştık der yani yaylaya cıkmişlar bu birinci yerdir anlatılan yer gümüşhane muhitidir ikinci nokta karadeniz sahili tripolis kenti dört adacıklar karşısından çıktık buradan batıya gidip altından kızıl su akan dereden yukarı devam ederek arkacık değirmenini bulduk der üçüncü nokta vezit tepe sarı göl emin ağa santa antik kenti kazan kaya ceneviz kale şebinkarahisar ve bayburtta anbar kaya çamoluk arda arasında murat değirmeni bizim yerde sarıkız mezarı saatlikaya sarı kaya kapı kayada kuruderedeki kuru köprü baş değirmen karhasan köprüsü yani cüneyt köprüsü burada belgenin başına nereyi yazarsan orada arıyorlar ama vatikan öyle aramıyor canavar göllerini bulun 50 dönüm kadar düzlükteki yer sarı gol diyorlar yani sarı çiçeklik kurt kayayı yazdım kırk at bağlanan yeri 7 atbağlanan yeri de buldum inşallah bir ekmek yeriz

rafet5757

Kullanıcı

s.a. arkadaslar valla ben onu bunu bilmem herkes belgede yazanla arıyor ben buna inanmıyorum ne ben ne sizler nede eşkiya başı haritayı yada belge yi yapar ama mevkiyi yazmaz zaten belgede yazdıgı gibi olsa idi niceleri bu yolda göçmezdi allah rahmet eylesin bize bu mirası bırakanlara :p dedem rahmetli de bizim köydeki gökgöl'e iki katlı derdi güneyden kuzeye karadenize akar biraz üstü kara tepe biraz altı kurtkaya sı azdaha altta kapıkayadan gelen dere ile birleşir buderedede karagöl varmış yeni öğrendim herkes gibi bende belgeyi kendi yerime otutmaya çalışıyorum bakalım kim bu bahtsız piyango kime çıkacak:D

Son düzenleme:

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

bakın hala bir uzlaşı yok demekki herkes kendi bölgesini kendi belgesine oturtmaya çalışıyor. sisitemi buna göre yorumluyor.

dikkat edielemsi gereken bir nokta bir ayrıntı var o da şu : herkesin belgesi dersaadetten yola çıktık diyemi başlıyor? yoksa bu en çok piyasada ve sitelerde revaçta olan belgedeki dersaadet kurmaca/ düzmece / yada hayal mi?

yada başka yerlerde arayan arkadaşların belgesinde dersaadet ibaresi yok mu? başka bir yerden bahsederek mi başlıyor?

yazın bakalım kimin belgesinin başı ne şekil başlıyor hem öğrenelim hem kıyasalama mukayese yapalım. sonuçta güzel bir beyin fırtınası oluşturabiliriz.

ve bende sözümün özüne geleyim. birzamanlar , aklı başında bir usta bana şunu söyledi. bölgeye bakıp belgeye uydurmaya çalışmayın.

belgeye bakın ve bölgeye anlattığı şekilde uyuyorsa doğru yerde olduğunuzu anlarsınız demişti.

yani belge muhit e uyacak. muhit belgeye uydurulmaya çalışılırsa çok yıpranırız mesajını almıştım. ayıktırabildiysem ne mutlu bana.