Hatay Arkeoloji Müzesi'nde Restorasyon Skandalı | Define işaretleri ve anlamları

Hatay Arkeoloji Müzesi'nde Restorasyon Skandalı

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki mozaiklerin restorasyon çalışmalarının hatalı yapıldığı ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyonları durdurarak inceleme başlattı. Mozaik ustası Mehmet Daşkapan, yaptığı açıklamada, bin 700 eserin sergileneceği müzede bir çok mozaiğin eski müzedeki ve yeni müzedeki halleri arasında ciddi farklılıklar olduğunu belirtti. Mozaiklerin çalışmalar sırasında orijinalliğini yitirerek karikatür haline geldiğini ifade eden Daşkapan,

"Antakya'da dünyanın en büyük mozaik müzesi inşa edildi. Nasıl olmuş diye büyük bir heyecanla gittim. Ama daha içeriye girer girmez şok oldum inanamadım. Mozaikler restorasyon geçirmiş ve nasıl söyleyeyim bilmiyorum. Restorasyonu yapılan mozaikler sanki yanlış estetik ameliyat yaptıran ve yüzü değişen bir şey gibiydi. İnanılmaz bir restorasyon hatası var" dedi.

Antakya mozaiklerinin değer açısından çok önemli olduğunu hatırlatan Daşkapan, "Fark ettiğim restorasyon hatalarını gazetelere verdim. Antakya’da yerel gazeteler de yayınlandı. Ancak bir şey olmadı. 2-3 gün önce tekrar gündeme geldi. Benden bu fotoğraflar istendi ve müzede çekim yapıldı. Gösterdiğim en az 10-15 tane mozaik, ciddi bir hatalı restorasyondan geçmiş ve mozaiklerin yüz kısımları maalesef karikatüre dönüştürülmüş durumda. Burada yapılan çok üzücü bir olay ve inşallah gereği yapılır" diye konuştu.

Antakya mozaiklerinin bu şekilde gündeme gelmesinden dolayı çok üzüldüğünü belirten Daşkapan, "Ben de bu şekilde gündeme gelmek istemezdim. Ben sanatımla gündeme gelmek isterdim. Sonuçta ben bu sanatı yapıyorum. Antik Roma dönemindeki mozaik sanatçılarının yaptıkları eserleri bire bir yapmaya çalışan bir insanım ve bu konuda öncüyüm. İnanın keşke bu şekilde değil. Normal mozaik haberleri ile gündeme gelseydik" ifadelerini kullandı.

Restorasyon işini arkeologların çok iyi bildiğini ifade eden Daşkapan, şöyle devam etti:

"Restorasyon bir tarihi eseri olduğu gibi korumak açısından dünyanın en önemli işlerinden biri. Adı üzerinde restorasyon. Restorasyonu herkes yapamaz. Bu çok önemli bir şey. Ama gelin görün ki Hatay Arkeoloji Müzesi'nde hatalı restorasyon olmuş. Keşke olmasaydı. Dikkat etmek lazım. Birebir yapmak lazım bunu. Kaldı ki yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, videolar eski müzede var ve her şey ortada. Bu restorasyonu yapan arkadaşlar bunlara hiç bakmadılar mı? Bakıp incelemediler mi? Bunları denetleyen yok mu? Bu işin asıl acı kısmı bu. İnşallah düzeltilecek."

Eski müzede sergilenen mozaiklerle yeni müzede sergilenen mozaikler arasındaki farkları kendi çektiği fotoğraflar ile gösteren mozaik ustası Daşkapan, "Bu farklılıklar gözle görünebilecek kadar ortada. Umarım bu hata en kısa sürede giderilir" dedi.

Bu arada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın devam eden restorasyonları durdurarak, bir kurul kurarak inceleme başlattığı öğrenildi.

ADEM KARAGÖZ

970540.jpg

970541.jpg

970542.jpg

970543.jpg

970544.jpg

970545.jpg