LL Çubuk İle Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Selamün Aleyküm,

Çubuk ile boşluk ve metal tespiti hususunda geçen sene kendimce karar almıştım:
"Bu konularda yazmayacaktım, açılan konulara da müdahil olmayacaktım."

Geçen zaman içinde 2 husus bu kararımı değiştirmeme neden oldu:

1-İlk kez bu sene youtube deki çubukçu videolarının tamamını izledim.
Bunların çoğu çubuk satıcıları, bazıları da amatör gayretkeş çubukçulardı.
Çubuk satıcıları içinde doğru dürüst çubuk tutan "bir kişi" gördüm. Diğerleri daha çubuk tutup
yürümesini bile beceremeyen "zavallılardı". Zavallı diyorum, zira çubuğu satmak için ayaküstü
onlarca yalan söylüyorlardı. Çoğunun kanalı yorumlara kapalıydı. Açık olanlara da yorumlar yaptım.

2-Beni şahsen ve gıyaben tanıyan arkadaşların ısrarları, sordukları soruların devam etmesi.
Geçen ayda bu sitedeki kardeşlerimizin talebi üzerine BOŞLUK BULMA ve METAL TESPİTİ ile
alakalı 2 konu açacağıma dair söz vermiştim. Şimdi bu sözü yerine getirme zamanı geldi inşallah.

Kıymetli Kardeşlerim,
Bu işin okulu yok, kitabı da yok. Lakin define sitelerinde bu konu ile alakalı 3-5 cilt tutacak kadar bilgi mevcut.
Bu bilgilerin ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Bunu değerlendirecek "tecrübeden başka" bir kıstasımız yok.
Herkes kendi bilgisi kadar, kendi tecrübesi kadar biliyor.

Bana göre de; benim bildiklerim doğru. Benim bildiklerime "olmaz" "yanlış" "eksik" diyecek arkadaşlar olacaktır.

Bakmamız gereken, kimin ne dediğinden çok, "kim daha doğru tespit yapıyor,
tespitlerinde ne kadar isabet ettiriyor?"
İşte en önemli husus bu.
"Burada oda var, boşluk var" dediğinde işlem yapıldığında oda çıkıyorsa,
yada
"Burada oda yok, boşluk yok" dediğinde, işlem yapılıp oda ve boşluk çıkmıyorsa, bunu söyleyen ustaya itibar edilir.

Ben boşluğu nasıl tespit ediyorum, kaç aşamadan geçiyor, nasıl karar veriyorum bunları şekil çizerek de anlatacağım.

Size aktaracağım bilgiler netice de teorik bilgi olacak. Bunları aktardıktan sonra sizin çubuk tutuşunuzu,
çubukla yürüyüşünüzü göremeyeceğim için, ne kadar başarı sağlayacaksınız bunu bilemeyeceğim.
Şunu unutmayın:
Çubuk işi kesinlikle usta çırak ilişkisidir. Ustası olmayandan usta olmaz.
Eline çubuk alıp sahaya çıkanların başarılı olma şansı asla yoktur.
Yine unutmayınız:
Yüzme Kitabı okuyarak yüzme öğrenemezsiniz. Amma yüzme ile alakalı çok şey öğrenmiş olursunuz.

İmkanınız var ise, çevrenizde size çubuk tutmasını ve çubukla yürümesini öğretecek bir usta bulun. Bu ikisini
halletmeden başarılı olmanızın imkanı yoktur. İlla çubuğu usulünce tutmayı ve çubukla yürümeyi bilmelisiniz.

Çok fazla detay yazmayacağım, yeterince detay yazacağım. Zira çok detay çok bilene fayda verir, yeni başlayanların ise bocalamasına sebep olur.
Ben konuyu yazdıktan sonra, misal size alemınyum çubukla bakın boşluğa diyeceğim. Bir kardeşimiz ben bakırla
bakıyorum, şöyle şöyle oluyor vs. şeklinde sorular sorsa bunu da cevaplamayacağım.

Benim usulümce öğrenmek
isteyen konuyu okusun, dediklerimle alakalı sorular sorsun. Bu konu altında başka sorulara cevap yazmayacağım.
İlla çubukla, çubukçulukla alakalı sormak istedikleri varsa; kendisi müstakil bir konu açsın. Orada sorularını sorsun.
İsterse beni de etiketlesin, muhakkak o konuda sorularına cevap yazarım. Amma burada yazmayacağım. Bunu da
anlayışla karşılamanızı istirham ediyorum.

