işaretin arazi ile uyumluluğu | Sayfa 3 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

işaretin arazi ile uyumluluğu

star21

Kullanıcı
Cevap: işaretin arazi ile uyumluğu

ve bu arazi yapısıyla uyuşan her bölge değildir bu tür yerler çok ağırlıklı olarak güney doğu taraflarında fazlaca rastlanır..çünkü konum ve coğrafya yapısı olarak her yer bir birine benziyor..dağların yapısı taşların yapısı..bence bu yüzden kaya üzerine yapılan işaretler çevreyi birebir yansıtıyor..ben iç anadoluda bunlarla karşılaşmadım veya akdenizde yada egede..adamlar direk mezarı ve işareti yapmış yanına..bu arazi ile uyuşan işaretler ağırlıklı olarak ağırlıklı da demeyim tam olarak ermeni ve eşkıya işi..başkada hiç kimse böyle yapmıyor.bir roma bir yunan yada bir urartu yada babil hitit ben bunlarda hiç rastlamadım..rastlayan varsa yazsın..ve değerli dostlarım bakın tekrar diyorum kimse ile muhalefet etmiyorum yada eleştirmiyorum kimse beni sakın yanlış anlamasın kimse üzerine alınmasın..ben burda biraz bilgi alışverişi yapıyorum..

A21MEDLi

Admin

yazıyı resimleri ve karşılaştırmaları okudum helal olsun dedim çünkü böyle bir yazı yazmayı düşünüyordum fakat destekleyecek resim yoktu elimde yorumları ve tartışmaları da okudum zevkli bir konu olmuş fakat katılmadığım bir yere denk geldim ötesini okumadım oyuk üçgen kare şekillerinde eğerki kanal verilmişse toprak ile teması dikkate alınmalıdır siz bu konudaki yorumlara güldüğünüzü söylemişsiniz banada sizin fikrinize saygı göstermek kaliyor ve aynı zamanda kendi fikrimi belirtmeme, bulunduğum yerden dolayı bu tür işaretlere sıkça rastlamaktayım ve üçgen kare vs. gibi işaretlerde eğer kanal varsa toprakla birleştiği yer genellikle mezar veya mağara mahsen olmaktadır bilgi doğru veya yanlış aklınızın bulunsun derim bakarsınız birgün lazım olur:=)

benim dediğim kanal,kare oymadaki kanallardan bahsetmiyorum yukarıdada dediğim gibi bu açıklamamın içinde mezar oymaları sunular yok diye.bu yüzden bahsettiğin kanalın benim anlatmaya çalıştığım kısmıyla alaksı yoktur.
Roma dönemi mezarlardaki kanallarla ilgili ve çok güzel ve kendi tarafımdan çözümlediğim sitelerden vede kendi çekimlerimden derlediğim,resimlerle donatılmış görselli konuyu açacağım..
vede niş içindeki kral-asker figürlerinin mezarları,bazen figrün altında veya sağında,sonunda açılmış bu mezarın yerini anlatan nişanenin hangisi olduğunuda resimli olarak ilginize sunacağım..

senin anlatmaya çalıştığın kanal bumudur? bunun mezarı buğday tarlasındaydı..açıklamasını ileriki günlerde yapacağım inş.

A21MEDLi

Admin

ve bu arazi yapısıyla uyuşan her bölge değildir bu tür yerler çok ağırlıklı olarak güney doğu taraflarında fazlaca rastlanır..çünkü konum ve coğrafya yapısı olarak her yer bir birine benziyor..dağların yapısı taşların yapısı..bence bu yüzden kaya üzerine yapılan işaretler çevreyi birebir yansıtıyor..ben iç anadoluda bunlarla karşılaşmadım veya akdenizde yada egede..adamlar direk mezarı ve işareti yapmış yanına..bu arazi ile uyuşan işaretler ağırlıklı olarak ağırlıklı da demeyim tam olarak ermeni ve eşkıya işi..başkada hiç kimse böyle yapmıyor.bir roma bir yunan yada bir urartu yada babil hitit ben bunlarda hiç rastlamadım..rastlayan varsa yazsın..ve değerli dostlarım bakın tekrar diyorum kimse ile muhalefet etmiyorum yada eleştirmiyorum kimse beni sakın yanlış anlamasın kimse üzerine alınmasın..ben burda biraz bilgi alışverişi yapıyorum..

benim demem şukii,ben''mezar işaretlerini'' kayanın yüzeyinin kapsamına dahil etmiyorum. mezar işaretlerinden Haç-Kare,Oyuk bu konudaki anlatımımla alakası yoktur.

A21MEDLi

Admin

eğer elinizde kendi çekiminiz olsun.. mezar işaretiniz varsa bu kare,oyma olur veya haç olur kayanın yüzeyinin genelini alacak şekilde ve çevre resmide olsun,yolayın.... araziye,uyacakmı,uymayacakmı bilgilenmek adına göreceğiz..

kaan5557

Kullanıcı

A21MEDLI ustam konuyla alakasi yok ama mezar oymalarinda nelere dikkat etmek gerekir/// bu oymalar bazen genis fakat derin olmayabiliyor ve yon vermeyebiliyor peki bu durumlarda mezar yerini nasil noktalayacagiz...SAYGILAR..

KOMAGENE

Vip Üye

benim dediğim kanal,kare oymadaki kanallardan bahsetmiyorum yukarıdada dediğim gibi bu açıklamamın içinde mezar oymaları sunular yok diye.bu yüzden bahsettiğin kanalın benim anlatmaya çalıştığım kısmıyla alaksı yoktur.
Roma dönemi mezarlardaki kanallarla ilgili ve çok güzel ve kendi tarafımdan çözümlediğim sitelerden vede kendi çekimlerimden derlediğim,resimlerle donatılmış görselli konuyu açacağım..
vede niş içindeki kral-asker figürlerinin mezarları,bazen figrün altında veya sağında,sonunda açılmış bu mezarın yerini anlatan nişanenin hangisi olduğunuda resimli olarak ilginize sunacağım..

senin anlatmaya çalıştığın kanal bumudur? bunun mezarı buğday tarlasındaydı..açıklamasını ileriki günlerde yapacağım inş.

buda çok güzel bir resimli örnek tam olarak anlatmak istediğim bu oymaya yön veren bir işaret yani aranılan yerin oyuk mesafesınde toprakta olduğunu gösteren en güzel örneklerden bir tanesi

star21

Kullanıcı

can dostlar bu iş git gide büyüyor :) ben en iyisi yazmayım ve susayım..değerli ustalarim bana kızacak yoksa.

star21

Kullanıcı

:) yazarım toprağım meraklanma..

A21MEDLi

Admin

arkadaşlar kaya yüzeyini fazla takmayın kafanıza nasıl biliyorsanız,öyle devam edin..:eek: