Havuzlu Ve Isli Mağra | Define işaretleri ve anlamları

Havuzlu Ve Isli Mağra

Jet Lee

Kullanıcı
Eşkıya belgelerinde havuzlu ve isli mağra geçiyor mu?
bu iki mağra burada var biri bi yamaçda diğeri öbür yamaç da vadinin ortasında dere mevcut. ben gitmedim ama arkadaşım bizat gittiği için aktarıyorum.
havuzlu mağraya tek girişin yukardan 5/6 mt iple sallanarak girildiğini belirtti. ayrıca birbirlerin çaprazında kalıyorlar tam karşı karşıya değillermiş

KERİM40

k!R$EH!R
Kullanıcı
Dostum bizim burada havuzlu ve isli magara ayni giristen girilip sag taraf isli sol tarafa havuzlu seklinde her iki tarafta ip ile inme seklinde ( tabi suanda merdiven yapilmis ve gorsellestirilmistir ) isli olanin tepeye dogru bacasi havuzlu olan ise catlaklardan sizan suyun en dipte (9m) havuza dolmasi ama her ne hikmetse hic tasmamasi seklinde krokiye sahipler magaradan cikista sag caprazda sehri ayaklar altina alan koltuk sol tarafinda ise kaya mezar odalari ile doludur her oda icerisinde 5 er sekilde odaciklara ayrilmis toplamda 6 tane mezar girisleri mevcuttur

Jet Lee

Kullanıcı
Demek ki daha başka yerlerde de aynı mağralar var.
bizim burda ki havuzlu mağra şöyle, içinde yapılmış havuz var örme ve 2 katlı ranza taştan yapılma, tavan da üçgen yada muska diyorlar şekli varmış.
İsli mağradan 40 cesed çıkarmışlar yakılarak öldüğünü söylediler. oraya götüren yaşlı amca gençliğinde cesedleri kendi çıkarmış dediğine göre ve 1 adet para bulmuş altın para üzerinde domuz resmi olan Tabi doğrudur yanlıştır bilemeyiz

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
ISLI MAGRA OLARAK BILINEN MAGRANIN ONUNDE BIR OTURAK TASI OLACAK KENARDAN DAGIN USTUNE BIR PATIKA YOL CIKACAK 100 ADIM ASAGISINDA AKARSU OLACAK 150 ADIM UZAGINDA CESME OLACAK MAGRANIN ICINDE YEDI DEVE YUKU ALTIN ERITILIP SAKLANMISTIR DEVELER YAKILMISTIR ALINTIDIR

Jet Lee

Kullanıcı
ISLI MAGRA OLARAK BILINEN MAGRANIN ONUNDE BIR OTURAK TASI OLACAK KENARDAN DAGIN USTUNE BIR PATIKA YOL CIKACAK 100 ADIM ASAGISINDA AKARSU OLACAK 150 ADIM UZAGINDA CESME OLACAK MAGRANIN ICINDE YEDI DEVE YUKU ALTIN ERITILIP SAKLANMISTIR DEVELER YAKILMISTIR ALINTIDIR
arkadaşa sordum oturak kaya karşıdaymış mağrayı görüyor dedi. bu gün gidecektim mesai olunca gidemedik nasip inş. yakında bi ziyaret edecem