LL ÇUBUKLARLA BOŞLUK BULMAK:

A)-Kullanacağımız Malzemeler:

1-Aleminyum Kaynak Teli.
Hırdavatçılarda 1 metre uzunluğunda satılmaktadır. Kalınlığı 3.2mm.dir. Yaklaşık fiyatı: 9-TL./ Adet.
2 adet alacaksınız.
75 cm. olarak pense ile kesin.
12 cm. el tutma yeri olarak bükün.
Bilinenin aksine biraz uzun bir çubuk olacak. Genelde L çubuklar 50cm.den yapılır.

Tek mahsuru var; hafif bir malzemedir aleminyum. Boy da biraz uzun olunca 10 km/saat üzeri
hızı olan rüzgarlı havalarda tespit yapmanız çok zor olur. Bulunduğunuz memleket hep rüzgarlı ise;
3 adet Aleminyum kaynak telini, aleminyum kaynak ile birleştirip kalınlaştırabilirsiniz. Bu durumda size
6 adet satın almak düşecek. Radyatör Tamircilerinde aleminyum kaynak yaptırabilirsiniz.

2-Gümüş Kaynak Teli (%40 Kadminyumlu)
Elinde gümüş çubuk olan arkadaşlar bu çubukla boşluk tespiti yapsınlar.
Gümüş Çubuğu olmayanın almasına gerek yok. Aleminyum çubuk yeterli olacaktır.

3- Yirmi (20) metre uzunluğunda kırmızı renk örgü ipi yada 1cm.eninde kurdele.

Şişlerle belirlenen yerlerin tam olarak sınırını belirlemek için.

4-İşaretlemede kullanılmak üzere 10 (on) adet çelik örgü şişi yada buna benzer malzeme.
Detay bilgi aşağıdaki maddelerde yazılacak.

5-Derinlik tespitinde kullanmak için 15 (onbeş) metre uzunluğunda ince bakir kablo.
2x0.75 bakır zil kablosu yada tekli telefon kablosu vb.olur.
Her 1 metresini kırmızı, mavi yada siyah elektrikçi bandı ile dolayın, "metre" görevi de görsün.

6-Ufak bir bloknot ve tükenmez kalem.
Gittiğimiz, çalışma yaptığımız her yerde kroki çıkarmayı, metrajlarını yazmayı vd. notları bu bloknota yazmalıyız.
Not almadığınız 20 meselenin en az sekiz meselesini unutan insana UNUTKAN denmez. İnsan için normalidir bu unutkanlık.
Notları alırken de asla kendinizi "gammazlayacak" duruma düşmeyin. :))

Biz Boşlukları bu çubukla bulacağız, çalışmalarımızı bu çubuklarla yapacağız. Ustalaştıktan sonra hangi
çubuğu kullanacağınıza kendiniz karar verirsiniz. Ancak meseleyi anlayıncaya kadar "tek cins" çubukla devam edeceğiz.
Farklı farklı çubuklarla bu işi kavrayamayız. Kavradıktan sonra çubuğun cinsinin de önemi kalmayacak.
İyice ustalaşınca kurdele ve kablo ihtiyacınızda kalmayacak.

B)-Çubukları Tutuş Şeklimiz:

1- Aleminyum çubuğumuzu, plastik bir kundakla kullanacağız.
Ustalaştıktan sonra kundaklara gerek kalmayacak.
pipet olur, başka malzemeden olur fark etmez. Önemli olan çubuğunuzun hareketine mani olmayacak akıcılıkta bir
malzeme olsun yeter. Benim çantamda, balon şişirme pompasının parçası var.
Size çubuklarla beraber aşağıda fotoğrafını atacağım, bir fikir versin diye.
Bu çubuk yumuşak ve biraz uzun olduğu için düzgün taşınmazsa devamlı eğiliyor.
Bu nedenle ben yanımdaki bastona lastikle sıkıştırarak taşıyorum.
Siz başka bir yöntem de bulabilirsiniz, önemli olan eğilmesin.
Bu baston arazide her işe yarar. Toptancısında 15 lira. 30-50 liraya satıyorlar perakende de.

1628253389723.jpeg

1628253415376.jpeg

1628253431964.jpeg

1628253455107.jpeg

1628253474943.jpeg

1628253514437.jpeg

2- Dirseklerimiz normal halinde vücudumuza değecek.
Kollarınızı aşağıya salın, gövdenizin yanında durur. Bu halde dirsekleriniz iç kısmı gövdenize değsin.
Amma değsin diye zorlamayacağız. Gayet rahat olacağız.
Kendimizi, vucudumuzu asla germeyeceğiz.
Bu halde kollarınızı kaldırın, 90 dereceye getirin, sonra 10 derece aşağı indirin.
çubuğunuz yere palalel olmayacak, hafif öne eğilmiş vaziyete bu şekilde gelmiş olacak.
Çubuk tutuşunda en büyük hata:
Usta olmayanların, çubuklarını yere palalel olarak tutmasıdır.
Doğrusu palalel olmasıdır amma işin başlagıcında değil. Çünkü çubuğa hakimiyet henüz sağlanmamıştır.

