Kilisenin Bölümleri | Define Mekanı- Define işaretleri

Kilisenin Bölümleri

KOTYORA

Üye
Kullanıcı
Katılım
21 Eylül 2011
Mesajlar
180
Beğeni
23


1-)ATRİUM(avlu) Kiliselerde avlu olacak diye bir kural yoktur.arazi durumuna uygun yapılır.Arazi uygun değilse avlu yapılmıyor. avlu kilsenin batısında olacak diye bir kural yoktur,kiliseler doğu -batı yönlü yapılır,avlu diğer yönlerde olabilyor.


2-)NARTHEKS:Kilisenin ön mekanıdır,hırıstiyan olmayan kişilerin ayini dinlediği bölüm.3-)TRİBELON: Bu bölüm hırıstiyan olmayan kişilerin önüne perde çekildikleri bölüm bu kişiler ayini göremiyor sadece dinlemek için toplanıyorlar.4-)NAOS:Üç nefli bir bölüm, genellikle sütunlarla üçe bölüyor eleman olarak bazen ayaklar (payeler)kullanılıyor orta nef daha geniş yan nefler daha dar kuzey ve güney nefler olarak.5-)IŞIK KATI:Bazilikal planlı kiliselerde mutlaka olması gereken bir kat,orta nefe gerekli ışık bu kattan sağlanıyor bu yyapılar tüm kiliselerde olması gereken bir özellik, yan neflerde yer almıyor yan neflerde pencere oluyor.6-)AMBON(kürsü) K
ürsünün naos içinde belli bir yeri yoktur, herhangi bir yerde olabiliyor, ama asla apsis içinde yer almıyor.ambon tek merdivenli ama genelde çift merdivenli oluyor,çok zenginb bir biçimde betimleniyorüzerinde tavus kuşu, hac motifi olabilir.


7-)ALTAR:
İsanın kendisini feda etmesini temsilen ekmek ve şarabn karıştırıldığı yer (eti ve kanı temsil ediyor)


ROLİK :Kelime anlamı ölü eşyalarıdır rolik kültürü 4 .yüz yıldan itibaren başlamıştır , ölen papaz ves.....eşyalarını giysilerini parasının konduğu küçük sandukalardır. yan yüzlerinde birer delik oluyor diğeri ise kapakta oluyor, kapaktan dökülen yağ diyer delik
Kiliselerde daima gizemini koruyan bölümler vardır bunlar özellikle

POSTOPHORİON ADI VERİLEN VE İÇERİSİNDE KİLİSENİN ÖNEM ARZ EDEN EŞYALARININ
OLDUĞU VE ÖNEM ARZ EDEN PAPAZIN LAHİT MEZARININ OLDUĞU BÖLÜMDÜR ,

Genellikle bu odalar iki odadan oluşur genelde kilisenin doğusunda kalır ve girişleri büyük mihrabın (apsisin) kuzey doğusunda bulunur .

Bazenda kilisenin planına göre transpet dediğimiz apsisin önüne gelen enine koridor lar altına denk gelebilir ve papazın mezarını bu transpet dediğimiz enine koridorlarla belirtirler.

Bu odala bazen odadan odaya geçiş verir bazanda yan yana olabilir ve mihrabın güney doğusuda da daima bir mezar alenen yapılmıştır genelde boş çıkar bazan ceset bile konmaz bunun sebebini hala net olarak kimse açıklamamaktadır.
 

ASİAVCI

Üye
Kullanıcı
Katılım
10 Kasım 2012
Mesajlar
5,355
Beğeni
14,945
Konum
ankara
Cevap: Kilisenin Bölümleri

güzel vede doğru tespitler tşklr
 
Üst