İzin Konusu | Define işaretleri ve anlamları

İzin Konusu

gizlikullanici34

Kullanıcı
Merhabalar, kazı yapmadan önce izin almak için neler yapılmalı, kimi yüksek miktarda teminat falan yatırıyor. Bir milyon civarı yatırdık falan diyor. Nasıl yapılır yardımcı olursanız sevinirim.

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
En son tahmin yürüttüğümüz buydu. Şu an ne kadardır bilemiyorum. Buradaki maliyetler Eylül gibi tahminen hesaplanmıştı, bir kaç aylık fiyat artışlarını göz önüne alırsak bu rakam 1000000 un üstüne çıkacaktır. En altta örnek bir arama kazısının ÇED raporu için bildirilen proje bedeli ve ÇED raporu bedeli var.

Bu konuda net bir rakam yok.
Define aranacak yeri incelemeye gidecek müze ihtisas elemanı ile, aramada bulunacak ihtisas elemanı, Maliye, Gümrük ve İçişleri Bakanlıkları temsilcilerinin yol masrafı ve birinci derece devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiler günlük zorunlu giderleri karşılamadığı takdirde, aradaki fark yevmiyelerin %50'sini geçmemek şartıyla define arayıcısı tarafından ayrıca ödenir.
Sanırım ortalama 6 kişinin 1. derece devlet memuru harcırahı üzerinden günlük yövmiyeleri hesaplanacak. + Ruhsat harcı (bir yerde 6000, bir yerde 1000 olarak buldum, doğrusunu bilmiyorum) + kazı masrafları + kazıdan sonra yerin kazıdan önceki haline döndürme masrafları+ define ruhsat harcının 100 katı teminat. Yani 1000 liraysa ruhsat 100000 lira

1. derece devlet memuru harcırahı 236 TL x6=1416x10=14160 x15=212400
bunun üzerine kazı ve düzeltme masraflarını koyun. , buna ruhsat harcının 100 katı teminat ilave ediyorsunuz ( eğer masraflara yatıracağınız para yeterse bu parayı geri alabilirsiniz, yatırdığınız para masrafı karşılamazsa (ki fiyat artışı yüzünden karşılamayacak, yatırdığınız paranın yüzde ellisi kadar daha para isteyebiliyorlar) ) bu paradan tahsil edilecek) , içinden kap kacak gibi uygarlıklara ait bir şey çıkarsa bir şey alamıyorsunuz.
Sözün özü yasal kazı yapmak için 500000 bin lira cebinizde olacak ve bunun en az yarısını harcamayı kabul edeceksiniz.
harcırah 212000+100000 de kazı maliyeti diyelim=312000+ruhsat 1000 lira olsa 100000 teminat=412000 Ruhsat 6000 ise 600000+312000 = 912000
ÇED raporuda gerekiyormuş. 100000 liraya yakındır şu an.

Eylül ayında bir örnek
1702071654532.png

1702071692025.png

Son düzenleme:

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Ne bu maliyet hesabı milleti yasal olmayan yollara itiyorlar
Yasa varsa uymak zorundayız. Her işte olduğu gibi bunda da yapabileceğine inanan bildiği yoldan yapar.
Aslında serbest olsun demeye de dilim varmıyor, millet dinamitle birbirini öldürüyor define arayacağım diye. Bizim insanımızda başkasını düşünme yok, ne tarihi eser dinliyor para için ne başkasının hayatını önemsiyor. Zaman zaman görüyoruz açılan çukurların haberlerini, hayvan mı düşer içine insan mı umrunda değil o işi yapanın. , patlatılan eski süslemeleri görüyoruz. Bunları bile bile nasıl diyeceksin bu iş serbest olsun, isteyen istediği yerde çalışsın.
Kişisel olarak ben 2 tane sikke için o riski almam, kimseye de tavsiye etmem. Zaten bu yasanın söylediği gücü olmayan yapmasın, gücü olan tümülüse dalsın. Son yıllarda para için her şeyi yapabilecek insanlar türedi maalesef. Bir yandan onlar bir yandan gücüyle çalışanlar derken olan arada bunlar dışında kalanlara oluyor.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Bilinçli defineci yapmaz onlar defineci diye geçinen yaratıklar benim isyanım gariban defineci yer gösterir imkân ister olmaz derler iki gün sonra bakarsanız bir şirket ya yüksek gerilim hattı yada yel değirmeni kurmuş aynı yere ve bunlar sezonluk olur ne yüksek gerilim nede yel değirmeni sadece göz boyama ve islevsizdir bir yıl sonra git bak sadece beton kalmıştır iz olarak hepsi hurdaya hurdacılar gitmiştir

Reedmann

Kullanıcı
Yazık şu maliyete bak Fakirsen bittin demek kölelik sistemine devam Bir gün iyi tutacaz ama neyi orası mechul 😄

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Bilinçli defineci yapmaz onlar defineci diye geçinen yaratıklar benim isyanım gariban defineci yer gösterir imkân ister olmaz derler iki gün sonra bakarsanız bir şirket ya yüksek gerilim hattı yada yel değirmeni kurmuş aynı yere ve bunlar sezonluk olur ne yüksek gerilim nede yel değirmeni sadece göz boyama ve islevsizdir bir yıl sonra git bak sadece beton kalmıştır iz olarak hepsi hurdaya hurdacılar gitmiştir
Fırat ustam onu diyorum devlet nasıl ayırt edecek başvuranın niyetini. Gücü olan yapıyor :) kimisi maden ruhsatı alır, kimisi direk diker, kimi altyapı çalışması yapar, sen de dedektörü nasıl saklasam diye düşünürsün :)

Kader25

Admin
Bu kurumlar millilesmeden bu sorunlar bitmez.
Dünyadan ve milletinden ve dahi devletinden bihaber bürokrat ile sistem yürümez sistem de kurulamaz.

Her isde Avrupalıları örnek alan bürokrasi bu isde neden Avrupa'daki uygulamaları baz alarak güzel bir prosedür oluşturmaz.????????

Bu prosedürleri hazırlayanların SOY KUTUGUNE bakilmasinin faydalı olacağını düşünüyorum. Zira bu memleketin en az yarısı atalarına sövenlerden oluşuyor. Atası olan selcuklu ve ismanliya söven birisinin atası kim ola ki? Bu sorunun cevabı, sorunun asıl kaynağını gösterebilir.

Bugünkü prosedürler asrın şakası gibi.
Duzelene kadar böyle.
Yapacak da çok şey yok.
Nokta atisi tespit yapıp 1 günde kazıyı sonlandirmaktan başka çare yok.
Komando usulü vır ve çık.
Masrafı daha az olur.