İşaretler üstüne | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

İşaretler üstüne

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Merhaba ustalarım.

Aklıma takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istedim. Bazen kayalara işlenmiş şekiller konusunda yorumlar yapılıyor. Kare, üçgen gibi geometrik şekiller hariç, özellikle figürler konusundaki yorumları kastediyorum mesela ata benzetilen bir figürün herkesin görebileceği şekilde oyulması gerekmez mi ? İnsanlar bu işaretleri yaparken aceleden mi yoruma açık figürler yapmışlar. Zamana bağlı yıpranma olsa bile gene de bakanın anlayacağı şekilde olması gerekmez mi? Acaba bazı medeniyetler titizce yaparken bazı medeniyetler baştan savmamı yapmış işaretleri. Böyleyse bir figüre bakınca hangi medeniyete ait olduğunu anlamak sanırım kolaylaşacaktır. Bazı ustalar örneğin bir kayaya yapılan bir figürü veya kaya parçasını kaplumbağaya benzetirken bazı ustalarımız farklı şekil olarak yorumluyorlar. Arazi tecrübesi çok olan ustalarımız deneyimlerini paylaşabilir mi bizimle. Genelde böyle zor anlaşılır olanları mı yoksa net figürlerimi görüyorlar kayalarda.
Şimdiden katkı yapan ustalarıma saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
İllaki herkesin görebileceği şekilde oyulması lazım ki öyle de zaten. Ama önemli olan kimin ne gördüğüne dayalıdır. Her topluluk kendi kültürel prensiplerince şekli biçimlendirir ve kendi hesapları ile kafasında bir harita oluşturarak bu haritanın kalıcılığını sağlamak adına bazı işaret yani emareler koyar. Bu bazen bir canlı figürü bazen alfabetik bazen numberik bazende cisimsel figürlerdir. Buna ek olarak ta iç şifreleme yani kişinin kendi ezberiyle çözebileceği şifrelemeler kullanılır. Mesela bir taşa yılan çizer yılanın içinde tırtıllı murç darbeleri vardır buda gömülenin nerede olduğuna ve tehlike başlangıç bitiş yerlerine delalet eder. Her şekil define değildir ama her definenin muhakkak bir şifresi vardır. Selametle 🤚

A21MEDLi

Admin
bende bu konu hakkında okuyuculara kendi çapımda bilgi vereyim..
oyma işaretlerden bahsetmiyorum..kayanın deveye benzetmesinden bahsetmiyorum

bilhassa gömü işaretlerine 10 yaşında bi çocuk baktığında bu balık diyebilmeli kafalarda soru işareti kalmayacak işaretler gerçek gömüyü anlatır..işareti yapan usta deformeye maruz kalmayacak yerinden sökülüp atılamayacak sağlam kayaları seçerler..

Kabartma işaretlerin şekli şemali ne olursa olsun balık yılan geyik,tavukcivciv Deve vs. istisnasız yapılan işaretin şekli itibarıyla veya belli bir kısmı illaki o coğrafyaya uyumludur..bunu unutmayın...yılanlar genişlik veya inceliği itibarıyla bulunduğu yerdeki dereyi veya Nehiri ifade eder. işaretin kendi üstünde veya 10-20 cm uzağında bir tüyosu vardır..
işaretin anlattığı noktayı arazide göremiyeceğimiz takdirde işaretin malına yaklaşmamız imkansızın imkansızıdır..

''işaretlerin araziyle uyumluluğu'' başlığı altında çok örneklerimi Mekana atmıştım..

size bir örnek vereyim ve sizlerin bunun hakkından fikrinizi yazarsanız konu dahada gelişir..
GEYİK kabartması neyi anlatır?? Geyiğin kelle paçasını boş vereyim..BOYNUZU ne demek istiyor?
çevresinde geyik işareti olan arkadaşlada bu konuya müdahil olabilir..veya işareti ve çevresine hakim arkadaşlarda konuya müdahil olabilir.. Geyiğin boynuzu neyi anlatmak istiyor?

A21MEDLi

Admin
bu kayalığın üstünde çömelmiş deve kabartması vardır.inşallah kısa bi zammanda buraya tekrar gideceğim..
deve kırılmamışsa resmini çekeceğim,ilk gittiğimdede çekmiştim hdd bozulunca tüm arşivim gitti.
bu devasa kayalık neye benziyor?
dddddddd.jpg

A21MEDLi

Admin
işarette orantı çok önemlidir,orantısız işarete bence kaale alınmamalı..
örneğin adam resmimi var....eli ayağı vücüdü orantılı olmalı..tavuk civciv gagasından ayağına kadar orantılı olmalı...
balık.... kuyruğundan gözüne kadar orantılı olmalı...örnekleri çoğaltabiliriz..kafası gagası orantısız işaret bana göre sahte veya çoban işidir..gerçek gömü işaretlerinde orantı mutlaka dikkate alınmıştır....
hemen hemen tüm işaretin önünde incede olsa bi çatlaklık vardır.. dereler;depremden yangından vs. doğa afetlerinde kesinlikle kaybolmayan en büyük nişanedir.. ve malların ekseriyesi derelere yakındır...