NOT: Çizim hususunda çok yeteneksizim. Ancak bu şekillerde çizebileceğim. Artık hoşgörürsünüz inşallah.

1628256767530.png

3- Bilekler kol ile aynı hizada olacak ve kilitlenecek, asla bükülmeyecek.
Bir büyük hata da bilekleri içe-dışa-yukarı-aşağı bükmektir.
Hatalı bilek tutuşlarının fotoğraflarını/Çizimlerini çekip bu maddenin altına koyacağım.
Ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak inşallah.
Bilek bükenlerin çoğunluğu, çubukta zihinsel yönlendirmeyi aşamayanlardır.
Zihninde belirlediği yere gelince, gayri ihtiyari bileklerini büker, kendisi bile farkında değildir.
Bilek Bükme içe dışa olduğu gibi YUKARI-AŞAĞIDA bükülmektedir.
Boşluk işareti X olmayanlar; ya kollarını yukarı kaldırmakta yada bileğini yukarı kaldırmaktadır.
Sonra da çubuklar kendisini geriye attı demektedirler.
Çubuklar geriye atmadığından, kol veya bilek yukarı kaldırıldığından işareti kendi verdirmiş olur.
Ancak kendi videosunu çektirirse nasıl bilek büktüğünü kendisi de görmüş olur.

1628257978595.png

1628259651252.png

4- Kundaklar avuç arasında ne gevşek ne de çok sıkı olmayacak.
Gevşek tutarsanız, düzeltmek için bilek bükmek zorunda kalırsınız.
Çok sıkı tutarsanız vücudunuz gerilir. Gergin vucüdla tespit olmaz.

5- Çubukların birbirine uzaklığı gövdenizin genişliği kadar olacak.
Dirsek içleriniz gövdenize değince bu iş tamam olur.
Kollarınız asla V şeklini almayacak. Bu sizde meleke haline gelmeli.
Bunun için de çok tekrar yapmalısınız.
Güreşte bir oyuna meleke kazanmak için en az 1.000 kez o oyun yapılır.

6- Çubuğunuzun boşlukta hangi işareti yaptığını bilmelisiniz.
Bu nedenle de "boşluk işareti verdiği noktaları" bant ile boya ile bir şekilde işaretlemelisiniz.
Bu 2 nokta üst üste gelmezse ( X işareti yapanlarda ), orası boşluk değil değil başka birşeydir.
Yani net işaret aldığınıza emin olacaksınız.
Paylaşacağım çubuğumun fotoğrafında, çubuklar üzerinde kırmızı bant göreceksiniz.
Sebebi budur, ve bu çok önemli bir meseledir. Metal tespitinde de çubuklar üzerinde bu işaretleme şarttır.
Usta olup da yanılanların bir kısmı da bu sebepten yanılmaktadırlar. Net olmayan işareti net kabul etmek hatadır.

7- Zihinsel Yönlendirmeden kurtulmuş olmalısınız, çubukla yürümeye başlamadan önce.
Siz yürüyüşe başladığınızda oda aradığınızı boşluk aradığınızı unutacaksınız.
Oda ve boşluk kelimeleri asla hafızanıza hücum etmemelidir.
Odayı ve boşluğu düşündüğünüzde, gözünüzün o an baktığı yerde, tam üzerine geldiğinizde
çubuk boşluk işaretini verir. Bundan kaçış yoktur. Düşünmeyeceksiniz.
Bu durumun sizde meleke haline gelmesi şart.
Bir yöntem bulmalısınız bunun için. Misal olarak;
Ezberden sure okuyabilirsiniz, salavat getirebilirsiniz, en son gittiğiniz tatil beldesini düşünebilirsiniz.
İlahi kaside okuyabilirsiniz, türkü şarkı söyleyebilirsiniz. Lisede aşık olduğunuz amma kavuşamadığınız Leylayı
düşünebilirsiniz. Ne yaparsanız yapın, aklınıza boşluk, oda nerede sorusu gelmeyecek. Yürüyüş boyunca
boşluk ve oda kelimelerini dahi hatırlamayacaksınız, hatırlamamalısınız.

