Küp Kapağı, Değerli Ustalarım, Sizce ne olabilir ? | Define işaretleri ve anlamları

El-Ensari

Kullanıcı
Selamun Aleyküm Değerli Ustalarım.
Yeni bir çubuğu denerken Tevafuken ilginç bir durumla karşılaştım, uçurumun yamacinda resimde kırmızı ile işaretlenen yerde Çubuklar boşluk verdi, toprak tamamen dolgu. bir metre derinlikten sonra büyük, küçük karişik taşlar çıktı, sonra siyah kül, kararmış taşlar çıktı. derinlik 2,5 m. ulaşınca toprak altinda üst-üste kuru bir şekil de yığılmış avuç büyüklüğünde değişik, karişik taslar çıktı. yığma taşlar 1m yüksekliğinde, 1m. genişliğinde güneye doğru devam ediyor. Taşların tam altında ise kireçli beyaz ana kaya var. ana kaya ile taşlar arasında birkaç ufak kemik ve yoğun KÜP parçaları çıktı . aralarin da bazı taşlar ile oynanmış, değişik şekiller verilmiş. dikkatimi ceken kalın bir küp kapağını ve çapına göre çok ağır bir taşın resmini de çektim, belki yorumlarsınız diye.
küp kapağının üst tarafında 7 oyma var.
iftarlarında ise daha büyük bir oyma.
ayrıca buranın hemen üst tarafı düzlük ve düzlüğün mezar tarafında bittiği yönde , yığma taşların 3m kadar üst tarafında 30cm toprak altın da kenarları dümdüz kesilmiş her cephesi 50cm olan kare bir taş çıktı, taş çok fazla ağırdı ve tek tarafı tarak ile çizilmiş gibiydi. düzlüğün üstünde ise farklı cubuklar ile de denedim, çubuklar çok kararsız, hem boşluk, hem doldu toprak , hem boşluk için de boşluk, tam ortasında da kuvvetli bir mineral tepkisi veriyor . düzlüğün de enaz 2m . dolgu toprak olduğunu düşünüyorum.
ayrıca güneye uzanan toprak altinda ki yığma taşlar , çubuklarla baktım, takriben 3, 4 metre uzanıyor. olduğu gibi bıraktık, biraz uzun oldu ama hakkınızı helâl ediniz. Allah'a emanet olunuz.IMG-20210405-WA0004.jpgIMG-20210405-WA0003.jpg

Kader25

Admin
Aleykum Selam.
Her cephesi 50 cm ve cok agir o tasa dedektor tutun mutlaka.
Dedektor yoksa;
Horasan testi yapin.
Tum cephelerini yikayin.
Enken kuruyan yer var mi bakin.
Bu tur kayalarda her zaman kasa ihtimali dusunulmelidir.

Yasanmislik ve mezar, yigmadaki mezar.
Baska oda ve mezar tespiti nin olmayisi, mezar ve oda icindeki metallerden kaynakli olabilir.
Alan hem yasam alani hemde mezara uygun bir alan.
Baska bir gun daha gidin. Ogleden once olsun.
Aleminyum cubuk varsa daha iyi olur.
Kuzeyden guneye, guneyden kuzeye bu alani ust nokyadaki yigma dahil tekrar kontrol ediniz.
Yasanmislik olmasi illa birseyler olacak manasina da gelmiyor.
Bu nedenle herzaman dedigimiz seyi tekrar etmekte yarar var:
Once Tespit ~ Sonra İşlem.

Son düzenleme:

El-Ensari

Kullanıcı
Aleykum Selam.
Her cephesi 50 cm ve cok agir o tasa dedektor tutun mutlaka.
Dedektor yoksa;
Horasan testi yapin.
Tum cephelerini yikayin.
Enken kuruyan yer var mi bakin.
Bu tur kayalarda her zaman kasa ihtimali dusunulmelidir.

Yasanmislik ve mezar, yigmadaki mezar.
Baska oda ve mezar tespiti nin olmayisi, mezar ve oda icindeki metallerden kaynakli olabilir.
Alan hem yasam alani hemde mezara uygun bir alan.
Baska bir gun daha gidin. Ogleden once olsun.
Aleminyum cubuk varsa daha iyi olur.
Kuzeyden guneye, guneyden kuzeye bu alani ust nokyadaki yigma dahil tekrar kontrol ediniz.
Yasanmislik olmasi illa birseyler olacak manasina da gelmiyor.
Bu nedenle herzaman dedigimiz seyi tekrar etmekte yarar var:
Once Tespit ~ Sonra İşlem.
Eyvallah Üstadım. Çok eski bir ören yeri olabilir.
üst noktadaki yiğmada muhtemelen küp parçaları ve işlenmiş taşlar var, farkli vakitlerde farkli çubuklar denedim, Alüminyum çubuklar da bosluk veriyor, fakat bosluga girer girmez çubuklar bosluk icinde yön veriyor, ayrica her defasin da odanin kenarları değişiyor, 1m,2 m. oynama oluyor, bende iki nacizane iki kanıya vardım.
ya altta içinde metal olan kapalı , gerçek bir boşluk var, sinyaller çarpışıyor.
yada yada işlenmiş taş ve dolgu toprak yığını, küp parçaları vs. .
Değerli Ustam, bölge Kizilirmak değil, Adıyaman .
Allah'a emanet olunuz inşallah.

