Hz asiye | Define işaretleri ve anlamları

Hz asiye

Şimal

Kullanıcı
Yasaklı
11﴿

Allah iman edenlere de Firavun’un karısını misal vermektedir: O, “Rabbim!” demişti, “Yüce katında, cennette benim için bir ev yap; beni Firavun’dan ve yaptıklarından kurtar ve beni bu zalimler topluluğundan da selâmete çıkar!” ﴾11﴿

. Asiye Kimdir?
Hz. Asiye; Kuran'da kendisinden "Firavunun karısı" diye bahsedilen ve fakat ismi zikredilmeyen kadındır. Ancak Hz. Muhammed ismini zikretmiştir: "Firavunun eşi Asiye" diyerek açıkça belirtmiştir. Kuran'da Hz. Asiye, Musa'nın doğduktan sonra Firavunun sarayına intikalinde oynadığı rol ve Hz. Musa'nın getirdiği dini kabul etmesi dolayısıyla bahsedilmektedir.
Firavunun Karısı Hz. Asiye'nin Hayatı ve Çocukları
Hz. Asiye zalim firavunun iyi kalpli karısıdır. Hz. Musa'yı öldürülmekten kurtarıp sarayda yetişmesine vesile olmuştur. Daha sonra da Hz. Musa'nın saraydaki sihirbazlara galip geldiğini görmüş ve "Musa'nın ve Harun'un Rabbine iman ettim " diyerek hak dini kabul etmiştir. Firavunun zulmüne maruz kalan Hz. asiye Rabbine şöyle dua ederek ebediyete intikal etmiştir: "Rabbim, benim için yanında Cennet'te bir ev yap. Beni Firavundan ve onun kötülüklerinden kurtar. Beni bu zalimler topluluğundan kurtar."

Kur’an-ı Kerim' de Hz. Meryem ile birlikte kendisinden söz edilen bir kadın olarak anılır. Hz. Asiye'nin Firavundan olan kızı Bithia Nil nehrinde bulduğu bebek Musa'yı saraya getirerek onun burada kendileri ile birlikte büyümesini sağlayan kişidir. Hz. Asiye Allah'ın varlığına ve birliğine, Hz. Musa'nın peygamberliğine inanan ve bu uğurda Firavun tarafından en ağır işkencelere maruz kalan iman ve inançlı bir yüce kadındır. Bu sebeple de Kuran'da Hz. Meryem ile birlikte kendisi de en yüksek kemale ermiş bir kadın olarak gösterilmiştir. Fravun mezarı arıyan arkoloklar bu bölgeye yoğunlasırsa daha değişik bilgiler elde edebilir Sadece yazdıklarimiz burayi değil butün dünyadaki arkoloklar için gecerli için bu bölgelerde fravun mezarları ile karşilaşa bilirler mısır pramitleri sade misirda yok orta asyadada pramitler var aralarinda bağlanti vardir bu Trabzon of ilçe ismi normalde Öp tür müslümanlar şehre gelince öp uygun bulmayınca Op demişlerdir şehri eski isimlerinden biriside Oss tur bu isim japonca ile bağı vardır ipek yolu burdan geçiyir biliyosunuz Pontos kelimeside burdan gelir Pont-Oss ...selamlaşmak veya kemik anlami taşir bu bölgelerde japon veya çin mabedleriylede karşılaşilmasi muhtemeldir şehrin idmi Asıa Ti baş demektir ca(ka) kadınlar arasında farklı dilde seslenme cesididir Yeşilbaş kertenkele anlamida taşir Bithynia bu da Asiyenin kızı veya kendi isminden gelir veya kız burdan ismini almistir

Ekli dosyalar

• Ptolemy_Cosmographia_1467_-_Central_Russia_and_Sarmatia-1.jpg
    Ptolemy_Cosmographia_1467_-_Central_Russia_and_Sarmatia-1.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 9
  • Ptolemy_Cosmographia_1467_-_Central_Russia_and_Sarmatia.jpg
    Ptolemy_Cosmographia_1467_-_Central_Russia_and_Sarmatia.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
  • 1200px-PonticKingdom.png
    1200px-PonticKingdom.png
    702.2 KB · Görüntüleme: 9
  • 132498_roma.jpg
    132498_roma.jpg