8- Yürürken; gözleriniz en fazla 3-4 metre ilerisini FLU olarak görmeli, NET görmemeli.
Bu nedenle gözler her zaman çubuk uçlarına bakmalıdır.
Çubuk uçları net görüldüğünde yürüyüş istikameti otomatik olarak Flu gözükür.
Net ve Flu kavramlarına aşina değilseniz evde antıraman yapın çayınızı içerken:
Televizyona bakın. Ekrandakileri NET gördüğünüzde, televizyonun sağında, solunda, önünde duran nesneleri
FLU görürsünüz. Evet tv. önünde yemek masası var, tv.net gördüğünde masa saldalye flu gözükür.
Masa sandalyeye veya duvardaki resime, saate net baktığınız da bu sefer tv.ekranında ne var net göremezsiniz, fludur.

1628270805461.png

C)-Çubuklarla Yürüyüş Şeklimiz:

1- Yürüyüş hızımız ne hızlı ne de yavaş olacak.
Markete giderken nasıl yürüyorsanız öyle yürüyün.

2- Prensip olarak imkan var ise ilk yürüyüşümüz Kuzeyden Güneye doğru olmalı.
Bunu alışkanlık haline getirelim. Arazide tespit yaparken yönlere çok ihtiyacımızın olacağı anlar olacak.
Aşağıdaki odayı değerlendirirken bazı durumlarda, bu değerlendirmeye odanın giriş yönü dahi bize fikir verecek.
Kuzeyden güneye yürüyüp kontrol edeceğimiz yerin sınırına gelince kollarınızı indirin.
Geriye dönün.
1 dakika kadar bekleyin, etrafı seyredin.
Bu sefer Güneyden kuzeye yürüyün aynı şekilde.
Boşluk işareti aldığınızda nasıl hareket edeceksiniz 3ncü madde de yazacağım.
Sonra aynı yürüyüşü Doğudan batıya ve batıdan doğuya yapın.
Neticede yürüyüşünüzle kuşkulanılan alanı kontrol etmiş olacaksınız.

3- Çubukla yürüyüşünüzde çubuğunuz boşluk işareti verince ASLA hızınızı kesmeyin ve DURMAYIN.
Yürümeye devam edin durmayın.
Durup bir işaret koyayım diye beklerseniz orası artık bir oda olur zihninizde.
Unutmayın siz henüz acemisiniz. Durma hakkınızı, usta olunca kullanacaksınız.
Madem çubuk BOŞLUK işareti verdi, burası başlangıcı.
Çubuk ne zaman işareti bozdu yürüyüş halindeki durumuna geçti, burası boşluğun sonu.
Yürüyüşe devam:
Yanında ve ileriye doğru başka boşluk işareti verecek mi?
Alanın sonuna kadar kontrol edin.
Endişe etmeyin o boşluk orada duruyor, her zaman işaretini alırsınız.
Alanın sonuna varınca çubukları aşağı salıp duruşunuzu bozun ve geriye dönün.
1-2 dakika dinlenin, bitki örtüsünde yeşil renkli varsa, ağaçlar varsa gözünüz yeşil renkte olsun.
Yeşil renk gözü dinlendirir, yorgunluğu azaltır.
Geldiğiniz yerin 2-3 metre sağından yada solundan neresi daha müsaitse, yürüyüşe tekrar başlayın.
Boşluk işareti aldığınız yere gelince, hala boşluğun içindeyseniz boşluk işareti verecek.
Boşluğun üzerinde değilseniz her 2 çubuk boşluğa doğru dönerek yön verecek.
Boşluğun üstünden geçtiğimizi kabul ederek devam edelim.
Geliş yürüyüşünüzde boşluk işaretleri almıştınız amma durmamıştınız.
Gidiş yürüyüşünüzde boşluk işareti aldığınızda şimdi duracaksınız ve işaretleme yapacaksınız.
Yani başlangıcına ve bitimine bir işaret koyacaksınız yeri belirlemek için.

İşaretleme Nelerle Yapılabilir................................................................?
Arazinin durumuna göre mevcutlardan seçebilirsiniz.
a)- Yumruk-Kafa büyüklüğü arasındaki taşları kullanabilirsiniz.
b)- Ağaç dalları. Topraksa saplayarak, kayalıksa yatay bırakarak.
c)- Yarım metre kadar çizgi çizebilirsiniz.
d)-Benim tavsiyem: 30-40 cm uzunluğunda "ÇELİK ÖRGÜ ŞİŞLERİ.
Annelerimizin kazak süveter ördüğü şişler bu iş için ideal.
ABD de su bulanlar birde üst kısmına kırmızı renkte paket ipi/kurdele bağlıyorlar.
Ağır olmaz derseniz Yuvarlak/dörtgen kebap şişleri de olur.
Siz daha hafif ve bükülmeyecek bir malzemeden bu şişlere benzer birşey biliyorsanız daha iyi olur.
Konu altına bu malzemeyi yazarsanız bizde faydalanmış oluruz.. Hafif olması önemlidir.
Zira en az 8-10 adet yanımızda olmalı.