Kader25

Admin
Eyvallah Üstadım. Çok eski bir ören yeri olabilir.
üst noktadaki yiğmada muhtemelen küp parçaları ve işlenmiş taşlar var, farkli vakitlerde farkli çubuklar denedim, Alüminyum çubuklar da bosluk veriyor, fakat bosluga girer girmez çubuklar bosluk icinde yön veriyor, ayrica her defasin da odanin kenarları değişiyor, 1m,2 m. oynama oluyor, bende iki nacizane iki kanıya vardım.
ya altta içinde metal olan kapalı , gerçek bir boşluk var, sinyaller çarpışıyor.
yada yada işlenmiş taş ve dolgu toprak yığını, küp parçaları vs. .
Değerli Ustam, bölge Kizilirmak değil, Adıyaman .
Allah'a emanet olunuz inşallah.
Oda stabil degil se
Her seferinde 1-2 metre oynaklik gosteriyorsa,
Sizi orada oyalayan;
Küp parcalari, kil ve bakirin birbirine yakin olusundandir.
4 cepheden derinlik aldiginizda
Mesafeler birbirini tutmayacaktir.

Ayrica odanin ortasina 30-40 cm.uzunlugunda bir cubuk demir cakar 10 dakika sonra cubukla bakarsaniz odayi vermeyecek, isaret metale donecektir.

El-Ensari

Kullanıcı
Oda stabil degil se
Her seferinde 1-2 metre oynaklik gosteriyorsa,
Sizi orada oyalayan;
Küp parcalari, kil ve bakirin birbirine yakin olusundandir.
4 cepheden derinlik aldiginizda
Mesafeler birbirini tutmayacaktir.

Ayrica odanin ortasina 30-40 cm.uzunlugunda bir cubuk demir cakar 10 dakika sonra cubukla bakarsaniz odayi vermeyecek, isaret metale donecektir.
Aynen bunların hepsi gerçekleşti ustam, tavsiyeniz nedir, nasıl bir yol izlenebilir ?

Kader25

Admin
Aynen bunların hepsi gerçekleşti ustam, tavsiyeniz nedir, nasıl bir yol izlenebilir ?
Kup parcalari cubukcu icin baş belasi.
Metallerle yanyana ve topraga demis halde bulunursa en buyuk sahtekarliklari yapiyorlar beraber.

Boslugu cubukla almak bu alanlarda cok zor. Metal tespitinden yola cikmak lazim.
Bunun icinde kup kiriklarini, minerali once goren sonrada dovup kovan bir sistemle calismak gerekir. Bu sistem de simdilik olmadigina gore;

Buraya guzel bir cihazla bakmak tek çare.
Amma hangi cihazdir ben bunu bilemiyorum.

Gecen sene birisinin bahcesine gidip cay ictik, mangalda sucuk yedik, guzeldi :))
Bu arada ben bahceyi dolastim. Tespitlerimi bosluk ve metal olarak soyledim. Bahce sahibi dedi ki, tanidigim birisi istanbuldan bir tanidigini cagirdi. Ekranli bir makinasi vardi. Yere file gibi birseyler serdi. Odalari, tuneli ekranda bana mesafelerine kadar soyledi. Tunel bize ait oldugundan mesafesini biliyorduk. Odalarin ici bos dedi, Bati yonunde zayif bir sinyal var, ugrasmaya degmez dedi. Şimdi sende ayni seyleri soyledin. Artik bize sadece mangal yapmak kaldi, bu defteri kapattim dedi. Cihazin markasina baktin mi, ustunde ne yaziyordu dedim. Bakmadigini ve markasini da bilmedigini soyledi. Cok pahali oldugunu arkadasimla konusurlerken duydum dedi.
İste boyle bir cihaz lazim.
Hem bosluk hem metal gosteren cihaz pek kafama yatmiyor amma olmaz da diyemem. Haci abinin yukarida bize anlattiklari da ortada.

Ozel mulk olsa,
Kurarsin 3 kademi bir elek.
4 metre derinlige kadar alanin topragi iş makinasi ile aldirirsin. Ne varsa elekte belli olur.
Sonrada guzelce o topragi yerine tekrar doldurtursun. Tertemiz toprakda da organik tarim super olur.
Fazla masrafi da olmaz. :)

El-Ensari

Kullanıcı
Konu başlığını düzelten Ustama teşekkür ediyorum
Kup parcalari cubukcu icin baş belasi.
Metallerle yanyana ve topraga demis halde bulunursa en buyuk sahtekarliklari yapiyorlar beraber.

