Hora Tepe - Horon Tepe | Define işaretleri ve anlamları

Hora Tepe - Horon Tepe

menderes1278

Kullanıcı
ballıkayanın 5. büyük işareti horon tepe dir.
horon tepe, definecilerin tabiriyle yanlış olarak hora tepe olarak kullanılır. bu yanlış bilgidir asıl adı horon tepedir. horon tepe demir kapıdan dere boyu yaklaşık 1300 adım mesafedeki bir kasabada bulunur. horon tepeye bu kasabadan güneydoğu yönünden atla 20 dakikada ulaşılır çok dik ve sarp bir ormanlığın üzerindedir. horon tepede adındanda anlaşılacağı gibi horon oynanırdı. horon tepenin doruğunda bir çeşme ve önünde taştan oyma bir kurun bulunur. bu kurunun önünde durup sırtınızı alttaki kasabaya verirsenin sağınızda 40 adım ötede bir dikme kaya bulursunuz. bu kayanın sağ üst köşesinde bir oturak taşı, sol arka köşesinde kasabaya bakan kısımda ön ayaklarını kasabaya bakar şekilde açmış belden aşağısı olmayan bir ayı resmi görürsünüz, bu kayanın doğu kısmında bir yatak ve bir yastık vardır. bu yatağa 4 basamak merdivenle çıkılır. burası sarı memedin yatağıdır. yatağın alt kısmında 3 sıra halinde dizili 40 çay bardağı altı şeklinde oyuk vardır, bu oyuklar kayayı gerdana dizilmiş inci tanesi gibi yarım ay şeklinde sarmıştır. bu oyukların üst sırasında tam ortada bir murç deliği vardır 21 cm. dir. bu deliğin baktığı yönde 21 adım ötede yani 17 arşın ötede çok uzunca bir mezar vardır. bu mezarın etrafına dizili 40 kadın mezarı bulunur. oyuklu taştan yaklaşık 25 dakikalık mesafede zirveye doğru 2 tane çayır ortasına dikili duvar şeklinde kayaya varırsınız. soldaki kayanın üzerinde taştan bir koltuk ön yüzünde (buraya dikkat) '' 4 laz horon teper vaziyette resmedilmiştir. yapılan bu resim oyma veya kabartma değildir taşa siyah mineyle yapılmış boya resimdir. bu taşın arka kısmında zirveye bakan kısımda cüppeli elinde uzunca bir haç olan bir papaz oturur şekilde sağındada çıplak bir kadın iki elini haya yerlerine kapamış şekilde oyulmuş olrak görürsünüz. papaz kendi mezarına bakar. kızın baktığı yönde yaklaşık 40 adım ileride siyak büyük bir kaya vardır kaya bakılınca sanki ortası yarılmış uç aşağı bir üçgen kaya geçirilmiş gibi durur. buraya dikkat..!
horon tepenin yaklaşık 1 km yukarısında mescitli köyü bulunur. bu köyün alt mezrasında bir çayır içine halkalanmış 18 adet dikili taş bulunur. bu taşlardan bir tanesi diğerinden farklıdır. bu taşların olduğu mevkiden bakınca deniz görülür..
peki horon tepeye neden horon tepe denilmiştir? sarı memed ve adamları karahasan köyü civarında ipek yolunun denizle buluştuğu yerde yüklüce bir kervam soyarlar, bu kervanın yükünü horon tepeye çıkarır büyükçe bir mahzen yapar oraya gömerler. aşağıdaki kasabadan 40 kız kaldırırlar horon tepeye, bu kırk kızla 40 gün boyunca eğlenirler, kapattıkları mahsenin üzerinin otla kapanması için burada 40 gün oyalanırlar sonra bu 40 kızı öldürür her birine bir mezar açar ve mezarlara 40 ar okka altın saklarlar. yıkarıda belirttiğim kayadaki kırk delik bu kırk kızın mezarını gösterir