İşaret olarak koyacağımız materyal nereye konulacak .....................?
Boşluk işareti aldınız. Elinizde şişleriniz var. Nereye saplayacağız..?
Boşluk işareti aldığınızda durdunuz.
Her 2 ayağınız aynı hizada olacak. Birisi önde diğeri arkada olmayacak.
Şişi kendiniz saplayacaksınız;
Ayak topuklarınızın hattında ortaya saplayın.
Yanınızdaki birisi saplayacaksa;
sol ayağınızın topuk hizasında dışına gelecek şekilde saplasın.
Bu hususlarda yazdıklarım, bir sistem içinde çalışmanız için, iş disiplini yani.
Sallapati, palas pandıras çalışmamalıyız. Yaptığımız iş ciddi ve önemli bir iştir.
Sağ ayağınızın topuk hizası dışına saplansa da fark etmez.
Namaz takkenizi sol arka cebinizde muhafaza etmek gibi. Sağ arka cebe koyana günah yazılmaz.. :)
Mesele; cüzdanınız hep aynı yerde cepte olsun.
Cüzdanı bulmak için tüm ceplere bakmak biraz garip bir manzaradır.

Kaldığımız yerden devam edelim:
Kuzeyden güneye yürüyüşümüz de odanın "girişine" ve "çıkışına" şişlerimiz sapladık.
İlk işlemimiz tamam.
Sonra da aynı yürüyüş şeklimizi Doğudan batıya ve batıdan doğuya yapacağız.
Boşluk işaretimizi aldığımız yerin başlangıcına ve bitimine yine şişlerimizi saplayacağız.
Şimdi 4 adet şiş arasında bir geometrik şeklimiz oldu:
Dikdörtgen- Kare - Yuvarlak.
Çıkan şekil dikdörtgen olsun. Şekli çizerek yada hizalayarak köşelere birer tane daha şiş saplayın.
Kendinizi ACEMİ olarak kabul edip, yanınızda 20 metrelik ÖRGÜ İPİ /KORDELA taşıyın.
Sapladığınız köşelerden bu ipi bağlayın. İp/kurdele toprağa deysin/dokunsun, havada kalmasın.
Belirlediğiniz boşluk şu an karşınızda.

1628279315109.png
Şeklin enini boyunu metre ile ölçün veya adımlayarak tahmin edin.
İlk analiziniz: Bu ölçülerde bir oda yada boşluk olması MANTIKLI MI..?
Misal 4X5 metre. Bu mantıklı mı? %99 mantıksız. böyle bir oda olmamalı elle yapılan.
Acaba yan yana 2 oda olabilir mi? Evet yan yana 2 oda varsa mantıklı olmaya başlar.
O zaman etrafını iple çevirdiğiniz odayı yine kuzeyden güneye, doğudan batıya kontrol edin.
Yanyana 2 oda varsa arada duvar olmalı yada kemer olmalı. Yok mu? Yoksa bu bulduğumuz boşluk %99 oda değil.
Zira oda ölçüsü olarak çok büyük. Böyle büyük oda olma ihtimali onbinde birdir belki.
Bizim kabul edeceğimiz, ilgileneceğimiz boşluk;
bir kenarı 80 cm az, diğer kenar ise 300cm den büyük olmamalı.
Çıkan ölçü çocuk lahti, normal lahit, oda vb. uygun olmalı.
Emin olmak istiyorsak DERİNLİK alma aşamasına geçmeniz lazım.
Bulanan boşluğun TAVAN ile TABAN arası yüksekliği ile yukarıda çıkan ölçü kesinlikle uyumlu olmalı.
2X3 metre çıkan boşluk ölçüsünde tavan ile taban arası genelde 2 metreden fazla olmaz. 3 metre ise asla oda değildir.
Odalara aşina olmanız bakımından, çevrenizde açılmış yerleri gezmenizde fayda olduğu gibi,
internetten de bol bol fotoğraf incelemeniz, görsel hafızanızı canlı tutacaktır.

