Hayat Ağacı Sembolü | Define Mekanı- Define işaretleri

Hayat Ağacı Sembolü

KOTYORA

Üye
Kullanıcı
Katılım
21 Eylül 2011
Mesajlar
180
Beğeni
23
bild003ch8-1.png


Pek cok kültürün mitolojilerinde, tradisyonlarda ve bircok dinde bulunan temel bir semboldür. Yer aldigi sembolizme göre degisik anlamlar iceriyorsa da, baslica iki anlami vardir:

1 - Dünya ve evrenle ilgili olarak belirtildiginde, Dünya gezegeninin, özellikle biyosferin kozmik tesirlerle beslenmesi, akiskan `larin ( titresimi yüksek süptil maddeler) kozmik ve süptil planlardan Dünya`ya akisini ve esiri kademelesmeyi ifade eder. Bu anlamdaki sembolizmde Zohar`da, Izlanda, Finlandiya, Avustralya, Hint ( aswattha agaci ) eski Türk ve islam ( Tüba agaci ) tradisyonlarinda da görülebilecegi gibi, agac kimi zaman ters olarak betimlenir; yani kökleri gökte olup, dallari dünyaya dogru inmektedir. Beslenme kaynagi göktedir; beslenen, dünya biyosferidir; akim yukaridan asagiya dogrudur. Altay ve Yakut Türkleri`nde buna `Dünya Agaci` da denir; onlar agacin tesir kaynagi olarak bir yildizi gösterirler bu yildiza Demir kazik yildizi derler ve bu yildizin adi Sirius `tur

2 - Bu agac, insan ile ilgili olarak belirtildiginde ise cennetten kovulma nedenini, yani bilginin uygulamayla elde edilebilecegini, bedenlenmenin ( reenkarnasyon ) geregini ifade eder. insanlik asamasindaki varlik bilgiyi ancak, cennetle sembolize edilen süptil ya da spiritüel plandan fizik plana, yani fizik alemdeki dünyalara inerek uygulamayla elde edebilir ki, bu sembolizmde agac genellikle bilgiyi sembolize eden meyvelerle temsil edilir. Bu, meyvesi bilgi olan "hakikat agaci" dir. Agacin gövdesinin ilk ayrildigi iki dal, "androjen"likten ( cift cinsiyetlilik) cikilip düalite icine girilmesini, yani hayir ve ser ikilisinin arasinda kalinacagini ifade eder. Cünkü düalite icine girilmeden ayirt etme bilgisi elde edilemez ve bir gelisme gösterilemez.
 
Üst