Boslugu cubukla almak bu alanlarda cok zor. Metal tespitinden yola cikmak lazim.
Bunun icinde kup kiriklarini, minerali once goren sonrada dovup kovan bir sistemle calismak gerekir. Bu sistem de simdilik olmadigina gore;

Buraya guzel bir cihazla bakmak tek çare.
Amma hangi cihazdir ben bunu bilemiyorum.

Gecen sene birisinin bahcesine gidip cay ictik, mangalda sucuk yedik, guzeldi :))
Bu arada ben bahceyi dolastim. Tespitlerimi bosluk ve metal olarak soyledim. Bahce sahibi dedi ki, tanidigim birisi istanbuldan bir tanidigini cagirdi. Ekranli bir makinasi vardi. Yere file gibi birseyler serdi. Odalari, tuneli ekranda bana mesafelerine kadar soyledi. Tunel bize ait oldugundan mesafesini biliyorduk. Odalarin ici bos dedi, Bati yonunde zayif bir sinyal var, ugrasmaya degmez dedi. Şimdi sende ayni seyleri soyledin. Artik bize sadece mangal yapmak kaldi, bu defteri kapattim dedi. Cihazin markasina baktin mi, ustunde ne yaziyordu dedim. Bakmadigini ve markasini da bilmedigini soyledi. Cok pahali oldugunu arkadasimla konusurlerken duydum dedi.
İste boyle bir cihaz lazim.
Hem bosluk hem metal gosteren cihaz pek kafama yatmiyor amma olmaz da diyemem. Haci abinin yukarida bize anlattiklari da ortada.

Ozel mulk olsa,
Kurarsin 3 kademi bir elek.
4 metre derinlige kadar alanin topragi iş makinasi ile aldirirsin. Ne varsa elekte belli olur.
Sonrada guzelce o topragi yerine tekrar doldurtursun. Tertemiz toprakda da organik tarim super olur.
Fazla masrafi da olmaz. :)
Eyvallah Değerli Ustam, Öyle bir makina bulsak ta gücümüz yetmez, arazi her şekilde müsait, lakin dediginiz gibi büyük emek ister. Bu işe hobi diye başladım, sonra bağımlılık yapıp kara sevdaya döndü 😀 ama Çok şükür dünya malına tamahimdan değil, nacizane kendimce masum hayaller kurdum, aç gözlü insanları gördükçe, gönlümü tok tutması için Rabbime yalvardım durdum,
Olurda birgün lutfeder ise Rabbim,
Rızasına köprü olsun, talebim.

Değerli Ustam, sizin yanınız da bunları anlatmak edebe sığmazdı ama mazur görünüz lütfen.

Ne de güzel söylemiş İbrahim Hakkı hazretleri;

Benim Hakka münacaatim değildir rızık için hâşâ
Hüda Rezzakul Âlemindir rızıksız kul yaratmaz ya
...

ilginiz den dolayı fazlasıyla memnun oldum, Rabbim sizlere Sihhat ve afiyet içerisinde Hayırlı Ömürler nasip eylesin inşaallah . Her şey nasip kısmet işi. biz de Odanın üzerin de bol bol mangal yakar, Semaverde Çay demleriz, hemen dibinde de baraj var, büyük balıklar çıkar . Mevlam gönül zenginliği versin,sıhhat selâmet versin. verdiği ni'metlerin Şükrünü eda edebilenlerden eylesin inşaallah. Allah'a emanet ol olunuz.

Heda

Kullanıcı
Selamün aleyküm @El-Ensari ustam . Şimdi size karşılaştığım bir durumdan bahsetmek istiyorum ve hemen hemen sizin karşılaştığınız durumla aynı.Epey bi araştırma sonucu suyu kaynağından yerleşim yerine indirmek için yapılan bir dolgu işlemi olduğunu belirledik. Tabi sizin yerinizde aynı olmayabilir fakat eğer dolgu işlemi bir yerleşime doğru ilerliyorsa suyu eski kil borularla taşımak için yapılan bir işleme denk gelmiş olabilirsiniz.

El-Ensari

Kullanıcı
Selamün aleyküm @El-Ensari ustam . Şimdi size karşılaştığım bir durumdan bahsetmek istiyorum ve hemen hemen sizin karşılaştığınız durumla aynı.Epey bi araştırma sonucu suyu kaynağından yerleşim yerine indirmek için yapılan bir dolgu işlemi olduğunu belirledik. Tabi sizin yerinizde aynı olmayabilir fakat eğer dolgu işlemi bir yerleşime doğru ilerliyorsa suyu eski kil borularla taşımak için yapılan bir işleme denk gelmiş olabilirsiniz.
Aleyküm selâm degerli Ustam, tespitiniz mantıklı ve çok güzel, fakat bu noktadan başka bir yere su götürmek için arazi yapısı uygun değil, üç tarafı dereler ile çevrili, üst tarafı ise dağlık.
bilgi için Teşekkür ederim.