D)-Bulunan Boşlukta Derinlik Tespitleri (Çok Önemli Bir Konu):
Boşluk bulduğumuz alanı ip/kurdele ile çevirmiştik.
5-10 dakika hem dinlendik hem de çıkan ölçünün kafamızda/içimizden analizini yaptık.
(oda var yada yok diye hükmünüzü verinceye kadar yanınızdakilere hiçbir yorum yapmayın)
( sonraki aşama hakkında çok kısa bilgi verebilirsiniz, yanınızdaki "meraklı melahat tipli" biri ise )

İp/kurdele ile çizilen alanını 1-2 metre uzağından, çevresel olarak çubuklarınızı tutup yürüyün.
Bu yürüyüş size boşluğun tüneli var mı? Yanında başka bir oda var mı? Sorularının cevabını verecek.
Çevresel yürüdünüz hiç boşluk işareti almadınız. Tünel yok, yanda oda yok, cevabını aldınız böylece.
Biz 1-2 metre etrafında dolaştık bu alanın. 3-4 metre ilerisinde oda olma ihtimali yok mu? Elbette var.

Siz bu alanın etrafında dolaşırken çubuklarınız etrafda başka oda yoksa hep bu alanı gösterecek.
Eğer göstermiyorsa zaten burada oda yoktur. (Bu bilgi çok önemli asla UNUTMAYINIZ.)

Aşağıdaki kaya ise, yada kaya çatlığı ise yada toprak katman farklılığı ise; üzerinden geçerken işaret verdirir,
yanından geçerken çubuklara yön verdiremez. ( Çok kıymetli bir bilgi daha, bunu da unutmayınız)

1628792416408.png

Bu dolaşma esnasında tünel veya başka bir oda varsa;
Çubuğunuz yön vermeyi bırakacak ve boşluk işaretini verecektir.
Bazan başka sebeplerden dolayı o zamana kadar görmediğiniz hareketler yaptığı olacaktır.
Bu dediğimi yaşadığınız yerler çok önemlidir.

İyi bir sonuca doğru gideceğinizin bir emaresidir.
Yine bu dolaşma esnasında dolaştığınız odaya değil de zıt istikamette yön verirse çubuklarınız;
Yürüyüşü 1 tam tur tamamlayınca devam edin yürümeye, 2nci tura devam. Bu sefer Zıt istikameti verince, o istikamete yürüyün.
Orada oda mı var? Ne var tespit edin.
Oda var gözüküyorsa, yukarıdaki işlemleri burada da yapınız.
Diyelim 3 ayrı yönde bu şekilde yön verdi.
Üçünde de aynı işlemi yapın.

İşin başlangıcında çubuklarınız , 2-3 metre ilerideki odaya yön vereceğini kabul edin.
Sonra bu mesafe uzayacak.
Çalıştıkça sizde görmüş olacaksınız.

Aşağıdaki nedir?
Oda mıdır?
Kaya yada kayadaki çatlaklar mıdır?
Mineral mıdır?
Toprak tabakası mıdır/katmanı mıdır?
Sıkışan gaz mıdır?
Kil mıdır? Vs.

1628799903893.png

Bir ucu soyularak çivi görevi yapacak bakır parçası yada çivi bağlanmış kablonu aç.
Bu çiviyi tam odanın ortasına çak.
(İşin başlangıcında ortaya, ustalaştıkça iç duvarın tam dibine)
Kabloyu gergin bir şekilde önce Kuzeye ser.
Bu işlemin aynısını sonra Güneye, Sonra doğuya en son da batı yönüne sererek yapacağız.
Yani 4 cepheden de. Arazi 4 cepheden müsait değilse 3 hatta 2 hatta mecbur kalırsak tek cepheden yapacağız.
İşin aslı 4 ana yönde de yapılmasıdır.
Blok not ve kalemin hazır olsun.
Çiviyi çektiğin yere gel çubuklarını tut.
Kablo bacak aranda kalsın.
Yürümeye başla.
Çubuk duvara kadar boşluk işareti verir.
Duvarda işareti bozar.
Duvar bitiminde stabil hale gelir.
Yürümeye devam et.
Kablonun sonuna kadar, boşluk işareti verdiği her noktaya şiş sok.
İlk işareti verdiği nokta "B" kabul ederek, krokini çiz ve metrelerini yaz.
"A"noktası duvarın olduğu yer kabul et. A ile B arasını B ile C arasını ölçüsünü alıp krokine yaz.

1628518760610.png

Yukarıdaki çizimdeki A-B noktasının odanın tavan ve tabanı arası olduğu net ve teyit edilmiş bir bilgidir.
Bazı yerlerde okudum, kazılacak metraj diyorlar. Bu bilgi yanlıştır arkadaşlar. Odanın iç ölçüsüdür.