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
İllaki herkesin görebileceği şekilde oyulması lazım ki öyle de zaten. Ama önemli olan kimin ne gördüğüne dayalıdır. Her topluluk kendi kültürel prensiplerince şekli biçimlendirir ve kendi hesapları ile kafasında bir harita oluşturarak bu haritanın kalıcılığını sağlamak adına bazı işaret yani emareler koyar. Bu bazen bir canlı figürü bazen alfabetik bazen numberik bazende cisimsel figürlerdir. Buna ek olarak ta iç şifreleme yani kişinin kendi ezberiyle çözebileceği şifrelemeler kullanılır. Mesela bir taşa yılan çizer yılanın içinde tırtıllı murç darbeleri vardır buda gömülenin nerede olduğuna ve tehlike başlangıç bitiş yerlerine delalet eder. Her şekil define değildir ama her definenin muhakkak bir şifresi vardır. Selametle 🤚
Herkesin görebileceği değil de herkesin hemen anlayabileceği figürleri kastetmiştim

A21MEDLi

Admin
bu kayalığın üstünde çömelmiş deve kabartması vardır.inşallah kısa bi zammanda buraya tekrar gideceğim..
deve kırılmamışsa resmini çekeceğim,ilk gittiğimdede çekmiştim hdd bozulunca tüm arşivim gitti.
bu devasa kayalık neye benziyor?
Ekli dosyayı görüntüle 7408
Bu devasa kayalığa kısmende olsa DEVE desem inanırmısınız?
bu kayalığın üstünde saatlerce dolaştım.ve bu kayalığın Deve olabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi geçemzdi.. ama google earth olmazsa bu kayalığın 2 HÖRGÜÇLÜ deve olabileceğini fark edemezdim...
ve devenin başı sag tarfata kalmış...ayaklarının olup olmadığının pekte önemi yok..

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Bu devasa kayalığa kısmende olsa DEVE desem inanırmısınız?
bu kayalığın üstünde saatlerce dolaştım.ve bu kayalığın Deve olabileceği aklımın ucundan dahi geçmedi geçemzdi.. ama google earth olmazsa bu kayalığın 2 HÖRGÜÇLÜ deve olabileceğini fark edemezdim...
ve devenin başı sag tarfata kalmış...ayaklarının olup olmadığının pekte önemi yok..
Abim
Peki neden deve
Ve neden bu kadar büyük kayalığı
Devreye benzetmişler

A21MEDLi

Admin
Abim
Peki neden deve
Ve neden bu kadar büyük kayalığı
Devreye benzetmişler
hiç kimse bu kayalığı deveye benzetmemişler,bu kayalığın doğal şekli,bu şekildedir..
deve işaretini yapanlar,bu kayalığı hörgüçten dolayı deveye benzetmişler dolayısıyla,işaretinide deveye uyarlamışlar..
işareti yapanlar doğada hazır benzetmeyi,işaretlerine uyarlamışlar,mevzu bu...

Geyik işaretini yapanlar coğrafyada hazır bulduğu bir objeyi geyiğe benzetmişler..

yılanlar Dereyi anlatır...kabartma yılanın kıvrımı nasılsa? oradaki derede aynı kıvrıma sahiptir..dere düz ise yılanda düzdür..

Rüştü ustam Geyiğin boynuzuna ne diyorsun orda ne vardıda adamlar geyik yapmayı uygun görmüşler...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
hiç kimse bu kayalığı deveye benzetmemişler,bu kayalığın doğal şekli,bu şekildedir..
deve işaretini yapanlar,bu kayalığı hörgüçten dolayı deveye benzetmişler dolayısıyla,işaretinide deveye uyarlamışlar..
işareti yapanlar doğada hazır benzetmeyi,işaretlerine uyarlamışlar,mevzu bu...

Geyik işaretini yapanlar coğrafyada hazır bulduğu bir objeyi geyiğe benzetmişler..

yılanlar Dereyi anlatır...kabartma yılanın kıvrımı nasılsa? oradaki derede aynı kıvrıma sahiptir..dere düz ise yılanda düzdür..

Rüştü ustam Geyiğin boynuzuna ne diyorsun orda ne vardıda adamlar geyik yapmayı uygun görmüşler...
Abi
Orman desem