Sonra krokindeki bu hattın yani düz çizginin yanına bir çizgi daha çiz.
Sonra kablonun bitim yerine gel.
Kabloyu yine bacak arana al.
Bu sefer odaya doğru çubukla yürümeye başla.
Boşluk işareti aldığın her noktaya şiş sok.
(Yanınızdaki biriside yapabilir)
Odanın duvarına kadar bu işleme devam et.
Bu sefer kablonun bitiş ucunu "1" kabul et.
Diyelim 6 tane şiş sokulmuş olsun.
1 ile 2 arası 2 ile 3 arası şeklinde hepsini ölç ve krokini yaz.
Bu işlemi imkan varsa 4 ana yöne doğru yapacaksın, yukarıda yazmıştım.

ÖNEMLİ NOT: 4 ANA YÖNDEN BU ÖLÇÜMLER YAPILDIĞINDA ÖLÇÜLER BİRBİRİNİ TUTMUYORSA; AŞAĞIDA ODA DİYE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEY %90 ODA DEĞİLDİR. SEBEBİNİ ANALİZ EDİP KARAR VERMEK GEREKİR.
BUDA TECRÜBE İLE ALAKALI BİR MESELEDİR.

1628520693143.png

Bu işlem tüm enerjini alacak.
Gölgeye güzel bir yere geç.
Hem ye iç hem de kroki üzerinden analiz yap.
İşte burası tamamen tecrübe ve çalışmayla alakalıdır. Bu krokiyi analiz edeceksin.
Bunu iyi okursan "aşağıda ne var?" sorusunu cevaplamış olacaksın.
Evet oda var hükmünü verirsen orada oda olma olasılığı %99 dur. Bu çok başarılı bir orandır.

Artık burası bir çubuk ustası için açılması gereken yerdir.
Ben bu kroki ile alakalı birkaç örnek yapıp buraya yükleyeceğim. Bu örnekleri analiz edeceğim.
Buradan birçok şey öğreneceksiniz. Amma asla yetmeyecek.
Araziye çıkıp bu krokiyi çizip akşama konuya dahil edip analizinizi yapacaksınız.
Bu analizi hep beraber gözden geçireceğiz.
4 cepheden aldığınız tüm ölçülerler aynı çıkmayacak.
Çadır burada karışacak.
İşte bizler bu karışıklığın sebeplerini bulacağız.
Bu işlemin neticesinde yavaş yavaş boşluk bulmada ustalaşmaya başlayacağız.
Hanı oda yansıması diye sormuştunuz ya,
İşte bu analizde bu işi de çözmüş olacağız.

Buraya kadar yazdiklarimiz insan eliyle yapılmış,
Toprak altında kalmış odalar ile alakalıydı.

Sanduka mezarlar var, kaya mezarları var, mağaralar var, doğal boşluklar var, kubbeli bombeli odalar var,
kaya içleri oyularak yapılan yerler var, girişi kuyu şeklinde açılmış yerler var, neticede var oğlu var.
Bunlarla alakalı fotoğraf bulursam fotoğraf üzerinde, bulamazsam çizim yapıp,
kısa kısa açıklamalar yazacağım, konuya ilave edeceğim.
Faydası mutlak olacaktır.

Boşluk ister toprak altında isterse kaya içlerinde olsun ana mantalite aynıdır:
Boşluk varsa boşluk sinyali de var.

Ayrıca ayağınızın altındaki boşluğu ve Çubuk tuttuğunuz yan hizanızdaki boşluğun sinyalini alabileceğinizi,
Çubuk hizasının üstünde kalan boşlukların sinyalini alamayacağını işin başlangıcında bu şekilde kabul edin.

E- BOŞLUK BULMA ÇALIŞMALARINI NERELERDE YAPALIM:
1- İlkin kendi evinizin veya apartmanınızın temiz Su, pis su, doğalgaz ana giriş borularını bulalım
Elektrik, internet hattı dahil ne varsa.
2-Sokağınızdan ne hattı geçiyorsa bulunuz.
3-Akaryakıt İstasyonlarında yer altındaki aktif veya pasif tankları bulun.
4-Bahçenizde bilek kalınlığı toprak altından geçen su hortumlarını, boruları bulun.
5-Su depolarının etrafını dolaşın, boruyu takip edin ilk çatal yaptığı yere kadar.
Çatal yaptığı yeri işaretleyin, bir bilene de teyit ettirin.
6-İnşaat halinde olan karkas binanın 2nci katına çıkın.
kirişlere geldiğinizde çubuk hareketlerine iyi bakın.
7-Araziye çıktığınızda açılmış ne kadar oda vb. yer varsa, üst tarafı müsait ise mutlaka antıraman yapın.
Etrafını dolaşın; yanlarda başka oda var mı bakın.
8-Açılmış kaya mezarlarının sağını solunu kontrol edin, açılmamışı var mı?
9-Tek kayaya oyulmuş toprak üstünde duran ufak oda olan kayalar vardır.
1 metre yakınından 4 cepheden yatay geçişler yapın. çubuklarınız yön veriyor mu mutlaka görün.
10-Yıkılan amma temelleri toprak altında kalmış evlerin üzerinde çalışıp krokisini çıkarın.
11-Çevrenizde yakınınızda yerin altında ne varsa hepsinin üzerinden çalışın.
12-Fakir mezarlarına arazide bolca rastlarsınız, bunların üzerinde çalışın. Özellikle derinliklerini tespit edin.
13-Klasik kuyuya sırtınızı verip (kablo çekmeden) derinlik çalışması yapın. Suya kadar ayrı suyla birlikte
derinliğine bakın. Sonra çantanızdaki kabloyu çıkarıp temiz bir taş bağlayın. Derinlikleri ölçün.
Aynısını bulmanın mutlaka sevincini yaşayın.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    324.6 KB · Görüntüleme: 81
  • 1628257957827.png
    1628257957827.png
    19.9 KB · Görüntüleme: 63
Son düzenleme:

sinekli

Kullanıcı
Haydi Bismillah diyerek başlayalım inşallah.. Benim krom çubuklarım var ama yarın ustamızın belirttiği malzemeyi teymin edeyim..
inşallah ustamızdan çok şeyler öğreneceğiz.. Emeğinize sağlık ustam..

El-Ensari

Kullanıcı
Ustam, özelden size selam göndermiştim, konuyu açtığınızı ise şimdi gördüm,
gıyaben de olsa, yıllarca sizinle samimi bir dostmuşuz gibi Muhabbet duyuyoruz.
Eğitimi başlatmanızı Sabırla bekledik.
Rabbim hayırlara vesile kılsın inşaallah.
Yazdığınız, yazacağınız yer bir harf kadar,
Rabbim size sayısızca mükafatlar versin inşaallah.
Niyet Hayır, Akibette Hayırlı olacaktır biiznillah.

ALLAH tan hayırlı ve huzurlu bir Ömür, bu hayırlı işte başarı ve Muvaffakiyetler dileriz.
Haydi BİSMİLLAH.

Kader25

Admin
Ustam, özelden size selam göndermiştim, konuyu açtığınızı ise şimdi gördüm,
gıyaben de olsa, yıllarca sizinle samimi bir dostmuşuz gibi Muhabbet duyuyoruz.
Eğitimi başlatmanızı Sabırla bekledik.
Rabbim hayırlara vesile kılsın inşaallah.
Yazdığınız, yazacağınız yer bir harf kadar,
Rabbim size sayısızca mükafatlar versin inşaallah.
Niyet Hayır, Akibette Hayırlı olacaktır biiznillah.

ALLAH tan hayırlı ve huzurlu bir Ömür, bu hayırlı işte başarı ve Muvaffakiyetler dileriz.
Haydi BİSMİLLAH.
Genellikle gece ayaktayım. Güneş doğduktan sonra yatıyorum, saat 12.00 civarında kalkıyorum, çarşıda işim yoksa, bir yere gitmeyeceksem. Bu nedenle mesajını yeni gördüm. Cevabını yazdım inşallah.

El-Ensari

Kullanıcı
Genellikle gece ayaktayım. Güneş doğduktan sonra yatıyorum, saat 12.00 civarında kalkıyorum, çarşıda işim yoksa, bir yere gitmeyeceksem. Bu nedenle mesajını yeni gördüm. Cevabını yazdım inşallah.
Eyvallah Usatam, mesai saatlerinizi öğrendik, biz de ona göre rahatsız ederiz.
teşekkür

its78

Vip Üye
Paslanmaz çelik 316
Alüminyum çubuk ve bakır kazık hazır ustam.
İzin verirseniz bizde talebiniz olmak isteriz.

Ekli dosyalar

• 1627925728220..jpg
    1627925728220..jpg
    394.4 KB · Görüntüleme: 83

its78

Vip Üye
@BulursamKader25 ustam evde boşluk testini nasıl yapmalıyız, arazideki boşluğa en yakın tepkiyi evde nasıl alırız.Alt kat odalar, balon, boş damacana v.b. Her zaman araziye çıkamıyoruz. Evde nasıl pratik yapalım.